MacBook Pro z M1

Porównanie wydajności MacBook Pro M1 z 8 GB i 16 GB pamięci. Czy warto dokupić więcej RAM?

Zarówno MacBook Pro z M1 jak i MacBook Air z M1 wykorzystują ten sam chip. Oznacza to, że pozostają nam jedynie dwie rzeczy, za pomocą których możemy skonfigurować nasz komputer, ilość pamięci masowej i ilość pamięci RAM

YouTuber MaxTech porównał tę drugą, a mianowicie ilośc pamięci RAM. Poniżej możecie zobaczyć, czy warto jest wydać dodatkowy 1000 zł na dodatkowe 8 GB RAM.

MacBook Pro M1 z 8 GB vs MacBook Pro M1 z 16 GB pamięci – test wydajności

Na filmie możemy zobaczyć, jak oba komputery radzą sobie z serią różnych testów, zaczynając od Geekbench. W tym teście, mimo że model  z 8 GB pamięci RAM wykorzystuje niemal cały RAM, podczas gdy model z 16 pozostawia około 6 GB wolnej pamięci wynik testu jest identyczny.  W przypadku eksportu z Final Cut Pro wyniki są również bardzo podobne.

Pierwsze różnice pojawiły się w Xcode. MacBook Pro z 8 GB przechodzi test w 136 sekund w porównaniu do 122 w przypadku modelu 16 GB.

Porównanie wydajności MacBook Pro M1 z 8 GB i 16 GB pamięci. Czy warto dokupić więcej RAM? polecane, ciekawostki Wideo, test wydajności, test wydajnosci, pamięć RAM, Macbook pro z procesorem M1, MacBook Pro z M1, MacBook Pro z czipem M1, 8 gb pamiecy czy 16 gb pamieci, 8 gb czy 16 gb, 16 GB  Zarówno MacBook Pro z M1 jak i MacBook Air z M1 wykorzystują ten sam chip. Oznacza to, że pozostają nam jedynie dwie rzeczy, za pomocą których możemy skonfigurować nasz komputer, ilość pamięci masowej i ilość pamięci RAM m1 1 1

W LightRoom Classic przy eksportowaniu zdjęcia RAW 42 MP, widzimy również niewielką różnicę: modelowi z 8 GB zajmuje to 3 minuty, a modelowi z 16 GB 2 minuty i 43 sekundy.

Porównanie wydajności MacBook Pro M1 z 8 GB i 16 GB pamięci. Czy warto dokupić więcej RAM? polecane, ciekawostki Wideo, test wydajności, test wydajnosci, pamięć RAM, Macbook pro z procesorem M1, MacBook Pro z M1, MacBook Pro z czipem M1, 8 gb pamiecy czy 16 gb pamieci, 8 gb czy 16 gb, 16 GB  Zarówno MacBook Pro z M1 jak i MacBook Air z M1 wykorzystują ten sam chip. Oznacza to, że pozostają nam jedynie dwie rzeczy, za pomocą których możemy skonfigurować nasz komputer, ilość pamięci masowej i ilość pamięci RAM m102

Największą różnicę w wydajności widzimy w teście eksportu Final Cut Pro. Eksport pliku RAW w 8K R3D zajmuje 13:57 minut w modelu 8 GB RAM i 5:59 minut w modelu 16 GB.

Oczywiste jest, że pamięć RAM i szybkość nie zawsze idą w parze. To zależy od zadania, które wykonujemy. Z drugiej strony pamiętajmy, że M1 to SoC, czyli kilka wyspecjalizowanych komponentów w tym samym chipie. W ten sposób mamy na przykład sekcję odpowiedzialną za przetwarzanie wideo, która jest odpowiedzialna za uwolnienie procesora z procesu, sprowadzając go do prostej koordynacji.

Jeśli dodamy ujednoliconą architekturę pamięci do tych wyspecjalizowanych i wysokowydajnych komponentów, zobaczymy, że nawet komputer klasy podstawowej, taki jak 13-calowy MacBook Pro, zapewnia imponującą wydajność.

Test wideo możecie zobaczyć poniżej.

Wniosek jest jasny, 16 GB niekoniecznie jest lepsze, w dużej mierze zależy to od rodzaju zadań, które będziemy wykonywać. Optymalizacja wykorzystania pamięci w macOS Big Sur wraz z ujednoliconą strukturą pamięci i komponentami M1 sprawiają, że normalna specyfikacja staje się bardziej niż imponującym komputerem.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top