prores

ProRes zbliża się do iPhone 13 Pro. Co to jest?

Wraz z premierą iPhone’a 13 spodziewamy się nie tylko wielu innowacji, ale także iOS 15 i ProRes. Co to jest ProRes i dlaczego użytkownicy smartfonów Apple tego potrzebują?

Wprowadzenie tego formatu wideo w iPhone to zupełnie nowy krok w rozwoju branży nagrań wideo. Wyjaśniamy, co to jest i dlaczego użytkownicy tego potrzebują.

Co to jest Apple ProRes

ProRes zbliża się do iPhone 13 Pro. Co to jest? ciekawostki prores raw, prores, iPhone 13 Pro, co to jest prores, apple prores raw  Wraz z premierą iPhone’a 13 spodziewamy się nie tylko wielu innowacji, ale także iOS 15 i ProRes. Co to jest ProRes i dlaczego użytkownicy smartfonów Apple tego potrzebują? iPhone13PorMax 1

Apple ProRes to format wideo wprowadzony w 2007 roku dla Final Cut Pro. Jego główną zaletą jest zachowanie nagrań w doskonałej jakości oraz zachowanie maksymalnej ilości detali i dynamiki. Tak, tym może pochwalić się nowy format. Ale jest jeszcze coś ciekawego. Edytory wideo mogą konwertować przechwycone wideo na odpowiednik ProRes lub Avid po zaimportowaniu do Apple Final Cut Pro. Ponadto możliwe będzie nagrywanie wideo w takim formacie bezpośrednio ze smartfona, wykorzystując potężny potencjał aparatu iPhone’a.

Dlaczego ProRes jest potrzebny

ProRes zbliża się do iPhone 13 Pro. Co to jest? ciekawostki prores raw, prores, iPhone 13 Pro, co to jest prores, apple prores raw  Wraz z premierą iPhone’a 13 spodziewamy się nie tylko wielu innowacji, ale także iOS 15 i ProRes. Co to jest ProRes i dlaczego użytkownicy smartfonów Apple tego potrzebują? iPhone12Pro aparat

Jednym z powodów, dla których potrzebujesz ProRes, jest to, że taki format będzie znacznie lepiej „przetrawiony” przez procesor Twojego komputera – taka optymalizacja doprowadzi do tego, że edycja stanie się łatwiejsza, łatwiejsza niż używanie tego samego H.264. Plotka głosi, że Apple doda nowy format tylko do iPhone’a 13 Pro i Pro Max. Jedną z kluczowych cech ProRes jest format skompresowanego pliku, który jest w stanie zapewnić bezstratną jakość. ProRes ma 6 standardów jakości, z których jeden zależy od Twoich priorytetów i celów.

Jak korzystać z ProRes

ProRes zbliża się do iPhone 13 Pro. Co to jest? ciekawostki prores raw, prores, iPhone 13 Pro, co to jest prores, apple prores raw  Wraz z premierą iPhone’a 13 spodziewamy się nie tylko wielu innowacji, ale także iOS 15 i ProRes. Co to jest ProRes i dlaczego użytkownicy smartfonów Apple tego potrzebują? nocne zdjecia iPhone

Wideo w standardowym kodowaniu H.264 i H.265 zajmuje mniej miejsca, ponieważ formaty są zaprojektowane tak, aby zapewnić dobrą jakość obrazu przy niskich przepływnościach. To właśnie to kodowanie sprawia, że ​​plik jest niewygodny, co prowadzi do dużego obciążenia procesora podczas edycji. Jest to szczególnie kłopotliwe, jeśli laptop jest za stary i ledwo radzi sobie z tymi celami.

Jeśli Apple wprowadzi obsługę ProRes do iPhone 13 Pro, ruch ten sprawi, że format będzie bardziej popularny niż kiedykolwiek. ProRes jest znany wśród osób, które kręcą i edytują filmy, ale przeciętnemu człowiekowi może być trudno to rozgryźć. Na przykład, jeśli planujesz nakręcić vloga lub stać się popularnym w TikTok, nie planujesz wydawać dużo na sprzęt lub drogie oprogramowanie do przetwarzania wideo. ProRes świetnie się do tego nadaje. Na przykład edytor wideo iMovie pracuje z tym formatem od 2014 roku. Nawiasem mówiąc, wideo w ProRes jest w bardziej czytelnym i znanym formacie MOV, który można zobaczyć na końcu nazwy pliku.

Co to jest ProRes Raw

ProRes zbliża się do iPhone 13 Pro. Co to jest? ciekawostki prores raw, prores, iPhone 13 Pro, co to jest prores, apple prores raw  Wraz z premierą iPhone’a 13 spodziewamy się nie tylko wielu innowacji, ale także iOS 15 i ProRes. Co to jest ProRes i dlaczego użytkownicy smartfonów Apple tego potrzebują? proresraw

Format ma też bardziej zaawansowaną wersję – ProRes Raw. Został wprowadzony w 2018 roku. Jego główną cechą jest kompresja ProRes do przechwytywania nieprzetworzonego wideo. Zasadniczo jest to ta sama koncepcja: mniejsze pliki, mniejsze zużycie procesora i pamięci wideo. Jest wygodny ze względu na łatwość obsługi, w przeciwieństwie do formatu Cinema DNG.

Format ten jest obsługiwany m.in. przez drona DJI Zenmuse X7. Korzystanie z tego formatu umożliwia edycję filmów w programie Adobe Premiere Pro bez przełączania się na Final Cut Pro.

Z punktu widzenia konsumentów pojawienie się formatu na iPhonie to łatwość obsługi i edycji materiału. Z punktu widzenia innych producentów jest to wojna małoformatowa, ponieważ producenci oprogramowania mają wiele analogów. Jednak każdy producent oprogramowania włączy go do swojego płatnego pakietu, gdy stanie się popularny, i po cichu zapomni o własnym formacie.

A Ty czekasz na ProRes w iPhone 13?

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top