System plików jutra felietony system plików, spotlight, plik, metadane, folder, finder, filesystem  Jeśli czytasz ten tekst, to na pewno wiesz co to jest plik i folder. Wydaje Wam się, że te pojęcia istnieją od zawsze. Są one zakorzenione głęboko w Waszym postrzeganiu komputera. No przecież bez plików i folderów komputer nie mógłby funkcjonować prawda?? A wcale nie. Niedługo tę wiedzę będziecie mogli wyrzucić do kosza. ot filesystem 1300x700

System plików jutra

Jeśli czytasz ten tekst, to na pewno wiesz co to jest plik i folder. Wydaje Wam się, że te pojęcia istnieją od zawsze. Są one zakorzenione głęboko w Waszym postrzeganiu komputera. No przecież bez plików i folderów komputer nie mógłby funkcjonować prawda?? A wcale nie. Niedługo tę wiedzę będziecie mogli wyrzucić do kosza.

Rozwój urządzeń mobilnych powoduje, że pliki i foldery mogą odejść do lamusa. W swoich smartfonach i tabletach często nie mamy bezpośredniego dostępu do systemu plików. Pojęcie to zaczyna znikać, a w jego miejsce pojawia się nowe – treść. Jest to zarówno dokument tekstowy, zdjęcie czy nagranie audio. Nie dzielimy się dzisiaj plikami. Do znajomych wysyłamy pewne treści. Tak samo nie organizujemy swoich treści w foldery, a raczej przypisujemy im pewne informacje. Taką informacją jest notatnik w Evernote, tag nadany notatce, czy lokalizacja gdzie było zrobione zdjęcie.

Metadane

To wszystko to metadane, czyli dane o danych. Nowoczesne systemy do zarządzania treścią działają dokładnie tak jak nasze kieszonkowe komputery. Kiedy umieszczamy w nich jakiś dokument, system wymaga od nas opisania go pewnymi informacjami, które potem służą do jego wyszukiwania. Cześć informacji o dokumencie taki system generuje sam na podstawie jego zawartości. Jest to bardzo skuteczne w przypadku zarządzania dużą ilością danych.

Zastanówmy się jak korzystamy do tej pory z plików i folderów. Ile razy zdarzyło się Wam zapomnieć gdzie umieściliście plik, którego w danej chwili szukaliście? W którym folderze się on znajdował? A może zdarzyło Wam się utworzyć foldery o tej samej nazwie i z tym samym przeznaczeniem, ale w dwóch różnych miejscach na dysku? Przeklikanie się przez drzewo katalogów było zawsze dla mnie udręką. O ile łatwiej jest wyszukać zdjęcia zrobione w jakimś mieście niż szukać gdzie był folder o nazwie, która zawierała? no właśnie – co?

Nachodzi nowe

Widać powoli przymiarki do migracji tego typu rozwiązań na systemy desktopowe. Od dawna już w Mac OSX dostępny jest Spotlight. Tak naprawdę agreguje on różne typy naszych informacji i pozwala nam je wyszukiwać w prosty sposób. To nie tylko launcher aplikacji. W najnowszej odsłonie swojego systemu Apple udostępniło możliwość tagowania plików. Pamiętacie zakładkę w finderze ?Wszystkie moje pliki?? To powolne przyzwyczajanie do rezygnacji z folderów.

W tej chwili dopiero zaczynamy uczyć się nowego sposobu zarządzania informacjami za pomocą nowoczesnych urządzeń mobilnych, ale jednocześnie na naszych komputerach dalej zarządzamy plikami. Tak naprawdę pewnie dopiero nasze dzieci, w ogóle nie będę znać obecnego sposobu organizacji danych na dyskach – no chyba, że z lekcji historii. Taka zmiana jest dobra. Niejako ściąga z naszych barków aspekty techniczne przechowywania danych, a skupia naszą uwagę na samych ich treściach. Wszystko w imię naszej wygody.

Zdjęcie na licencji CC: Flickr

Więcej moich tekstów możecie przeczytać na moim blogu

System plików jutra felietony system plików, spotlight, plik, metadane, folder, finder, filesystem  Jeśli czytasz ten tekst, to na pewno wiesz co to jest plik i folder. Wydaje Wam się, że te pojęcia istnieją od zawsze. Są one zakorzenione głęboko w Waszym postrzeganiu komputera. No przecież bez plików i folderów komputer nie mógłby funkcjonować prawda?? A wcale nie. Niedługo tę wiedzę będziecie mogli wyrzucić do kosza. MOFT
Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Przewiń do góry