macOS 10.14.5 może poważnie skomplikować życie wielu programistom. Dlaczego? ciekawostki   Kilka dni temu, Apple udostępniło drugą betę systemu macOS 10.14.5. Jest to drobna aktualizacja - w kompilacji systemu operacyjnego nie znaleziono nic nowego ani interesującego, z wyjątkiem jednego ważnego niuansu. MacBookAir

macOS 10.14.5 może poważnie skomplikować życie wielu programistom. Dlaczego?

Kilka dni temu, Apple udostępniło drugą betę systemu macOS 10.14.5. Jest to drobna aktualizacja – w kompilacji systemu operacyjnego nie znaleziono nic nowego ani interesującego, z wyjątkiem jednego ważnego niuansu.

Wraz z wydaniem publicznej wersji macOS 10.14.5 wszyscy programiści i wydawcy będą musieli przesyłać swoje aplikacje i nowe aktualizacje do Apple w celu weryfikacji.

Chodzi o środki bezpieczeństwa. W ubiegłym roku Apple wprowadziło dodatkowy poziom ochrony technologii Gatekeeper. Każdy programista mógł przejść procedurę weryfikacji aplikacji – ale nie była to absolutna konieczność. Niepodpisana aplikacja uruchomiła się i działała doskonale – na ekranie było wyświetlane tylko okno ostrzegawcze, które zawsze można było zignorować.

macOS 10.14.5 może poważnie skomplikować życie wielu programistom. Dlaczego? ciekawostki   Kilka dni temu, Apple udostępniło drugą betę systemu macOS 10.14.5. Jest to drobna aktualizacja - w kompilacji systemu operacyjnego nie znaleziono nic nowego ani interesującego, z wyjątkiem jednego ważnego niuansu. macos 1

Ale wraz z wydaniem macOS 10.14.5 wszystko może się zmienić – teraz wszystkie aplikacje i aktualizacje muszą zostać wysłane do Apple w celu weryfikacji. Programiści będą musieli wysłać kod aplikacji, a zautomatyzowany system przeskanuje pobrany program pod kątem szkodliwych składników. Po pomyślnej weryfikacji aplikacja otrzymuje podpis cyfrowy – dopiero po tym program będzie mógł pracować bez żadnych ograniczeń – mówimy oczywiście o aplikacjach nie pochodzących z Mac App Store. Zdaniem Apple nowe zasady mają na celu zapewnienie użytkownikom maksymalnego bezpieczeństwa.

Wygląda na to, że Apple podąża śladami systemu iOS – z każdą wersją systemu MacOS staje się coraz bardziej zamkniętym systemem. Możliwe, że pojawią się czasy, w których aplikacje mogą zostać zainstalowane tylko z Mac App Store.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Przewiń do góry