Krzysiek Borek07.01.2018
TSMC wyprodukuje dla Apple układy scalone A12

Apple samo projektuje układy scalone dla swoich urządzeń mobilnych i zleca ich produkcję podwykonawcom. Ostatnio za ich produkcję odpowiadał Samsung i TSMC, ale od dłuższego czasu Amerykanie stawiają wyłącznie na Tajwańskiego podwykonawcę.

TSMC udało się osiągnąć 7nm proces technologiczny, podczas gdy Samsung korzysta już z 12nm. Właśnie dzięki temu Tajwańczycy po raz kolejny zapewnili sobie wyłączną produkcję układów scalonych dla Apple. TSMC jest w świetnej pozycji, ponieważ ma zamówienia na 7nm układy scalone od 40 innych producentów poza gigantem z Cupertino.

Tajwańczycy wykorzystali ultrafiolet podczas opracowywania nowej technologii, co zdaje się wyprzedzać pracę Samsunga. Następnym krokiem w kierunku dominacji, jako podwykonawcy układów scalonych jest opracowanie 3 i 5nm procesu technologicznego. Testy 5nm układów scalonych odbędą się w nowej fabryce, która powinna stanąć w pierwszej połowie 2019 roku, dopiero rok później TSMC rozpocznie prace nad 3nm układami scalonymi.

Za układ scalony znajdujący się w obecnie sprzedawanych iPhone’each odpowiada TSMC. A11 Bionic jest pierwszym sześcio – rdzeniowym układem scalonym w urządzeniach mobilnych Apple. Dwa są przeznaczone do cięższych zadań i są wydajniejsze od A10 o 25%, reszta (4) odpowiada za mniej złożone operacje i są o 70% bardziej energooszczędne w porównaniu do wolniejszych rdzeni w układzie scalonym A10.

Źródło: phonearena.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek