Apple wprowadziło kolejną znaczącą zmianę w procesie tworzenia aplikacji. Tym razem chodzi o platformę VisionOS, przeznaczoną dla Apple Vision Pro.
Najistotniejszą informacją dla programistów jest konieczność posiadania komputera Mac z procesorem Apple Silicon do tworzenia aplikacji na tę platformę.
Ta decyzja Apple niesie ze sobą szereg konsekwencji i interpretacji. Przede wszystkim, wprowadzona aktualizacja Xcode 15.2, będąca kluczowym narzędziem dla programistów aplikacji Apple, wspiera urządzenia z procesorami M1, M2 lub M3. Choć Xcode 15.2 jest kompatybilny z komputerami Mac opartymi na procesorach Intel, to jednak zestaw narzędzi SDK dla VisionOS wymaga użycia sprzętu z najnowszymi chipami Apple.
To ograniczenie może wynikać z kilku powodów. Jednym z nich może być optymalizacja działania symulatora VisionOS, który służy do testowania aplikacji na goglach wirtualnej rzeczywistości na komputerach Mac. Możliwe, że symulator ten nie działa wystarczająco efektywnie na starszych modelach z procesorami Intel. Inną przyczyną może być strategiczna decyzja Apple o stopniowym odchodzeniu od współpracy z Intel w zakresie procesorów, co już było widoczne w przypadku wcześniejszych modeli MacBooków i iMaców.
W ubiegłym roku macOS Sonoma wyeliminowała wsparcie dla wielu modeli Mac z procesorami Intel, takich jak 12-calowy MacBook, iMac 2017, czy MacBook Pro 2017. Obecnie tylko nieliczne modele Mac z procesorami Intel są kompatybilne z najnowszą wersją macOS, a przyszłe aktualizacje systemu operacyjnego mogą być ostatnimi dla tych urządzeń.
Proces przejścia na technologię Apple Silicon stał się jeszcze bardziej widoczny, kiedy w czerwcu ubiegłego roku Apple wprowadził na rynek Mac Pro z własnym procesorem, kończąc tym samym sprzedaż Maców z procesorami Intel.
W kontekście tworzenia aplikacji dla VisionOS, czyli dla gogli Vision Pro, Apple przedstawiło również szereg zaleceń i wskazówek dla programistów. Zaleca się, aby aplikacje były opisywane jako „aplikacje do obliczeń przestrzennych” zamiast tradycyjnych określeń AR, VR, XR czy MR. To podejście podkreśla unikalność i innowacyjność platformy VisionOS, która zdaje się przekraczać konwencjonalne ramy wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.
Podsumowując, najnowsze wymagania Apple w zakresie tworzenia aplikacji dla VisionOS odzwierciedlają kierunek, w jakim firma zamierza podążać w przyszłości. Koncentracja na technologii Apple Silicon oraz nowych standardach w zakresie rozwoju aplikacji pokazuje, że Apple nadal dąży do utrzymania pozycji lidera w branży technologicznej, wprowadzając jednocześnie zmiany, które mogą mieć długoterminowy wpływ na rynek programistyczny.