OneTech23.11.2020
Mercusys MR50G – szybki dwupasmowy router z dużym zasięgiem do Twojego mieszkania

Kilka tygodni temu otrzymaliśmy do testów Mercusys MR50G, czyli niewielki kompaktowy router z sześcioma antenami zapewniającymi spory zasięg i szybkim Wi-Fi AC.

Zacznijmy tradycyjnie od wyglądu.

Wygląd

MR50G jest wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego.

Na górze znajdują są błyszczące paski. Pod nimi jest logo i dioda LED, która świeci na zielono podczas pracy i na czerwono, gdy nie ma połączenia z internetem.

Korpus urządzenia ma kształt sześciokąta. Pomimo sześciu anten umieszczonych na czterech bokach, Mercusys MR50G nadal jest dość kompaktowy.

Z tyłu MR50G znajdują się trzy porty RJ45 (jeden WAN i dwa do podłączania urządzeń), przycisk WPS, przycisk resetowania i gniazdo zasilania. Niestety router nie posiada możliwości mocowania na ścianie.

Banalna i szybka konfiguracja

Cieszę się, że coraz więcej firm zajmujących się routerami decyduje się na oferowanie coraz prostszej metody konfiguracji. Jeśli jeszcze kilka lat temu do skonfigurowania domowego routera potrzebna była podstawowa wiedza z zakresu sieci, teraz wszystko jest robione w kilka sekund.

Na przykład, aby połączyć się z nowo zakupionym routerem po podłączeniu go do portu WAN wystarczy użyć smartfona i zeskanować kod QR. Spowoduje to połączenie z domyślną siecią Wi-Fi routera bez podawania hasła. Następnie, aby przeprowadzić wstępną konfigurację, musisz przejść do http://mwlogin.net, który przeniesie Cię bezpośrednio do standardowego interfejsu konfiguracji.

Ciekawe jest jednak to, że mwlogin.net to tylko link, który przekierowuje do lokalnego interfejsu webowego routera, czyli klasycznego 192.168.0.1, więc ustawienia nie są przechowywane w chmurze, ale także lokalnie.

Sama konfiguracja jest bajecznie prosta. Wystarczy jedynie wpisać hasło do interfejsu konfiguracyjnego, ora nazwy Wi-Fi i typ połączenia (dynamiczny adres IP, statyczny adres IP, konfiguracja adresu MAC, PPPoE itp.) i gotowe. Każdy z Was sobie doskonale z tym poradzi.

Urządzenie pozwala na wybranie dwóch oddzielnych połączeń, jedno 2,4 GHz i jedno 5 GHz, lub możesz połączyć je w jedno.

Można również uruchomić dwie inne oddzielne sieci „gości”, z różnymi hasłami i różnymi ograniczeniami. Znajdziemy tutaj wszystkie opcje, które powinny znaleźć się w nowoczesnych routera 2020 roku.

Test prędkości

Mercusys MR50G obsługuje Dual-Band Speed ​​AC1900 – z prędkością do 1900 Mb/s (1300 Mb/s w paśmie 5 GHz i 600 Mb/s w paśmie 2,4 GHz)

Mój test wykonany był w sieci 600/600. Router w paśmie 5 GHz uzyskał następującą prędkość:

Całkiem nieźle. Prawda?

Podsumowanie

Mercusys MR50G to wydajny i łatwy w konfiguracji niedrogi router, który oferuje podstawową funkcjonalność bez skomplikowanych rzeczy. Oczywiste jest, że nie jest to router dla tych, którzy potrzebują wielu portów Ethernet, jest on raczej przeznaczony dla tych, którzy polegają wyłącznie na połączeniach bezprzewodowych. Na szczęście mocną stroną tego modelu jest wydajność bezprzewodowa, oferująca bardzo dobry zasięg w małych i średnich mieszkaniach. Gorąco polecamy. Więcej na temat urządzenia znajdziecie na stronie producenta – mercusys.com.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Zapraszamy na naszego Twittera.
@onetechpl