Podczas prezentacji nowych inteligentnych zegarków z serii Gear, Samsung postanowił pokazać jeszcze jedno urządzenie. Był, nim Gear Fit, który również jest traktowany, jako smartwatch.
Wydaje się,że Samsung zauważył pole, w którym dobrze można zagospodarować potencjał urządzenia naręcznego. W rezultacie zaprezentowano Gear Fit, który jest podobny do poprzedników, jednakże ma mniej funkcji i skupione one są na innych aspektach opaski.
Nie mamy tutaj do czynienia z wbudowaną pamięcią dla urządzenia, brak tutaj aparatu i innych rzeczy. Choć cechuje go co innego, jest to połączenie opaski fitness z inteligentnym zegarkiem. Powstaje jedno fundamentalne pytanie, jak to połączenie poradzi sobie na rynku, który zaczyna raczkować, ale ma już wielu reprezentantów. Opaska ma swoje wady, jeżeli Samsungowi uda się je wyeliminować, będzie miał rynek urządzeń mobilnych w garści.
Zanim zaczniecie biec do sklepu po opaskę, sprawdźcie z jakimi urządzeniami jest ona kompatybilna. Na ten moment kompatybilna jest jedynie z 18 urządzeniami Samsunga, nie jest to dobre posunięcie, ponieważ chcąc z niej korzystać musimy mieć urządzenie Samsunga, więc mając inne obejdziemy się smakiem.
Co znajdziemy w pudełku?
Wraz z opaską, mamy jak zwykle dokumentację, ładowarkę i dedykowany dock ładowania, który przyczepiamy do opaski, aby naładować jej baterię.
Wygląd
Opaska wyposażona jest w wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,85?, który jest zakrzywiony. Po wyjęciu jej z pudełka, rozpocząłem konfigurację wyglądu interfejsu i zostałem miło zaskoczony, jak to wszystko sprawnie działa. Zmienić możemy tapetę, wygląd zegara, układ informacji i inne. Urządzenie dobrze leży na ręce, choć musiałem mocno zaciskać pasek, ponieważ mam zbyt chude ręce, co było dla mnie dosyć uciążliwe.
Dodatkowo urządzenie jest wodoodporne, co oczywiście sprawdziłem w praktyce i rzeczywiście tak jest. Możemy zanurzyć opaskę na 30 minut na odległość 1 metra pod wodą. Możemy też wymienić opaskę, w której siedzi Gear Fit, niestety jak na mnie jest ona dosyć droga.
Po wyjęciu z pudełka Gear Fit przedstawiał informacje poziomo, można to zmienić na pion, co okazało się dla mnie niezwykle przydatne, ponieważ poziomo ciężko było mi cokolwiek odczytać, musiałem się trochę napocić, aby odpowiednio ustawić opaskę. Urządzenie wyposażone jest w jeden przycisk, który odpowiada za włączenie/wyłączenie lub zablokowanie jej, ciekawą opcją jest przypisanie funkcji dwukrotnego naciśnięcia przycisku, gdzie możemy ustawić, co Nam się, wtedy wyświetli.
Wyświetlacz jest czytelny w świetle słonecznym, nawet, jeżeli zmniejszymy jego jasność. Nie jest włączony cały czas, ale, jeżeli podniesiemy rękę na odpowiednią wysokość, to się wybudzi. W czasie testów bateria potrafiła wytrzymać nawet 3 dni pracy, choć jej ładowanie pozostawia wiele do życzenia, musimy przyczepić dock ładowania, a dopiero potem ładowarkę.
Interfejs i funkcje fitness
Zanim rozpoczniemy pracę z Gear Fit musimy pobrać dodatkową aplikację (Gear Fit Manager) i mieć jedno z 18 kompatybilnych z opaską urządzeń. Dzięki aplikacji możemy skonfigurować naszą opaskę, ale zrobimy to także bezpośrednio na niej. To nie koniec parowania opaski, należy ją sparować także z aplikacją S Health, wraz z konfiguracją podajemy informacje, które Nas dotyczą (waga,wzrost, itp.). Jeżeli już to zrobimy , to potem za każdym razem po uruchomieniu Bluetooth smartfon od razu połączy się z opaską. Gear Fit nie działa pod wodzą Androida, Samsung postawił na swój nowy system operacyjny dla urządzeń mobilnych, Tizen i jego uproszczony interfejs użytkownika.
System działa dosyć sprawnie, nie zauważyłem żadnych spowolnień animacji. Czystszy, niż cokolwiek wydane do tego momentu przez Samsunga. Przesuwając w lewo lub prawo,mamy dostęp do krokomierza,powiadomień i innych informacji wyświetlanych na opasce. Gear Fit ma wiele funkcji, teraz skupię się na opisaniu tych związanych z aktywnym spędzaniem czasu.
Podczas biegu opaska stale monitoruje nasz puls, nie jest on zbyt dokładny względem innych pulsometrów (wyniki o 10 uderzeń/sek wyższe względem innych). Z każdym postojem informacja ta zostaje zapisana i od nowa mierzony jest puls. Jazda na rowerze wymaga już drugiego urządzenia Samsunga, niestety opaska nie korzysta z nawigacji GPS przy wszystkich aktywnościach fizycznych, więc trudno byłoby sprawdzić obecną pozycję lub drogę, gdzie chcemy jechać. Brakuje mi tutaj możliwości zatrzymania pomiaru i włączenia go z powrotem, w końcu nie raz podczas biegu, odpoczywamy,czy odpisujemy na SMS. Tutaj także opaska nie była zbyt dokładna, gdy przebiegłem 4,3km aplikacja na telefonie pokazywała odległość o 200m krótszą. Choć Samsung zarzeka się,że pracuje nad dokładnym podawaniem tych danych, to pewnie minie jeszcze trochę czasu,zanim to nastąpi. Po zakończeniu ćwiczeń wszystkie dane z Gear Fita zostaną przeniesione do S Health. Szkoda,że dane z opaski mogą zostać zapisane jedynie w aplikacji Samsunga, a nie innych.
Funkcje inteligentnego zegarka
Pomimo że Gear Fit nie posiada wszystkich funkcji Gear 2, nie oznacza,że nie będzie się sprawował równie dobrze, jak większy odpowiednik. Przykładem mogą być SMSy lub e-maile, nie musimy wyciągać smartfona z kieszeni,aby je odczytać. Jedyne do czego można się tutaj przyczepić, to rozmiar wyświetlacza, jeżeli sms lub e-mail są długie będziemy zmuszeni do przesunięcia palcem w dół, aby przeczytać dalszą treść wiadomości. Niestety, nie napiszemy na niej SMSa,czy innej wiadomości, ale Gear Fit ma wbudowane gotowe wiadomości, które możemy wysłać. Kolejną ciekawą funkcją jest Znajdź moje urządzenie, jeżeli mamy sparowane urządzenie z opaską, po zagubieniu zacznie ono automatycznie odtwarzać muzykę, dopóki jest w zasięgu Bluetooth. Najbardziej do gustu przypadła mi aplikacja,dzięki, której sterujemy odtwarzaniem muzyki. Mając opaskę na ręce,możemy rozpocząć odtwarzanie,jak i zmieniać piosenki. Funkcja jest bardzo użyteczna, w końcu nie będziemy musieli wyciągać smartfona z kieszeni, aby to zrobić. Mało tego aplikacja ta jest kompatybilna nawet ze Spotify.
Ogólnie Samsung dobrze połączył funkcje dwóch, różnych urządzeń w całość. Nigdy nie przyszłoby mi do głowy,aby używać opaski, jako telefonu, nie wspominając o napisaniu SMSa za jej pomocą. Samsung postanowił wydać urządzenie, które będzie Nam wyświetlać powiadomienia, zupełnie jak urządzenia Pebble.
Podsumowanie
Gear Fit od Samsunga to najlepszy przykład pokazu połączenia dwóch, różnych urządzeń w jedno. Z jednej strony mamy opaskę sportową, a z drugiej inteligentny zegarek, może nie tak rozbudowany , jak inne urządzenia naręczne Samsunga. Wydaje się,że Samsungowi się udało, ale nie do końca tak jest, oprogramowanie jest dalekie od ideału, biorąc pod uwagę tańsze odpowiedniki. Nie zmienia to faktu, że Gear Fit to obecnie jedno z najładniejszych urządzeń na ręcznych obecnie dostępnych na rynku. To dzięki użyciu przez Koreańczyków nowego systemu operacyjnego i czystego interfejsu, szkoda, tylko , że opaska kompatybilna jest jedynie z produktami Samsunga, na czym sam producent traci.
Jeżeli posiadacie kompatybilne urządzenie i nie chcecie wydawać pieniędzy na Gear 2 lub Gear 2 Neo dla ich wszystkich funkcji, możecie sięgnąć po nieco mniejsze i mniej rozbudowane rozwiązanie. W momencie, gdy zostanie poprawione oprogramowanie Gear Fit, będzie to dużo lepsze urządzenie.
Co mi się spodobało?
Fit to niezwykle ładna opaska. Samsung niemal idealnie połączył funkcje opaski fitness i inteligentnego zegarka. Jeżeli poświęcą więcej czasu na poprawienie oprogramowania, Gear Fit będzie najlepszym urządzeniem na ręcznym.
Samsung daje jasno do zrozumienia, w jakim kierunku powinny pójść urządzenia naręczne. Wyświetlacz jest niesamowity, powiadomienia są niezwykle czytelne, jedyna wada to brak kompatybilności z innymi urządzeniami na rynku.
Co mi się nie spodobało?
Większość wad wynika z ograniczeń systemowych, brakuje tutaj możliwości zapisywania danych w aplikacjach innych, niż S Health. Brak zatrzymania i wznowienia pomiarów, a także brak wykorzystania GPS podczas biegania.
Dokładność pomiarów też powinna zostać naprawiona, to za pewne zostanie poprawione przy okazji wydania aktualizacji oprogramowania opaski. Pulsometr jest naprawdę niedokładny i myli się dosyć często.
Zalety:
- wyświetlacz AMOLED,
- dobre połączenie funkcji dwóch, różnych urządzeń w jedno.
Wady:
- ograniczone funkcje sportowe,
- problem z dokładnością pomiarów,
- dodatkowa część do ładowania opaski.
Podziękowania dla Samsung Polska za udostępnienie urządzenia do testów.