Programista iOS znalazł ukrytą funkcję pozwalającą na używanie klawiatury jedną ręką polecane, ciekawostki tryb jednej ręki, klawiatura, iPhone, iOS 10, Apple  Ostatnio miałem gości z Anglii i nie miałem zbyt wiele czasu na pisanie, nie wspominając o tym, że w tym, jak i zeszłym tygodniu nie pojawiło się prawie nic interesującego. Ten tydzień wygląda zdecydowanie lepiej, czego dowodem jest istnienie klawiatury używanej jedną ręką. Jest jednak jeden haczyk. Rozmycie 1300x700

Programista iOS znalazł ukrytą funkcję pozwalającą na używanie klawiatury jedną ręką

Ostatnio miałem gości z Anglii i nie miałem zbyt wiele czasu na pisanie, nie wspominając o tym, że w tym, jak i zeszłym tygodniu nie pojawiło się prawie nic interesującego. Ten tydzień wygląda zdecydowanie lepiej, czego dowodem jest istnienie klawiatury używanej jedną ręką. Jest jednak jeden haczyk.

Apple pomimo dodania jej do kodu źródłowego iOS i tak jej nie dodało, a wszystko odkrył programista Steve Throughton-Smith. Autorowi znaleziska udało się włączyć funkcję na emulatorze systemu operacyjnego i wygląda na to, że klawiatura została wprowadzona już w iOS 8, choć nadal nie można z niej korzystać.

Tryb pisania jedną ręką można wywołać za pomocą przesunięcia palcem po jednej z krawędzi zwykłej klawiatury ekranowej. Wtedy pojawią się przyciski kopiuj/wklej/wytnij, a znaki będą ściśnięte.

Wydaje mi się, że zwiększyłoby to szybkość wprowadzania znaków i moglibyśmy używać do tego procesu jedynie kciuka. Nie mam wątpliwości, że tego typu funkcja na pewno miałaby swoich zwolenników, szczególnie użytkowników większych iPhone’ów.

Obecność odniesień do funkcji w iOS 8 mówi nam, że Apple zaczęło jej testy jeszcze przed wprowadzeniem do sprzedaży iPhone’a 6/6 Plus, których rozmiary zwiększyły się w porównaniu do ich poprzedników. Jednak wygląda na to, że dla producenta mniejsza klawiatura nie była priorytetem i dlatego nie pojawiła się w ostatecznej kompilacji systemu operacyjnego dla nowych modeli.

Kod źródłowy iOS zawiera wiele funkcji, które jeszcze się nie pojawiły, więc z biegiem czasu powinny być dla nas dostępne. Z drugiej strony jednoręczna klawiatura jest niemal ukończona, jedynie animacje są do poprawy. Ponadto przesunięcie działa z lewej i prawej strony, więc jest dostosowane do każdego użytkownika z osobna.

W iOS 8 pojawiło się Reachability, ale to nie to samo, podwójne kliknięcie przycisku początek sprawia, że interfejs się zmniejsza i wtedy łatwiej używać go jedną ręką. Na ten moment możemy tylko gdybać, czy klawiatura się pojawi. Mam wrażenie, że pozostawienie jej nietkniętej od czasu iOS 8 daje nam jasną odpowiedź, ale chciałbym się mylić. Warto nadmienić, że Apple większość funkcji testuje wewnętrznie i dopiero decyduje się na ich implementację lub nie, być może dzięki temu w iOS 11 jednoręczna klawiatura się pojawi.

Dzielona klawiatura dostępna dla iPadów od dawna nie jest jeszcze dostosowana do iPada Pro 12,9?, jednak w iOS 10 dalej skupiono się na poprawie sugestii dla QuickType.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top