klawiatura

Program naprawy klawiatury motylkowej w MacBookach dobiega końca

Program serwisowy Apple dedykowany klawiaturze motylkowej w laptopach z serii MacBook zbliża się do swojego zakończenia.

Ta inicjatywa, uruchomiona przez giganta technologicznego w odpowiedzi na liczne zastrzeżenia użytkowników, miała na celu rozwiązanie problemów związanych z funkcjonowaniem omawianych klawiatur. Niżej przedstawiamy szczegółowy przegląd kwestii dotyczących klawiatur motylkowych Apple oraz ścieżki, jaką firma obrała, by sprostać wyzwaniom zgłaszanym przez swoich klientów.

Geneza problemu

Program naprawy klawiatury motylkowej w MacBookach dobiega końca ciekawostki MacBook, klawiatura motylkowa, Apple  Program serwisowy Apple dedykowany klawiaturze motylkowej w laptopach z serii MacBook zbliża się do swojego zakończenia. macbook3

Od pierwszej dekady XXI wieku, klawiatury w MacBookach opierały się na mechanizmie przełącznika nożycowego. Sytuacja uległa zmianie w marcu 2015 roku, gdy na rynek trafił ultracienki MacBook o przekątnej 12 cali, wyposażony w klawiaturę o niskoprofilowym mechanizmie przełącznika motylkowego. Chociaż taka konstrukcja pozwoliła na osiągnięcie znacznie cieńszej obudowy urządzenia, szybko okazało się, że jest ona narażona na awarie – od powtarzających się liter po całkowity brak reakcji po naciśnięciu klawiszy.

Rozszerzenie problemu

Zaktualizowane wersje MacBooka Pro o przekątnych 13 i 15 cali, wprowadzone w październiku 2016 roku z drugą generacją klawiatury motylkowej, spotkały się z nasiloną krytyką ze strony użytkowników.

Skargi nasiliły się jeszcze bardziej po wprowadzeniu klawiatury w modelu MacBook Air. Krytyka użytkowników osiągnęła apogeum w maju 2018 roku, co zaowocowało pozwem zbiorowym przeciwko Apple w Stanach Zjednoczonych i internetową petycją, która zgromadziła prawie 43 tysiące podpisów.

Reakcja Apple

W reakcji na zgłaszane problemy, w czerwcu 2018 roku Apple uruchomiło globalny program naprawczy, którego celem było wyeliminowanie wadliwego działania klawiatur w wybranych modelach MacBooków. Program gwarantował bezpłatną naprawę urządzeń objętych gwarancją, przez okres do czterech lat od daty ich pierwszej sprzedaży detalicznej.

Aktualnie, większość modeli wykluczono z programu ze względu na upływ czasu, pozostawiając jedynie nieliczne wersje 13-calowego MacBooka Pro z 2019 roku w puli uprawnionych do bezpłatnej naprawy.

Lista modeli obejmowanych programem

Program naprawy klawiatury motylkowej w MacBookach dobiega końca ciekawostki MacBook, klawiatura motylkowa, Apple  Program serwisowy Apple dedykowany klawiaturze motylkowej w laptopach z serii MacBook zbliża się do swojego zakończenia. macbook

W ramach programu serwisowego kwalifikowały się następujące modele:

  • MacBook (Retina, 12-calowy, od początku 2015 do 2017),
  • MacBook Air (Retina, 13-calowy, 2018 i 2019),
  • MacBook Pro w różnych konfiguracjach portów Thunderbolt 3, zarówno 13-calowe, jak i 15-calowe, z lat 2016-2019.

Przeprosiny i poprawki

Apple, w marcu 2019 roku, oficjalnie przeprosiło za niedogodności związane z trzecią generacją klawiatury motylkowej, jednocześnie podkreślając, że problemy dotyczą tylko “niewielkiej liczby użytkowników”. Firma podjęła również decyzję o powrocie do sprawdzonego mechanizmu przełącznika nożycowego, co zainaugurował 16-calowy MacBook Pro w listopadzie 2019 roku. Ta zmiana została później rozszerzona na inne modele, co symbolizowało kresproblematycznej ery klawiatur motylkowych.

Zakończenie programu i rozstrzygnięcie sądowe

Program serwisowy dobiega końca, z opcją bezpłatnej naprawy dostępną jedynie dla wybranych modeli do listopada 2024 roku. W lipcu 2022 roku, Apple zgodził się na wypłacenie 50 milionów dolarów w ramach ugody sądowej z użytkownikami poszkodowanymi przez wadliwe klawiatury.

Odszkodowania, w zależności od spełnienia określonych warunków, mogły wynieść od 50 do 395 dolarów dla poszkodowanych klientów.

Źródło:

Średnia ocena 5 / 5. Gł: 244

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top