Mobilna praca na iUrządzeniu - porównanie pakietów biurowych polecane, ciekawostki zalety, wady, porównaniie, porównanie pakietów biurowych, porównanie, Office, iWork czy Office, iWork, iOS, funkcje iWork, Dysk Google, Apple, App Store  Pakiety biurowe stworzone przez Apple, Microsoft i Google zyskują na znaczeniu, dotyczy to użytkowania i ich dostępności. Gigant z Cupertino poczynił wiele zmian w pakiecie iWork i obecnie można używać go nawet na systemie Windows iWork 1300x700

Mobilna praca na iUrządzeniu – porównanie pakietów biurowych

Pakiety biurowe stworzone przez Apple, Microsoft i Google zyskują na znaczeniu, dotyczy to użytkowania i ich dostępności. Gigant z Cupertino poczynił wiele zmian w pakiecie iWork i obecnie można używać go nawet na systemie Windows.

Obecnie gigant z Redmond dodaje wiele nowych funkcji do pakietu Office 365, zabezpieczenia i miejsce w chmurze. Rozwiązanie Google jest łatwe w obsłudze, nie dość, że jest darmowe to mamy do niego dostęp na każdym z wiodących systemów operacyjnych.

Od dłuższego czasu Apple jest producent dla osób ?kreatywnych? Tim Cook i spółka mają w zanadrzu wiele dobrych aplikacji do tworzenia filmów, jak i edycji grafiki. Od czasu wydania iPada nadszedł czas na wiele zmian w iWork. Skupiają się one nie tylko na funkcjonalności, ale i na wyglądzie interfejsu.

Office

Na rynku dostępny od 26 lat, prawdopodobnie nie raz mieliście styczność z pakietem lub poszczególnymi aplikacjami, które wchodzą w jego skład. Word, Excel i Powerpoint to najważniejsze elementy składowe pakietu Office, oprócz nich znajdziemy również Outlook,OneNote i edytor HTML Sharepoint. OneDrive również zyskuje na znaczeniu w pakiecie rozwiązań Microsoftu.

Office nadal jest popularny, ponieważ każdy z jego elementów ma więcej funkcji, niż powinien. Przykładem mogą być tutaj rozszerzone wzory w Wordzie, kalkulacja i programowanie w Excelu, a nawet animacje przejść i dodawanie multimediów w Powerpoint. Dodatkowo twórca przewidział zgrabny system śledzenia zmian i zostawiania komentarzy.

Obecnie pakiet dostępny jest za darmo dla urządzeń mobilnych Apple, jednakże nie wszystkie funkcje są dostępne. Aby były dostępne, należy wykupić subskrypcję Office 365. Co ciekawe cały pakiet jest dostępny za darmo dla użytkowników urządzeń mobilnych z systemem Windows Phone.

Najlepszy dla: Pakiet biurowy Microsoftu przeznaczony jest dla osób pracujących na wielu sprzętach. Jego niebywała zaletą jest subskrypcja Office 365, po jej wykupieniu możemy używać wszystkich funkcji pakietu na różnych urządzeniach.

iWork

Apple również ma w zanadrzu pakiet biurowy, składający się z 3 aplikacji. Nie posiada większości programów, jakie oferuje Office, ale ma wszystko , co potrzeba do napisania notatek, sprawozdania i wielu innych.

W Pages napiszemy wiele tekstów, aplikacja posiada wszystkie podstawowe funkcje i parę dodatkowych prosto od giganta z Cupertino. Do dyspozycji mamy wiele sposobów formatowania tekstu, wzorów i tabel. W dowolny sposób możemy zarządzać wyglądem strony, na której wprowadzamy tekst.

Numbers posłuży nam do wykonania tabel kalkulacji i wielu innych, czyli to samo, co Excel. Od czasu ostatniej aktualizacji użytkownik ma większe możliwości edycji, wliczając w to czcionki i wygląd.

Ostatnią częścią iWork jest Keynote, który pozwala na tworzenie prezentacji multimedialnych. Aplikacja ma ładne animacje przejść, jak i motywy. Co najważniejsze wszystkie aplikacje z pakietu Apple współpracują z formatami plików znanych z Office’a.

Największą róznicą pomiędzy nimi to, to , że iWork zainstalujemy tylko i wyłącznie na urządzeniach Apple, a Office nie jest tym ograniczony. Jednakże możemy używać iWork na innym systemie operacyjnym, niż iOS i OS X, ale tylko z poziomu przeglądarki internetowej i mając konto iCloud.

Każda aplikacja z pakietu iWork jest płatna, chyba że kupujemy nowe urządzenie mobilne Apple lub komputer producenta.

Najlepszy dla: dla użytkowników ekosystemu Apple, którzy nie chcą wypróbować rozwiązań konkurencji.

Dysk Google

Te same rozwiązania, co u konkurencji Google zamieszcza w Chmurze, o nazwie Dysk Google. Z roku na rok zyskuje on na popularności, głównie z powodu braku jakichkolwiek opłat przed rozpoczęciem użytkowania. Wystarczy, że posiadamy konto Google, które jest wymagane do używania dysku.

Szczerze? Aplikacje wyglądają minimalistycznie i nie mają zbyt wielu funkcji. Jednakże Google od czasu do czasu w momencie wydania aktualizacji dodaje nowe funkcje, co przekłada się na taką samą wydajność pracy, jak w iWork czy Office. Spodobała mi się opcja automatycznego zapisu, po wpisaniu każdego znaku z osobna, dzięki temu nie musimy pamiętać o zapisie. W praktyce przekłada się to na spokojną pracę z pakietem biurowym i nie musimy się martwić, że coś się nie zapisze.

W przeciwieństwie do iWork i Office’a nie musimy uruchamiać każdej z aplikacji, aby wykonać daną czynność, choć każda ma inną nazwę. Docs odpowiada za wprowadzanie i edycję tekstu, można również dodawać tabele, obrazy i wiele innych. Sheets w założeniu podobne jest do Excela, gdzie możemy tworzyć i edytować arkusze kalkulacyjne, co nie znaczy, że nie możemy dodawać grafów i innych. Na koniec zostaje Slides, aplikacja pozwala na tworzenie prostych pokazów slajdów z podstawowymi motywami i animacjami.

Dysk Google posiada więcej aplikacji, niż te, które wymieniłem. Dostępne są narzędzie do tworzenia ankiet, których wyniki zapiszemy w arkuszu kalkulacyjnym. W Google Play Store i przeglądarce Chrome jest wiele aplikacji, które możemy dodać do dysku i ich używać.

Każda aplikacja składowa żyje własnym życiem w sieci, to znaczna różnica względem Office i iWork. W praktyce oznacza to , że potrzebne jest połączenie internetowe, aby cokolwiek wykonać. Jednakże dostępny jest tryb offline, dzięki któremu możemy edytować i przenosić pliki. Po ponownym połączeniu z internetem zmiany w plikach zostają zsynchronizowane.

Tryb Offline znajdziemy na aplikacjach dla urządzeń mobilnych. Niestety, aby edytować pliki będziemy musieli pobrać Docs,Sheets i Slides oddzielnie,to samo dotyczy tworzenia kolejnych. Co najważniejsze rozwiązanie wyszukiwarkowego giganta jest darmowe, choć wymagane jest konto Google.

Najlepsze dla: użytkowników, którzy pracują w sieci i tworzą proste pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne i prezentacje.

Każdy z producentów przygotował konkurencyjne pakiety biurowe, pozwalające na komfortową pracę nie tylko w domu, ale i w ruchu. Sprawdzą się one nie tylko w zaciszu domowym, ale także w pracy. W przeszłości cała trójka miała problem z dostarczeniem produktu dla większości użytkowników, jednak z czasem się to zmieniło.

iWork jest dostępne nie tylko na urządzeniach Apple, od czasu wydania przeglądarkowej wersji iWork. Nie tylko Apple poczyniło zmiany w tej kwestii, Microsoft wydał cały pakiet Office dla urządzeń mobilnych konkurencji, pomimo że wersja dla Androida to wciąż wczesna wersja rozwojowa. Jedynym haczykiem jest brak możliwości zapisu plików z pakietu Microsoftu w aplikacjach Apple.

Podsumowanie

Jeżeli miałbym wybrać zwycięzcę, bez wątpienia będzie to Microsoft. Producent od samego początku pracował nad pakietem, a na ten moment jest to najlepiej wykonany pakiet. Nie tylko wykorzystamy go mając połączenie z internetem, ale i bez niego.

Z drugiej strony, jeśli jesteście zwolennikami Apple lub Google to ich rozwiązania (prawdopodobnie) będą dla Was najlepsze. Oczywiście, jeżeli jesteście w stanie znieść potrzebę połączenia z internetem dla ostatniego rozwiązania.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Przewiń do góry