Krzysiek Borek22.10.2017
Słuchawki dodcool Hi Res Audio – test i recenzja

Byłem bardzo zadowolony ze swoich ostatnich słuchawek (BlitzWolf), ale niestety zostały uszkodzone. W takiej sytuacji musiałem szybko kupić nowe, wybór padł na produkt dodcool ze wsparciem dla Hi Res Audio.

Dlaczego one? Prawdopodobnie w Listopadzie zmienię Mi 5s na nowego smartfona, którym będzie Sony Xperia XZ1 Compact. Nie zmienia to faktu, że nawet Mi 5s jest w stanie odtwarzać Hi res Audio. Kupione przeze mnie słuchawki są chyba najtańsze ze wszystkich, jednak najpierw chciałem sprawdzić tańsze, a nie porywać się na znacznie droższe modele.

Jakość wykonania

Są to oczywiście słuchawki przewodowe, więc wasz smartfon musi mieć standardowe złącze słuchawkowe lub odpowiedni adapter (jeżeli nie macie gniazda słuchawkowego). Nie chce mi się wierzyć, że tak małe słuchawki mają 40 mm przetworniki, są one zdecydowanie mniejsze.

Obudowa jest w całości wykonana z tworzywa sztucznego, co nie zmienia faktu, że są wytrzymałe. Mają nawet specjalną część, dzięki której nie powinny wypadać z uszu. W moim przypadku nie wypadły ani razu, więc dodatkowa część sprawdza się świetnie. Nie sprawdzałem tego podczas biegania, ale nie wydaje mi się, żeby nawet wtedy słuchawki miały wypaść.

Odsłuch i jakość rozmów

To najtańsze (widziane przeze mnie) słuchawki Hi Res Audio, więc nie powinniście spodziewać się wysokiej jakości w porównaniu do słuchawek Sony, Pioneer i innych producentów. Odtwarzanie muzyki przez Tidal (HiFi) lub Spotify (Premium) sprawia, że słuchawki dodocool grają lepiej od produktów, które nie wspierają Hi Res Audio.

Dźwięk cały czas jest zbalansowany i szczegółowy. Bas jest zauważalny, ale nie do przesady, niskie, średnie i wysokie tony również dają radę, więc nie mamy do czynienia z kolejnymi słuchawkami, które mają podbity bas. Dzięki temu po słuchawki może sięgnąć większa rzesza użytkowników, ponieważ spokojnie będą mogli słuchać swoich ulubionych utworów.

To zdecydowanie lepszy produkt niż fabryczne słuchawki Apple lub Samsunga, ale muszą być przytwierdzone do uszu. Nawet najmniejsza ingerencja powietrza może sprawić, że dźwięk będzie zniekształcony. Na szczęście i na to jest rozwiązanie, ponieważ dodocool nie zapomniało o wymiennych gumkach w trzech rozmiarach. Gumki są komfortowe i nawet podczas dłuższego odsłuchu nie powodują dyskomfortu.

Jeden przycisk na pilocie to zdecydowanie za mało, ale producent świetnie poradził sobie z kontrolą podzieloną na odsłuch i rozmowy. Podczas odsłuchu pojedyncze wciśnięcie rozpoczyna odtwarzanie lub je zatrzymuje, podwójne naciśnięcie zmienia utwór (następny), a potrójne przenosi nas do poprzedniego utworu.

W przypadku rozmów naciśnięcie odpowiada za odebranie połączenia przychodzącego, podwójne kończy rozmowę, 2 sekundowe przyciśnięcie pozwala odwołać połączenie. Nie zapomniano również o uruchamianiu asystentów głosowych (Siri lub Google now), aby je wywołać przytrzymujemy przycisk przez 3 sekundy.

Wiele razy odbywałem rozmowy na słuchawkach, szczególnie podczas powrotu z pracy, dźwięk był wtedy czysty i szczegółowy. Świetnie rozumiałem co mówią do mnie inni i podobnie było po drugiej stronie. To zdecydowanie zasługa przewodowej natury słuchawek, bezprzewodowe często dysponują niższą jakością rozmów.

Podsumowanie

Po uszkodzeniu poprzednich słuchawek, rozpocząłem poszukiwania nowych (w przystępnej cenie), gdy tylko zobaczyłem produkt dodocool od razu postanowiłem go kupić.13 funtów to niewiele za słuchawki, które robią różnicę, choć są zdecydowanie tańsze od konkurencji.

Jeżeli myślicie o wymianie fabrycznych na nieco lepsze, mogę wam polecić testowany przeze mnie egzemplarz. Nie będziecie zawiedzeni, ponieważ dźwięk zyska na szczegółowości i czystości, a ponadto będziecie komfortowo rozmawiać ze znajomymi lub rodziną.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek