Krzysiek Borek23.06.2017
LineageOS 14.1 – test i recenzja

Początkowo po otrzymaniu Xiaomi Mi 5s nie sądziłem, że zdecyduje się zastąpić MIUI czystym Androidem. Parę dni po odblokowaniu bootloadera zdecydowałem się na nieoficjalną kompilację LineageOS, później był Resurrection Remix, a teraz korzystam z oficjalnej wersji LineageOS.

Używam oprogramowania od miesiąca i chciałbym podzielić się z wami swoimi wrażeniamiz  użytkowania.

Panel powiadomień

Łatwo dostrzec, że mamy do czynienia z charakterystycznym dla AOSP panelem powiadomień i skrótów uruchamiających, WiFi, sieć komórkową, Bluetooth i wiele innych opcji bez konieczności wchodzenia do Ustawień.

Autorzy oprogramowania nie zapomnieli również o możliwości szybkiej edycji, co pozwala na szybką zmianę skrótów lub miejsc rozmieszczenia obecnych.

Galeria

Podzielono ją na trzy sekcje (oś czasu, zdjęcia i wideo). Z LineageOS korzystam na Mi 5s bez czytnika kart pamięci (microSD), ale aplikacja bez problemu wyszukuje zdjęcia/wideo składowane na karcie pamięci. Warto nadmienić, że domyślna aplikacja pozwala na zaznaczanie wielu zdjęć/wideo, aby je szybko usunąć.

Nie zapomniano również o możliwości edycji zdjęć, możemy zmienić ich jasność, temperaturę barwową, kontrast i wiele innych. Ponadto zdjęcia możemy przycinać, obracać i prostować.

Zdjęcia wykonane Mi 5s z LOS 14.1 – tutaj.

ROOT (Magisk Manager)

W opcjach programistycznych możemy włączyć ROOT dla ADB, ale na urządzeniu potrzebna jest dodatkowa aplikacja. W tym przypadku zdecydowałem się na Magisk Manager, ponieważ poza ROOTem pozwala na zdecydowanie więcej.

Możemy za jego pomocą instalować dodatkowe moduły, a niektóre z nich (Sony Framework) pozwalają na uruchomienie aplikacji systemowych Sony i włączenie gry zdalnej na urządzeniach mobilnych konkurencji (normalnie jest to dostępne wyłącznie dla urządzeń Sony).

Poza tym można również włączyć funkcję Hide i wyłączyć wykrywanie ROOTa dla wybranych przez siebie aplikacji. To jednak nie wszystko, bo dzięki dedykowanej paczce (SafetyNet), nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z Android Pay na smartfonie z odblokowanym bootloaderem i ROOTem.

Zabezpieczenia

LineageOS zawiera w sobie narzędzie do szyfrowania danych składowanych na urządzeniu mobilnym.

Szyfrowanie danych może trwać ponad godzinę, więc najlepiej naładować baterię do pełna. W innym wypadku możemy stracić ważne dane podczas operacji, mało tego sprzęt musi też być podłączony do ładowarki.

Smart Lock to moja ulubiona funkcja, ponieważ po podłączeniu różnych urządzeń za pomocą Bluetooth, wiem, że po ich połączeniu mogę odblokować telefon bez konieczności wpisywania kodów. Niektórzy się ze mną nie zgodzą, co do przydatności funkcji, ponieważ osoby trzecie mogą wejść w posiadanie naszego smartfona.

Żywotność baterii

Ogólnie nie narzekam na żywotność baterii w swoim Mi 5s, a czasu pracy na ekranie są dla mnie zadowalające. Zresztą najlepiej przekonałem się o tym we wtorek, gdy wracałem z Wielkiej Brytanii do Polski. Mi 5s działał bez przerwy od 3 nad ranem do 17. Wtedy słuchałem dużo muzyki, przeglądałem internet przez LTE i rozmawiałem przez Skype’a.

Osobiście nie sądziłem, że będzie tak dobrze, bo myślałem o wzięciu ze sobą powerbanku, ale zapomniałem go naładować, więc musiałem sobie radzić bez niego. Na szczęście się udało i nie miałem niedogodnych przygód. Co prawda, wtedy SoT wynosił niecałe 4h, ale to i tak dobry wynik, biorąc pod uwagę tak długie działanie.

Aktualizacje

Zazwyczaj niestandardowe oprogramowanie oparte na Androidzie nie ma aktualizacji OTA, ale autorzy LineageOS wprowadzili coś podobnego. Aktualizacja pobiera się w ten sam sposób, co oficjalnie, ale jej instalacja przechodzi przez TWRP.

Bardzo mi się to spodobało, pomimo konieczności wykorzystywania do operacji menu recovery. Na szczęście wszystko po rozpoczęciu procesu aktualizacji uruchamia się automatycznie i aktualizacja trwa niecałe 2-3 minuty.

Podsumowanie

LineageOS 14.1 dla Mi 5s jest obecnie wydawany, jako kompilacja nightly, więc teoretycznie podczas użytkowania mogą pojawiać się problemy. U mnie do tej pory nie wystąpił żaden i mam nadzieję, że będzie tak cały czas.

Oprogramowanie działa sprawnie, każda z systemowych aplikacji jest przydatna, a jakość zdjęć nie ulega znacznemu pogorszeniu w porównaniu do MIUI. Z tym że na LOS 14.1 nie wykonamy zdjęć w formacie RAW (choć mnie to nie potrzebne).

Dla mnie LineageOS 14.1 to obecnie najlepszy niestandardowy Android dla Mi 5s. Przynajmniej teraz wiem, że aktualizacja czegoś nie popsuje, bo na MIUI czasem tak było. Ponadto zmiana jest szybko odczuwalna, ponieważ poprawia się wydajność urządzenia i żywotność baterii, no i co najważniejsze aplikacje mogą w końcu działać w tle.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek