O aplikacji Znajdź i możliwości lokalizacji zgubionego iPhone’a, MacBooka, AirPods czy innych produktów wiedzą wszyscy. Ale niewiele osób wie, że aplikacja pozwala również na odnalezienie urządzenia znajomego.
Zakładam, że widziałeś już przycisk „Pomóż znajomemu”, który dostępny jest w aplikacji „Znajdź”. Inną rzeczą jest to, że bardzo niewiele osób ma pojęcie, jaką rolę odgrywa. A tymczasem to właśnie ta funkcja usuwa jedno bardzo poważne ograniczenie, które pozwala znaleźć urządzenie połączone z kontem Apple ID innej osoby.
Jest to mechanizm potwierdzania logowania, który dociera do zaufanego urządzenia i weryfikuje użytkownika. Logowanie do iCloud bez niego w celu zlokalizowania brakującego elementu nie będzie działać. Jeśli jednak korzystasz z Lokalizatora na urządzeniu znajomego, weryfikacja nie jest wymagana.
Znajdź czyjś iPhone
Jak zatem zlokalizować iPhone, iPad, MacBook czy inne urządzenie naszego znajomego?
- Uruchom aplikację Znajdź;
- Otwórz zakładkę „JA” i przejdź na dół;
- Kliknij przycisk „Pomóż znajomemu”;
- Wprowadź nazwę użytkownika i hasło z konta Apple ID;
- W oknie, które zostanie otwarte, wybierz „Znajdź iPhone’a”;
- Poczekaj na ustalenie jego lokalizacji.
Jeśli zgubione urządzenie znajduje się w pobliżu, funkcja alarmu jest najskuteczniejsza. Wystarczy kliknąć na opcji ”Odtwórz dźwięk” i odszukanie urządzenia będzie znacznie łatwiejsze. Jeśli jednak iPhone jest gdzieś daleko , najbardziej logiczne jest, aby tego nie robić, aby nikt inny go nie znalazł.
W takim przypadku zaleca się włączenie trybu utraconego i wysłanie wiadomości na iPhone’a ze swoimi danymi do kontaktu. Dzięki temu osoba, która znajdzie Twój smartfon, zanim to zrobisz, będzie mogła się z Tobą skontaktować.
Pomimo tego, że korzystając z mechanizmu „Pomóż znajomemu” nie musisz wpisywać kodu autoryzacyjnego potwierdzającego wejście, nadal musisz zapamiętać login i hasło.
Jak ominąć uwierzytelnianie dwuskładnikowe iCloud?
Apple nigdzie nie mówi, że kod weryfikacyjny nie jest wymagany do wprowadzenia identyfikatora Apple ID podczas korzystania z „Pomóż znajomemu”. Być może jest to jakiś błąd, a być może twórcy celowo przyjęli to założenie, aby ułatwić poszukiwanie zagubionego iPhone, czy iPad tym, którzy nie mają już pod ręką „zaufanych urządzeń”.
Osobiście próbowałem zalogować się na moje konto Apple ID z dwóch różnych urządzeń połączonych z różnymi kontami i odkryłem, że witryna Apple, jeśli uzyskasz do niej dostęp za pośrednictwem aplikacji Znajdź, tymczasowo wyłącza uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
Tak, jest to uzasadnione z punktu widzenia wygody, ale całkowicie nieracjonalne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Przecież jak tylko znajdę czyjś login i hasło, bez problemu mogę wejść na cudze konto. Czy to błąd? Trudno powiedzieć. Z jednej strony możliwość ominięcia uwierzytelniania dwuskładnikowego nie jest dokładnie w stylu Apple. Ale z drugiej strony firma pozwoliła na odblokowanie iPhone’a, gdy masz Apple Watch na nadgarstku.