Michał23.01.2018
Technologia blockchain i jej zastosowania

Choć pojawienie się technologii blockchain nie jest gorącym tematem z ostatniej chwili, to bez wątpienia spora część artykułów branżowych wciąż wykazuje niesłabnące nią zainteresowanie.

Coraz więcej osób zauważa potencjalne możliwości, jakie może przynieść jej rozwój, a tysiące projektów związanych z blockchain, realizowanych w 2018 roku, świadczą o rozmachu zjawiska. Niektórzy na horyzoncie dopatrują się jeszcze większej rewolucji niż ta, której udziałem było powstanie sieci internetowej.

Najprościej rzecz ujmując blockchain, czyli łańcuch bloków (czy też łańcuch blokowy), to zdecentralizowana (rozproszona) baza danych, opierająca się na szyfrowaniu i algorytmach matematycznych. Jest ona ciągle ulepszana poprzez wspólny wysiłek programistów na zasadzie open source. To połączenie kryptografii i otwartości programowania pozwala na księgowanie poszczególnych transakcji, gdzie zapisy mają charakter poufny, a jednocześnie jawny. Nawet nie zagłębiając się zbytnio w szczegóły, można zauważyć tutaj niewątpliwe atuty systemu.

Nic też dziwnego, że pierwszą zainteresowaną branżą były szeroko pojęte finanse (fintech), bardzo wyczulone na kwestie bezpieczeństwa przeprowadzanych transakcji. Zdecydowanym kamieniem milowym w historii blockchain oraz jedną z podstawowych przyczyn, dzięki której widzi się w nim wielką przyszłość, było pojawienie się pierwszej kryptowaluty, czyli Bitcoina. Po jego wprowadzeniu w 2009 roku i niezbyt dobrze rokujących początkach, przyszła w końcu kolej na prawdziwy boom na ten rodzaj transakcji, szczególnie w ostatnich latach. Taki zdecentralizowany system walutowy, w którym nie da się „dodrukować” więcej pieniędzy ani ich podrobić, to coś, obok czego nie można przejść obojętnie. O korzyściach wynikających z operowania kryptowalutami szybko przekonały się internetowe kasyna, do których dołączają dostawcy zakładów sportowych i poker room’y, umożliwiające transakcje oparte na technologii blockchain, a nawet wykorzystujące ją w celu upowszechnienia własnej kryptowaluty. Przykładem ostatniego jest serwis pokerowy CoinPoker, który wprowadził własną walutę, zwaną Chips. Wydaje się, że również bardziej standardowi handlarze i dostawcy usług będą spoglądali przychylniejszym okiem na kryptowaluty. Tak jak na przykład… kanadyjski KFC, który planuje stopniowe ich wprowadzanie. W dalszej perspektywie niewykluczone jest utworzenie nowego systemu płatniczego, co z pewnością nie spodobałoby się instytucjom bankowym.

Rosnące zainteresowanie ze strony największych przedsiębiorstw na świecie z najróżniejszych dziedzin pozwala stwierdzić, że technologia wyjdzie daleko poza branżę finansową. Nowych zastosowań w wielu sektorach entuzjastycznie poszukuje IBM. Amerykański gigant dysponuje ofertą dla banków w rejonie Południowego Pacyfiku (własna kryptowaluta i platforma międzynarodowego transferu pieniędzy), wspomaga niemieckiego operatora systemu przesyłowego w zdalnym zarządzaniu energią pozyskiwaną przez elektrownie słoneczne i wiatrowe, a także współpracuje z firmami spożywczymi w sprawie opracowania efektywnego łańcucha dostaw żywności. Ten ostatni projekt miałby zostać wykorzystany do dokładnej lokalizacji poszczególnych etapów produkcji, co pozwoliłoby eliminować ryzyko zakażenia lub chociażby ułatwić powstrzymywanie rozprzestrzenienia się ewentualnej epidemii. Kolejne pomysły rodzą się w głowach koncernów farmaceutycznych, które chętnie wdrożyłby nowe technologie do dokumentacji prowadzonych przez siebie badań klinicznych. Celem jest utworzenie uniwersalnych baz danych pacjentów, gdzie informacje mogłyby być szybko aktualizowane podczas każdej wizyty lekarskiej. Proces znacznie przyspieszyłby badania nad nowymi lekarstwami, a więc też ich wprowadzenie do obrotu.

Również rozmaite organizacje rządowe czy pozarządowe oraz instytucje powinny uważniej przyjrzeć się potencjalnym możliwościom, płynacym z nowej technologii. W sektorze publicznym na przykład, elektroniczny system oparty na łańcuchu bloków z powodzeniem posłuży do takich spraw jak: rejestr samochodów, obieg faktur czy śledzenie podatków. Technologia blockchain wydaje się zresztą idealnym rozwiązaniem do prowadzenia wielkich baz danych, nad którym zastanawia się coraz więcej rządów państw. Szwecja już niebawem może być pierwszym krajem wykorzystującym inteligentny system kontroli rejestru gruntów.

Słowem, wszędzie tam, gdzie można ulepszyć dostęp do informacji, ich przepływ i swobodną wymianę, technologia blockchain i jej kolejne usprawnienia okażą się nieocenione. Dobrych pomysłów i chętnych do wprowadzenia ich w życie raczej nie powinno zabraknąć.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.
@michal_rz