OneTech13.05.2020
Tenda AC8 1200 – tani, kompaktowy, gigabitowy router z dużym zasięgiem Wi-Fi

Tenda wprowadziła kilka miesięcy temu do swojej oferty nowy, niedrogi dwuzakresowy router Wi-Fi o nazwie Tenda AC8 1200. Dziś chcielibyśmy napisać Wam kilka zdań na jego temat.

Na początek tradycyjnie zacznijmy od zawartości pudełka.

Zawartość pudełka

W pudełku znajduje się wszystko to co być powinno, czyli oprócz samego routera dostępna jest także instrukcja, zasilacz, oraz kabel LAN.

Wygląd

Tenda AC8 1200 to malutki,  kompaktowy router, który można bez problemu postawić na stoliku, czy niewielkiej szafce. Zewnętrzna obudowa routera jest wykonana z miłego tworzywa sztucznego. Ogólna jakość wykonania routera jest dobra. Nie ma do czego się przyczepić.

Jeśli chodzi o wygląd, to po wyjęciu routera pierwszą myślą jaka przyszła mi do głowy, było to, że router wygląda jak logo batmana. Też Wam się tak wydaje?

Łączność

Router ma trzy gigabitowe porty LAN oraz port WAN. Jest także przycisk WPS do szybkiego parowania z innymi urządzeniami.

Router podobnie jak inne urządzenia Tendy obsługuje technologię Beamforming +, która zapewnia szybszy i mocniejszy sygnał Wi-Fi z większym zasięgiem dla każdego urządzenia. Małym minusem jest niestety brak portu USB.

Specyfikacja

Router Tenda AC8 1200 jest zasilany przez procesor RealTek 1GHz oparty na produkcji 28 nm. Firma twierdzi, że ten procesor powinien zapewniać o ponad 40 procent lepszą wydajność. I tak jest. Przez okres testowy nie miałem z routerem żadnych problemów. Ten niewielki router zapewnia użytkownikowi prędkość pobierania do 1167 Mb / s w paśmie Wi-Fi 5 GHz.

Anteny

AC8 posiada cztery dwukierunkowe zewnętrzne anteny dookólne 4*6dBi, które powinny być wystarczające do pokrycia domu lub biura o powierzchni do 90 metrów kwadratowych. Całkiem sporo jak na tak niewielkie urządzenie.

Tenda AC8 obsługuje również MU-MIMO, co zapewnia, że ​​router oferuje stabilne i bezproblemowe połączenie bezprzewodowe.

Pełna specyfikacja:

 • Standardy i protokoły: IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3ab
 • Interfejs: 1x 10/100/1000 Mb/s WAN port, 3x 10/100/1000 Mb/s LAN ports
 • Antena: 4x 6dBi external dual band antennas
 • Przyciski: 1 x WPS/Reset button
 • LED: 1x LED
 • Wymiary (L x W x H): 200 x 127 x 33.6 mm
 • Standardy połączenia bezprzewodowego: IEEE 802.11ac/a/n @5GHz, IEEE 802.11b/g/n @2.4GHz
 • Prędkość: 2.4GHz: 300 Mb/s, 5GHz: 867 Mb/s
 • Częstotliwość: 2.4GHz, 5GHz
 • Bezpieczeństwo połączenia bezprzewodowego: WPA-PSK/WPA2-PSK, WPA/WPA2, Wireless Security: Enable /Disable
 • Typ połączenia internetowego: PPPoE, Dynamic IP, Static IP, Support automatic access detection, Supports broadband account automatic transfer
 • Tryb pracy: Wireless Router Mode, AP Mode, Universal Repeater mode, WISP Mode
 • Bezpieczeństwo: Client Filter(supports black list and white list, Parental Control(supports black list and white list, Remote Web Management
 • Firewall: Forbid WAN PING from internet
 • DDNS: Support DynDNS, 88ip
 • Inne funkcje: Broadband management, MAC address clone, Static Routing, System Log, Backup & Restore configurations, Firmware upgrade from local

Router Tenda AC8 używa tego samego identyfikatora SSID dla pasm Wi-Fi 2,4 GHz i 5,0 GHz. W zależności od zasięgu urządzenie automatycznie połączy się z najlepszym możliwym pasmem. Należy pamiętać, że można zachować różne SSDI dla różnych pasm.

Test szybkości Wi-Fi

Poniżej mam dla Was screen, który wykonałem na moje domowej sieci. Jeden test wykonałem bardzo blisko routera, natomiast drugi w drugim końcu domu. Jak widzicie oba testy wypadły bardzo dobrze.

Konfiguracja

Konfiguracja AC8 jest bajecznie prosta i trwa dosłownie 2 minuty. Poradzi sobie z nią każdy z Was.

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest oczywiście podłączenie pierwszego routera do prądu i połączenie go za pomocą kabla z naszym domowym routerem lub modemem. Kolejną czynnością jest pobranie specjalnej aplikacji TENDA z App Store lub Google Play i postępować według instrukcji.  Link do aplikacji na iOS znajdziecie poniżej.

Aplikacja

Aplikacja Tenda dostępna jest zarówno na iOS i Android. To ona zapewnia użytkownikowi dostęp do najważniejszych ustawień routera, w tym do szybkiej zmiany hasła Wi-Fi, utworzenia sieci gościa oraz zwiększenia lub zmniejszenie sygnału Wi-Fi.

Użytkownicy mogą również zmieniać tryb sieci dla pasm Wi-Fi 2,4 GHz i 5,0 GHz. W aplikacji istnieje również tryb kontroli rodzicielskiej, który pozwala rodzicom kontrolować internet, z którego korzystają ich dzieci, blokując lub zezwalając na niektóre strony internetowe.

Bardzo fajną sprawą jest otrzymywanie powiadomień Push w momencie przyłączenia się urządzenia do routera. Dzięki czemu na bieżąco śledzić, kto i kiedy łączy się z routerem.

Podsumowanie

Tenda AC8 1200 to zdecydowanie dobry router. Jest to urządzenie dla osób, które szukają nowoczesnego, niedrogiego, małego, gigabitowego routera z całkiem sporym zasięgiem Wi-Fi, który oferuje stabilne połączenie z internetem. Jeśli chodzi o nas to po blisko miesiącu testów jesteśmy bardzo miło zaskoczeni i z czystym sumieniem możemy polecić Wam ten router. Cena urządzenia to jedyne 129 zł.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Zapraszamy na naszego Twittera.
@onetechpl