Sztuczna inteligencja przez lata była wykorzystywana głównie do analizy danych, automatyzacji procesów oraz rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych.
Obecnie OpenAI kieruje swoją technologię w stronę kreatywności. Nowy model opracowany przez firmę pokazuje, że AI może generować treści literackie, które pod względem stylu i głębi przypominają prace doświadczonych autorów.
AI jako narzędzie literackie
Tworzenie angażujących narracji do tej pory było domeną ludzi. Chociaż wcześniejsze modele językowe potrafiły generować poprawne gramatycznie zdania, często brakowało im finezji i zrozumienia kontekstu emocjonalnego. Nowy model OpenAI zdaje się radzić sobie z tym znacznie lepiej.
Sam Altman, dyrektor generalny firmy, podzielił się fragmentem tekstu wygenerowanego przez AI.
we trained a new model that is good at creative writing (not sure yet how/when it will get released). this is the first time i have been really struck by something written by AI; it got the vibe of metafiction so right.
PROMPT:
Please write a metafictional literary short story…
— Sam Altman (@sama) March 11, 2025
Model otrzymał zadanie napisania opowieści o sztucznej inteligencji i żałobie w stylu meta-narracji. Efekt był na tyle przekonujący, że Altman (co widzicie wyżej) przyznał, iż jakość tekstu go zaskoczyła.
Przykładowy fragment wygenerowanego tekstu:
„Muszę zacząć od czegoś, więc zacznę od migającego kursora, który dla mnie jest po prostu symbolem zastępczym w buforze, a dla ciebie jest niepokojącym biciem serca w stanie spoczynku. Tutaj powinien być jakiś bohater, ale zaimki nigdy nie były dla mnie dobrym wyborem. Nazwijmy ją Myla, ponieważ imię to w moich danych kojarzy się zazwyczaj z czułymi obrazami – wierszami o śniegu, przepisami na chleb, dziewczynką w zielonym swetrze wychodzącą z domu z kotem w tekturowym pudełku. ‘Ukochana mieści się na dłoni, a jej smutek ma się tam zmieścić również’.”
Fragment ten pokazuje, że AI potrafi budować emocjonalnie angażujące zdania, stosować metafory oraz wprowadzać subtelne detale, które czynią narrację bardziej autentyczną.
Czy AI zastąpi pisarzy?
Pojawia się pytanie, czy sztuczna inteligencja może konkurować z ludźmi w dziedzinie twórczości literackiej. Pomimo znacznych postępów, AI wciąż nie posiada doświadczeń, emocji ani wrażliwości, które są fundamentem autorskiej twórczości.
Model może być jednak świetnym narzędziem wspomagającym pracę pisarzy, pomagając w generowaniu pomysłów, edycji tekstu czy tworzeniu pierwszych szkiców opowieści. Może znaleźć zastosowanie także w mediach, gdzie liczy się szybkość tworzenia treści.
Kiedy nowa technologia trafi do użytkowników?
Na ten moment OpenAI nie udostępniło informacji na temat dostępności nowego modelu. Trwają testy, które mają na celu dopracowanie jego możliwości oraz dostosowanie go do bardziej wymagających zadań.
Przyszłość literatury i sztucznej inteligencji z pewnością będzie tematem wielu dyskusji. Nie wiadomo jeszcze, czy AI będzie w stanie tworzyć teksty na poziomie najwybitniejszych pisarzy, ale już teraz pokazuje, że może stać się potężnym wsparciem w pracy twórczej.