ax72 logo

TP-Link Archer AX72 – niedrogi i bardzo wydajny router z Wi-Fi 6

TP-Link Archer AX72 to bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 AX5400, który zapewnia silny zasięg sieci Wi-Fi oraz znakomite osiągi. A wszystko to za niewielkie pieniądze.

Archer AX72 to tak naprawdę tańsza wersja Archer AX73. Specyfikacja obu routerów jest niemal identyczna, osiągi także. Co zatem różni te dwa modele od siebie i który wybrać? Postaramy się odpowiedzieć Wam na to pytanie.

Specyfikacja i wygląd

TP-Link Archer AX72 - niedrogi i bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 recenzje, ciekawostki TP-Link AX 72, TP-Link Archer AX72 cena, TP-Link Archer AX72, recenzja TP-Link Archer AX72 TP-Link Archer AX72 to bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 AX5400, który zapewnia silny zasięg sieci Wi-Fi oraz znakomite osiągi. A wszystko to za niewielkie pieniądze. X72 2

AX72 wizualnie nie różni się niczym od X73.  Na górze jak i na dole znajdziemy przyjemny dla trapezoidalny wzór z otworami, które służą do odprowadzania ciepła.

TP-Link Archer AX72 - niedrogi i bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 recenzje, ciekawostki TP-Link AX 72, TP-Link Archer AX72 cena, TP-Link Archer AX72, recenzja TP-Link Archer AX72 TP-Link Archer AX72 to bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 AX5400, który zapewnia silny zasięg sieci Wi-Fi oraz znakomite osiągi. A wszystko to za niewielkie pieniądze. AX72 5

Aby urządzenie nie wyglądało zbyt monotonnie, w górnej części znajduje się niewielka błyszcząca „wysepka” z logo producenta. Podobnie jak reszta urządzenia całość jest wykonana z wytrzymałego plastiku z matowymi czarnymi wykończeniami.

TP-Link Archer AX72 - niedrogi i bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 recenzje, ciekawostki TP-Link AX 72, TP-Link Archer AX72 cena, TP-Link Archer AX72, recenzja TP-Link Archer AX72 TP-Link Archer AX72 to bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 AX5400, który zapewnia silny zasięg sieci Wi-Fi oraz znakomite osiągi. A wszystko to za niewielkie pieniądze. X72 4

Z przodu znajdują się diody sygnalizacyjne. Z boku znajdziemy port USB 3.0, który służy do podłączenia m.in. pendrive’a lub drukarki.

TP-Link Archer AX72 - niedrogi i bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 recenzje, ciekawostki TP-Link AX 72, TP-Link Archer AX72 cena, TP-Link Archer AX72, recenzja TP-Link Archer AX72 TP-Link Archer AX72 to bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 AX5400, który zapewnia silny zasięg sieci Wi-Fi oraz znakomite osiągi. A wszystko to za niewielkie pieniądze. AX72 8

Warto wspomnieć o tym, że  port USB, który może być używany jako serwer udostępniania plików za pośrednictwem protokołów Samba, DLNA, FTP i TimeMachine. Będzie działać z większością urządzeń dostępnych na rynku, w tym z większością inteligentnych telewizorów.

TP-Link Archer AX72 - niedrogi i bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 recenzje, ciekawostki TP-Link AX 72, TP-Link Archer AX72 cena, TP-Link Archer AX72, recenzja TP-Link Archer AX72 TP-Link Archer AX72 to bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 AX5400, który zapewnia silny zasięg sieci Wi-Fi oraz znakomite osiągi. A wszystko to za niewielkie pieniądze. AX72 9

Wszystkie pozostałe złącza – 4 porty LAN, port WAN, a także przycisk zasilania umieszczone są z tyłu. Archer AX72 jest zasilany przez Qualcomm IPQ0518 SoC, który zawiera 64-bitowy dwurdzeniowy procesor ARM A53 1 Ghz oraz dedykowany jednordzeniowy NPU, który przyspiesza zadania sieciowe. Jest to obsługiwane przez 512 MB pamięci RAM.

Najważniejsze cechy:

 • Gigabitowe prędkości Wi-Fi dla streamingu w jakości 8K – Prędkości dochodzące do 5400 Mb/s w dwóch pasmach zapewniają płynną transmisję i szybsze prędkości pobierania.
 • Technologia Wi-Fi 6 – Konstrukcja urządzenia uwzględnia w przypadku pasma 5 GHz takie mechanizmy jak 4T4R i HT160, które umożliwiają dostęp do ultraszybkich połączeń o prędkości 4,8 Gb/s.
 • Połączenia dla ponad 200 urządzeń – Technologie MU-MIMO i OFDMA redukują przestoje w transmisji do minimum i zwiększają średnią przepustowość nawet czterokrotnie.
 • Duży zasięg – Połączenie sześciu anten i technologii Beamforming pozwala na utworzenie silnej i niezawodnej sieci bezprzewodowej.
 • Mocny procesor – Trzyrdzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz błyskawicznie reaguje na wszystkie działania wykonywane w ramach sieci.
 • HomeShield – Zaawansowane zabezpieczenia od TP-Link gwarantują bezpieczeństwo sieci domowej dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych funkcji do ochrony sieci i urządzeń IoT.
 • Lepsza wentylacja, praca bez przegrzewania – Ulepszony mechanizm wentylacji pozwala na efektywniejszą pracę urządzenia.
 • Udostępnianie poprzez USB – Port USB 3.0 znacząco ułatwia udostępnianie plików w ramach sieci oraz utworzenie prywatnej pamięci masowej w chmurze.
 • Łatwa konfiguracja – Dzięki aplikacji Tether dostępnej na urządzenia mobilne z systemem iOS oraz Android, konfiguracja sieci trwa zaledwie kilka minut.

Specyfikacja:

 • Rodzaj urządzenia: router bezprzewodowy
 • Przeznaczenie: xDSL (telewizja kablowa, sieci lokalne
 • Częstotliwość pracy: 2.4/5 Ghz DualBand
 • Standard bezprzewodowy: 5,4 (Gbps) – 802.11ax
 • Anteny: antena zewnętrzna
 • Możliwość podłączenia anteny zewnętrznej: nie
 • Liczba portów USB: 1
 • Ilość portów lan: 4
 • Porty LAN: 10/100/1000 Mb/s
 • Porty lan (rodzaj): RJ45
 • Ilość portów wan: 1
 • Porty wan (rodzaj): RJ45
 • Porty pozostałe (rodzaj): USB
 • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 5400 Mbps
 • Maksymalna prędkość dla 2,4 GHz: 574 Mbps
 • Maksymalna prędkość dla 5 GHz: 4804 Mbps
 • QoS: tak
 • VoIP: nie
 • Virtual Server: tak
 • Vpn: OpenVPN, PPTP
 • Firewall: tak
 • Protokoły routingu: routing dynamiczny i statyczny
 • Możliwości: Konstrukcja urządzenia uwzględnia w przypadku pasma 5 GHz takie mechanizmy jak 4T4R i HT160
 • Kontrola: Aplikacja Tether, Strona zarządzania
 • Rodzaj połączeń: IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11ax/n/b/g 2,4 GHz
 • Zasilanie: zasilacz zewnętrzny 12V/2,5 A
 • Dodatkowe dane: Trzyrdzeniowy procesor z taktowaniem 1,5 GHz,
 • Rozmiary: 272,5 x 147,2 x 49,2 mm

Router oczywiście można bez problemu zamontować  na ścianie.

TP-Link Archer AX72 - niedrogi i bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 recenzje, ciekawostki TP-Link AX 72, TP-Link Archer AX72 cena, TP-Link Archer AX72, recenzja TP-Link Archer AX72 TP-Link Archer AX72 to bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 AX5400, który zapewnia silny zasięg sieci Wi-Fi oraz znakomite osiągi. A wszystko to za niewielkie pieniądze. AX72 6

Służą do tego  dwa otwory na spodzie routera.

Kompatybilność OneMesh
TP-Link Archer AX72 - niedrogi i bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 recenzje, ciekawostki TP-Link AX 72, TP-Link Archer AX72 cena, TP-Link Archer AX72, recenzja TP-Link Archer AX72 TP-Link Archer AX72 to bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 AX5400, który zapewnia silny zasięg sieci Wi-Fi oraz znakomite osiągi. A wszystko to za niewielkie pieniądze. OneMesh
Jedną z ważniejszych funkcji urządzenia jest kompatybilność OneMesh. Na czym ona dokładnie polega? Dzięki temu rozwiązaniu możesz rozszerzyć sygnał WiFi łącząc się z innym kompatybilnym urządzeniem typu  TP-Link OneMesh Extender W przeciwieństwie do normalnego trybu ekstendera, TP-Link OneMesh ma wiele zalet, takich jak płynny roaming, uniwersalna nazwa WiFi i scentralizowana kontrola . Jednak nie działa bezpośrednio z systemem siatki Deco. Jeśli chcesz korzystać z Deco, nadal musisz podłączyć jedną jednostkę Deco do routera.
Przejrzysty interfejs administracyjny
TP-Link Archer AX72 - niedrogi i bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 recenzje, ciekawostki TP-Link AX 72, TP-Link Archer AX72 cena, TP-Link Archer AX72, recenzja TP-Link Archer AX72 TP-Link Archer AX72 to bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 AX5400, który zapewnia silny zasięg sieci Wi-Fi oraz znakomite osiągi. A wszystko to za niewielkie pieniądze. ruter1 2

Ogromną zaletą elementów sieciowych firmy TP-Link jest przejrzysty interfejs administracyjny, który bardzo ułatwia zarządzanie routerem. Dostęp do ustawień routera możliwy jest za pośrednictwem adresu internetowego tplinkwifi.net. lub przez aplikację mobilną o nazwie Tether.  My tym razem wybraliśmy aplikacje. Wygląd możecie zobaczyć powyżej.  Apka jest prosta, czytelna i każdy się w niej bez problemu odnajdzie. Mamy tutaj dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji jak i ustawień, kontroli rodzicielskiej, sieci gości czy innych.

Wysoka wydajność

TP-Link Archer AX72 - niedrogi i bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 recenzje, ciekawostki TP-Link AX 72, TP-Link Archer AX72 cena, TP-Link Archer AX72, recenzja TP-Link Archer AX72 TP-Link Archer AX72 to bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 AX5400, który zapewnia silny zasięg sieci Wi-Fi oraz znakomite osiągi. A wszystko to za niewielkie pieniądze. speedtest 2

Router zapewnia bardzo szybką łączność. Jest zbudowany, aby obsługiwać prędkości do 5400 Mb/s przy użyciu zarówno 5 GHz, jak i 2,4 GHz razem. Urządzenie może obsługiwać pojedynczy strumień 4,8 Gb/s na 5 GHz i pojedynczy strumień 574 Mb/s na 2,4 GHz. Większość domów nie korzysta obecnie z tak szybkiej częstotliwości połączeń.

Jak widzicie na powyższym teście uzyskane przez nas prędkości były znakomite. Za każdym razem urządzenie osiągało niemal maksymalna prędkość łącza, które w naszym przypadku wynosiło 500 Mb/s.

HomeShield Pro Security

TP-Link Archer AX72 - niedrogi i bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 recenzje, ciekawostki TP-Link AX 72, TP-Link Archer AX72 cena, TP-Link Archer AX72, recenzja TP-Link Archer AX72 TP-Link Archer AX72 to bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 AX5400, który zapewnia silny zasięg sieci Wi-Fi oraz znakomite osiągi. A wszystko to za niewielkie pieniądze. tplink1

Warto także wspomnieć o nowej funkcji bezpieczeństwa HomeShield Pro, która jest obsługiwana przez bazę danych Avira. TP-Link HomeShield rozpoznaje urządzenia IoT i rozpoczyna monitorowanie ich bezpieczeństwa, gdy tylko dołączą do sieci. Zapora sieciowa blokuje nieautoryzowany dostęp, szyfruje dane i zapewnia ochronę przed zagrożeniami i atakami sieciowymi.

Podsumowanie

TP-Link Archer AX72 - niedrogi i bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 recenzje, ciekawostki TP-Link AX 72, TP-Link Archer AX72 cena, TP-Link Archer AX72, recenzja TP-Link Archer AX72 TP-Link Archer AX72 to bardzo wydajny router z Wi-Fi 6 AX5400, który zapewnia silny zasięg sieci Wi-Fi oraz znakomite osiągi. A wszystko to za niewielkie pieniądze. X72 3

TP-Link Archer AX72 to świetny produkt o naprawdę bardzo dobrej wydajności i silnej sile sygnału. Router jest dokładnie o 10% wolniejszy od Archera AX73, a jednocześnie jest o 10% tańszy, więc uważamy, ze dla większości ludzi opisywany dzisiaj przez nas AX72 jest więcej niż wystarczający, szczególnie dla osób z łączem internetowym do 500-600 Mb/s. Więcej na temat urządzenia możecie przeczytać na stronie producenta – tp-link.com.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Przewiń do góry