Krzysiek Borek05.06.2018
macOS 10.14 Mojave – przegląd nowości

Po iOS 12, watchOS 5 i tvOS 12 przyszedł czas na omówienie nowości w macOS 10.14 Mojave.

Jeszcze przed prezentacją miał miejsce wyciek pokazujący ciemny motyw interfejsu i aplikację News. Przeciek się potwierdził, ponieważ obie nowości są obecne w macOS 10.14.

Do tej pory ciemny mógł być jedynie dok i pasek menu. Mało kto o tym wiedział, ale dodanie ciemnego motywu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Początkowo motyw będzie działał z fabrycznymi aplikacjami, a wraz z biegiem czasu powinien być dostępny dla aplikacji firm trzecich. Dziwi mnie jedynie brak ciemnego motywu w iOS 12, ale może jest podyktowany tylko jednym iPhone’em z ekranem OLED.

Zmieniono również wyświetlanie folderów z wieloma plikami, co teraz wygląda schludniej i zdecydowanie czytelniej.

macOS 10.14 ma taki sam edytor zrzutów ekranu, co iOS, więc będziemy mogli dodawać adnotacje i różne rysunki bez pobierania aplikacji firm trzecich (np. Skitch). To dobre rozwiązanie, bo samemu przyzwyczaiłem się do wbudowanego edytora w iOS, choć czasem używam Skitch.

Sporo mówiło się o uniwersalnych aplikacjach, ale nie widać, żeby Apple je dodało. Zamiast nich mamy aplikacje z iOS dostępne w wersjach dla macOS, są to Dom, Apple News i Notatki głosowe. Nie tak to sobie wyobrażałem, ale dobrze, że aplikacji będzie więcej.

Więcej na temat nowego systemu znajdziecie na oficjalnej stronie Appletutaj.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek