smartfon

Ponad połowa wszystkich ludzi na świecie posiada smartfon

Z najnowszego raportu GSMA dotyczącego globalnego rozwoju internetu mobilnego wynika, że technologia smartfonów i dostęp do sieci stały się nieodłącznym elementem codziennego życia.

Według analiz GSMA, aż 54% populacji globalnej, czyli około 4,3 miliarda osób, posiada smartfon, a z tego grona niemal 4 miliardy korzysta z dostępu do internetu mobilnego. Jest to wynik, który pokazuje niewątpliwą transformację cyfrową społeczeństw na różnych kontynentach.

Interesujące jest, że GSMA po raz pierwszy w swoim raporcie podzieliło użytkowników mobilnego internetu ze względu na rodzaj używanego połączenia. Wykazano, że znacząca większość, bo aż dwie trzecie korzystających, opiera się na połączeniach 4G lub 5G. Wśród tej grupy 17% korzysta już z sieci 5G, co jest znaczącym osiągnięciem i pokazuje postępującą adaptację nowoczesnych technologii. Nie można jednak zapomnieć o reszcie użytkowników, którzy korzystają z sieci 3G, a w niektórych regionach, takich jak Afryka Północna czy Subsaharyjska, ludzie korzystają wyłącznie z przestarzałej sieci 2G.

Ponad połowa wszystkich ludzi na świecie posiada smartfon ciekawostki transformacja cyfrowa, średnie i niskie dochody, smartfony, sieć 3G, sieć 2G, raport GSMA, połączenia 5G, połączenia 4G, Nowoczesne technologie, nowi użytkownicy, kraje słabo rozwinięte, kraje rozwinięte, internet mobilny, dostęp do sieci, brak dostępu  Z najnowszego raportu GSMA dotyczącego globalnego rozwoju internetu mobilnego wynika, że technologia smartfonów i dostęp do sieci stały się nieodłącznym elementem codziennego życia. polaczenie iphone

Warto również zauważyć, że pomimo ogromnego zasięgu internetu mobilnego, istnieje pewna liczba osób, które choć mają do niego dostęp, z różnych przyczyn z niego nie korzystają. Zaskakujące może być, że dwie trzecie tych osób mieszka na terenach, gdzie internet mobilny jest dostępny, ale nie używają go ani nie posiadają nawet telefonu komórkowego.

Raport GSMA również zwraca uwagę na dynamikę przyrostu nowych użytkowników. W roku 2022 zanotowano spadek w tej kategorii – dołączyło “jedynie” 200 milionów nowych użytkowników, podczas gdy w latach 2021 i 2020 przybywało ich ponad 300 milionów rocznie. To może być sygnał do refleksji, zwłaszcza w kontekście krajów słabo rozwiniętych, gdzie z Internetu mobilnego korzysta jedynie 25% populacji. Dla porównania, w krajach o średnich i niskich dochodach korzysta z niego 52%, a w krajach rozwiniętych – aż 85%.

Co więcej, raport pokazuje, że 95% globalnej populacji żyje na obszarach objętych zasięgiem internetu mobilnego. Oznacza to, że jedynie 5% ludzi, czyli około 400 milionów, żyje na obszarach bez dostępu do tego medium. Średnia prędkość mobilnego Internetu również rośnie, co potwierdza globalne tendencje do inwestowania w infrastrukturę sieciową.

W skrócie: Wnioski z najnowszego raportu GSMA wskazują, że mamy do czynienia z ogromnym rozprzestrzenieniem smartfonów i Internetu mobilnego na świecie, ale wciąż pozostają obszary i grupy społeczne, dla których dostęp do tych technologii jest ograniczony lub wręcz niemożliwy. To wyzwanie dla przyszłych inicjatyw i inwestycji, mających na celu wyeliminowanie cyfrowego wykluczenia.

Możesz być zainteresowany
Źródło:

Średnia ocena 5 / 5. Gł: 167

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top