Krzysiek Borek14.02.2017
Oprogramowanie w wersji 4.50 dla PlayStation 4 – moje pierwsze wrażenia

Początkowo nie wierzyłem, że dostanę się do grona użytkowników testujących najnowszą wersję oprogramowania dla PlayStation 4. Na szczęście mi się udało i po przyjściu wiadomości potwierdzającej mogłem szybko zaktualizować oprogramowanie do wersji 4.50 beta 2.

Korzystam z niej od początku tego miesiąca i sądzę, że mogę już sobie wyrobić zdanie na jej temat. Najpierw zająłem się najważniejszą nowością — instalacją gier na zewnętrznym dysku twardym. Zainstalowane na nim gry można przenosić na dysk wewnętrzny i na odwrót bez problemów. Jednak pojawia się jeden problem, ponieważ konsola sama formatuje podłączony przez USB 3.0 dysk do formatu exFAT (zaszyfrowanego) i tego dysku nie użyjecie już ze swoim komputerem. Na swoim dysku zewnętrznym zainstalowałem parę mniejszych i większych gier, aby sprawdzić działanie w praktyce i w większości przypadków gry działały tak samo dobrze, jak na dysku wewnętrznym.

Dodatkowo możemy wybrać, na którym dysku mają być pobierane przez nas gry. Wystarczy przejść do Ustawienia → Pamięć masowa i jako domyślną pamięć ustawić dysk zewnętrzny.

Jednak najbardziej przypadło mi do gustu szybkie wejście/założenie Imprezy (czatu głosowego). Do tej pory denerwowało mnie chwilowe wyjście z gry, żeby przyjąć zaproszenie lub dołączyć do istniejącej Imprezy. Po aktualizacji wystarczy dłużej przytrzymać przycisk PlayStation na kontrolerze i ukaże się menu kontekstowe, potem przechodzimy do pola Impreza i przesuwając w prawo, wybieramy interesującą nas Imprezę. Właśnie wtedy dostajemy się do niej od razu. Sony powinno pójść za ciosem i dodać możliwość dodawania użytkowników i wychodzenia z Imprezy w ten sam sposób, a na razie nie jest to możliwe.

Powiadomienia również uległy zmianom (moim zdaniem na lepsze) i teraz to jedna część bez dodatkowego menu z boku, choć można je wywołać za pomocą przyciśnięcia przycisku Options. Wtedy dostajemy dostęp do zakładki Pobrane, Wysłane i Ustawień. Ponadto pobierane w danym momencie gry są ukazane na samej górze listy, a naciskając X przenosimy się do szczegółowej.

Nie zapomniano o dodaniu własnej tapety, jako motywu. Na razie wspierane są jedynie zrzuty ekranu wykonane podczas rozgrywki, ale to dobre rozwiązanie na początek. Wystarczy wejść w Ustawienia → Motywy, a potem wybrać Niestandardowe. Tam wybierzemy własną tapetę, a także kolor panelu Ustawień. Podobnie można edytować pole Profilu, ponieważ można zmienić tło z informacjami tak, aby odpowiadało profilowej tapecie.

Pewnie mało kto sprawdza informacje o grze po naciśnięciu Options na danym tytule, choć po aktualizacji może się to przydać. Dlaczego? Będziecie mogli wysyłać lub pobierać zapisany stan gry dla wybranej przez siebie gry, co powinno być mniej uciążliwe od wchodzenia do Ustawień i szukania tej samej funkcji.

Osobiście nie używam społecznościowych możliwości oprogramowania PlayStation 4, ale po aktualizacji chyba zacznę z nich korzystać. Wszystko za sprawą możliwości oznaczania znajomych w postach, a także wyboru gry i zrzutu ekranu, co teoretycznie może pomóc w poszukiwaniach graczy do grania w ulubioną grę. Wykorzystałem to parę razy podczas poszukiwań graczy do The Division i funkcja działa znakomicie.

Nie dostałem dostępu do trybu Turbo, ponieważ mam standardową wersję konsoli, a nie Pro, choć myślę o zakupie tej drugiej.

Podsumowanie

Uważam, że aktualizacja oprogramowania w wersji 4.50 wnosi wiele nowego, poza tym moja konsola zaczęła działać płynniej, co zauważyłem chwilę po wykonaniu aktualizacji. Każda z nowych funkcji jest przemyślana i dopracowana, co pozwala sądzić, że Sony przyłożyło się do swojej roboty. Jednak najbardziej i tak podoba mi się szybki powrót z bety na stabilną wersję, podobna opcja powinna się kiedyś pojawić na urządzeniach mobilnych.

Dziękuje oddziałowi PlayStation za wybranie mnie do testów oprogramowania.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek