ventura

macOS Ventura uruchomiony na starszych Makach

Grupa programistów stworzyła narzędzie do uruchamiania macOS Ventura na nieobsługiwanych komputerach Mac, w tym Mac Pro z 2008 r. i pierwszym MacBook Pro z Touch Bar.

Deweloperzy pracujący nad OCLP powiedzieli ArsTechnica, że wspieranie macOS Ventura nie będzie łatwe, ale zespół poczynił już postępy w niektórych kluczowych obszarach, co powinno pozwolić posiadaczom niektórych starszych Maców zachować ich aktualizację nieco dłużej. Warto zauważyć, że narzędzia tego typu istnieją od lat, jeszcze od czasów PowerPC w Macach.

macOS Ventura uruchomiony na starszych Makach ciekawostki macOS Ventura na starszym macbooku, macOS Ventura na starszym mac, macOS Ventura  Grupa programistów stworzyła narzędzie do uruchamiania macOS Ventura na nieobsługiwanych komputerach Mac, w tym Mac Pro z 2008 r. i pierwszym MacBook Pro z Touch Bar. vent

Co jednak jest największym wyzwaniem w macOS Ventura? Faktem jest, że w przeszłości, gdy Apple zaprzestawało wsparcia dla konkretnych modeli komputerów Mac za pomocą nowej wersji systemu macOS, wersja ta zazwyczaj nadal działała na innych komputerach Mac, które dzieliły ten sam procesor co wycofany Mac.

Na przykład macOS Monterey nie działa na większości komputerów Mac wydanych między 2012 a 2014 rokiem, które wykorzystują procesory Intela trzeciej i czwartej generacji. Jednak macOS Monterey nadal oficjalnie działa na Mac Pro 2013 i Mac mini 2014, które i tak są wyposażone w starsze procesory Intela. Dzięki temu łatwo jest zmodyfikować system tak, aby działał na komputerach Mac, które nie są już wspierane przez Apple.

Jeśli chodzi o macOS Ventura, to nowy system operacyjny nie wspiera już komputerów Mac z procesorami Intela wcześniejszymi niż siódma generacja, dlatego Apple usunęło większość sterowników używanych przez starsze komputery Mac, takich jak sterowniki gładzików innych niż Force Touch, kontrolery Intel Ethernet, procesory graficzne Nvidii i inne.

Najnowsza wersja macOS wymaga również procesorów z zestawem instrukcji AVX2, a także nowej wersji Metal, która nie działa ze starszymi GPU. Twórcy OCLP poczynili jednak znaczne postępy.

Zespół był w stanie uruchomić macOS Ventura bez obsługi zestawu instrukcji AVX2 dzięki starym plikom systemowym, które nadal są częścią technologii Rosetta 2, która emuluje funkcjonalność starszego procesora, aby uruchamiać aplikacje Intela na komputerach Apple Silicon Mac. Niektóre starsze sterowniki również zostały zintegrowane, aby działać na nowym macOS.

Przed nami jeszcze sporo pracy, ale zespół OCLP wierzy, że posiadacze niektórych starszych Maców będą mieli możliwość uruchomienia macOS Ventura bez większych kompromisów.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top