neptun 2

Planeta Neptun ma inny kolor niż uczono Cię w szkole!

Neptun od zawsze kojarzony był z intensywnym, jasnoniebieskim kolorem. Jednak najnowsze badania pokazują, że tak nie jest.

Najnowsze badania przeprowadzone przez zespół astronomów z Oxfordskiej Uniwersytetu odkrywają, że Neptun jest bardziej podobny do swojego sąsiada, Urana, który ma delikatniejszą, szaro-zielonkawą odcień niebieskiego.

Zmienne wyobrażenie o kolorze Neptuna

Wielu z nas pamięta planetę Neptun z podręczników szkolnych, gdzie zawsze był przedstawiany jako intensywnie niebieski “lodowy olbrzym”. Jednak badania przeprowadzone przez zespół astronomów z Oxfordskiej Uniwersytetu wykazują, że to wyobrażenie jest nieprawdziwe. Na podstawie analizy danych zebranych przez sondę Voyager 2, naukowcy stwierdzili, że większość współczesnych grafik nie oddaje prawidłowo kolorów planet.

Pierwsze zdjęcia Neptuna i Urana zostały wykonane przez sondę Voyager 2 w latach 80. XX wieku. Niestety, te obrazy były przekształcane i poprawiane, aby uwidocznić chmurki i ruchy atmosferyczne. W rezultacie kolory planet zostały zmienione, a informacja o tym fakcie zniknęła z powszechnej świadomości. Dopiero teraz, dzięki zastosowaniu oryginalnych danych z sondy Voyager 2, naukowcy byli w stanie dokładnie odtworzyć wygląd Neptuna i Urana.

Prawdziwy kolor Neptuna i Urana

Po wielu latach badań i analizy danych, astronomowie z Oxfordskiej Uniwersytetu odkryli prawdziwe kolory Neptuna i Urana. Okazuje się, że Neptun ma tylko nieznacznie ciemniejszy odcień niebieskiego niż Uran. Obie planety są praktycznie nierozróżnialne dla mniej wrażliwego oka. Prawdziwe zdjęcia Neptuna i Urana, oparte na oryginalnych danych, pokazują nam ich rzeczywiste barwy.

Planeta Neptun ma inny kolor niż uczono Cię w szkole! pozostale, ciekawostki uran, planeta neptun, nowy kolor neptuna, neptun  Neptun od zawsze kojarzony był z intensywnym, jasnoniebieskim kolorem. Jednak najnowsze badania pokazują, że tak nie jest. uran neptun

Dlaczego Neptun i Uran mają tak charakterystyczny niebieski kolor? Odpowiedź leży w atmosferze tych planet. Duża ilość metanu, który wchodzi w skład ich atmosfery, powoduje absorpcję czerwonego i zielonego światła, co skutkuje dominacją niebieskiego odcienia. To właśnie ten gaz sprawia, że obie planety wydają się być niebieskie.

Zmienne kolory Urana

Interesującym zjawiskiem jest fakt, że Uran wydaje się zmieniać kolor w zależności od pór roku. W lecie i zimą, gdy pola biegunowe planety są skierowane w stronę Ziemi i Słońca, Uran wydaje się być nieco bardziej zielonkawy. Badania wykazały, że jest to spowodowane niższą zawartością metanu w polarnych obszarach oraz obecnością mgły z cząstek zamrożonego metanu, która rozprasza światło, zwiększając odbicie zielonych i czerwonych długości fal.

Podsumowanie

Odkrycie prawdziwych kolorów Neptuna i Urana przez zespół naukowców z Oxfordskiej Uniwersytetu to istotny krok naprzód w naszej wiedzy o tych odległych planetach. Okazuje się, że nasze dotychczasowe wyobrażenie o ich wyglądzie było błędne, a prawdziwe kolory są znacznie mniej intensywne.

Te badania stanowią ważny wkład w rozwój astronomii i pomagają nam lepiej zrozumieć naszą słoneczną system.

Średnia ocena 5 / 5. Gł: 253

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top