visionpro

Naukowcy odkryli efekty codziennego noszenia Apple Vision Pro

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda biją na alarm w związku z rosnącą popularnością urządzeń do wirtualnej rzeczywistości, takich jak Apple Vision Pro.

Jaki wpływ może mieć codzienne korzystanie z tych technologii na zdrowie psychiczne oraz zdolności społeczne użytkowników? Jeremy Bailenson, założyciel i dyrektor Virtual Human Interaction Laboratory na Stanfordzie, podkreśla, że urządzenia VR nie są projektowane z myślą o zastępowaniu tradycyjnych metod wykonywania codziennych zadań, a ich nadmierne używanie może prowadzić do szeregu problemów.

Z przeprowadzonych badań wynika, że długotrwałe noszenie gogli VR może znacząco ograniczać naturalne zachowania wzrokowe i zdolności motoryczne. Przesyłane obrazy i dźwięki często charakteryzują się zniekształceniami oraz opóźnieniami, co może wpływać na percepcję rzeczywistości przez użytkownika – kolory mogą wydawać się mniej intensywne, światło przyciemnione, a niektóre obiekty rozmyte lub zniekształcone. Nawet najnowocześniejsze urządzenia, takie jak wspomniane Apple Vision Pro, nie są w stanie dorównać jakością percepcji ludzkiego oka.

Naukowcy odkryli efekty codziennego noszenia Apple Vision Pro ciekawostki gogle Apple Vision Pro, Apple Vision Pro  Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda biją na alarm w związku z rosnącą popularnością urządzeń do wirtualnej rzeczywistości, takich jak Apple Vision Pro. visionpro 2

Eksperci podnoszą również kwestie związane z wpływem długotrwałego korzystania z VR na zdolności poznawcze i wzrok. Rabindra Ratan, profesor z Uniwersytetu Michigan, zauważa, że częste używanie takich gogli może zaburzać naturalne ruchy oczu oraz negatywnie wpływać na jakość widzenia. Ponadto, istnieją obawy dotyczące potencjalnych długoterminowych skutków dla funkcjonowania mózgu.

Interakcje w wirtualnym świecie mogą również oddziaływać na zdolności komunikacyjne i umiejętność koncentracji użytkowników. Badania wykazały, że osoby zanurzone w cyfrowej rzeczywistości mają problemy z wykonywaniem złożonych zadań poznawczych. Co więcej, noszenie urządzeń AR bez słuchawek może prowadzić do osłabienia więzi społecznych z otoczeniem, co z kolei może sprzyjać izolacji i egocentryzmowi.

Zalecenia dotyczące umiaru w korzystaniu z nowoczesnych technologii są podkreślane przez wielu ekspertów. Roman Miller z Illinois Institute of Technology porównuje swoje podejście do smartfona do sposobu, w jaki obchodzi się z butami – pozostawia go przy drzwiach wchodząc do domu. Podobną ostrożność radzi zastosować w przypadku urządzeń VR, aby zminimalizować ryzyko negatywnych skutków ich używania.

Źródło:

Średnia ocena 5 / 5. Gł: 231

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top