Nowe prawo UE może umożliwić komunikację międzyplatformową między iMessage, WhatsApp i innymi mniejszymi usługami ciekawostki   W czwartek Unia Europejska ujawniła swoje plany rozprawienia się z praktykami antykonkurencyjnymi stosowanymi przez duże firmy technologiczne. imessage

Nowe prawo UE może umożliwić komunikację międzyplatformową między iMessage, WhatsApp i innymi mniejszymi usługami

W czwartek Unia Europejska ujawniła swoje plany rozprawienia się z praktykami antykonkurencyjnymi stosowanymi przez duże firmy technologiczne.

Na mocy ustawy o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act – DMA) UE chce, aby główne serwisy komunikatorów, takie jak iMessage, WhatsApp i Facebook Messenger, miały interoperacyjną platformę. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, całkowicie zmieni sposób działania iMessage i pozwoli użytkownikom różnych platform na wzajemne przesyłanie wiadomości.

TechCrunch donosi, że dyskusja pomiędzy Radą Europejską, Parlamentem i Komisją doprowadziła do porozumienia i że DMA będzie miało zastosowanie do “dużych firm świadczących podstawowe usługi platformy, których kapitalizacja rynkowa wynosi co najmniej 75 miliardów euro lub roczny obrót wynosi 7,5 miliarda euro”. Ponadto firmy muszą mieć co najmniej 45 milionów miesięcznych użytkowników w UE oraz ponad 10 000 rocznych użytkowników biznesowych, aby mogły zostać objęte zakresem DMA.

Nowe prawo UE może umożliwić komunikację międzyplatformową między iMessage, WhatsApp i innymi mniejszymi usługami ciekawostki   W czwartek Unia Europejska ujawniła swoje plany rozprawienia się z praktykami antykonkurencyjnymi stosowanymi przez duże firmy technologiczne. messenger

“Największe serwisy komunikacyjne (takie jak WhatsApp, Facebook Messenger czy iMessage) będą musiały otworzyć się i współpracować z mniejszymi platformami komunikacyjnymi, jeśli wyrażą takie życzenie. Użytkownicy małych i dużych platform będą mogli wtedy wymieniać wiadomości, wysyłać pliki lub wykonywać połączenia wideo za pośrednictwem aplikacji do obsługi wiadomości, co da im większy wybór”. Jeśli chodzi o obowiązek interoperacyjności dla sieci społecznościowych, współprawodawcy zgodzili się, że takie przepisy dotyczące interoperacyjności zostaną ocenione w przyszłości.”

Jak przepisy wpłyną na ekosystem Apple’a

Nowe przepisy mogą radykalnie zmienić sposób działania usług Apple.Byłby to cios dla usługi iMessage, która jest ograniczona do urządzeń firmy Apple. Google od roku namawia Apple’a do przyjęcia RCS, uniwersalnego protokołu wiadomości, w systemie iOS. System Android zawsze był zwolennikiem RCS, ale Apple odmawiało przyjęcia protokołu, aby zabezpieczyć swoją strategię “lock-in”. Jeśli unijne przepisy zostaną przyjęte, producent iPhone’ów nie będzie miał innego wyjścia, jak tylko wspierać RCS.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top