Michał27.10.2017
Unboxing zewnętrznej obudowy dla dysków Icy Dock IcyRaid MB662U3-2S R1

Każdy kto pracuje z dużą ilością danych, wie jak ważnym jest ich odpowiednie przechowywanie, aby zapobiec ewentualnej utracie.

Prócz bezpieczeństwa innym istotnym czynnikiem jest prędkość przesyłu danych, zwłaszcza w przypadku np. grafików czy edytorów wideo, którzy muszą operować na plikach o dużych rozmiarach.

Przydatnym urządzeniem może okazać się zewnętrzna obudowa, która nie dość, że zabezpieczy nasze dyski, to umożliwi sprawną pracę z ich zawartością. Taka właśnie jest Icy Dock MB662U3-2S R1.

Funkcjonalność

Prezentowana obudowa prócz oczywistej funkcji bezpiecznego przechowywania dysków, pozwala również na zbudowanie macierzy RAID, które są niezależne od komputera.

Icy Dock przewidział cztery konfiguracje pracy:

  • RAID 0 – połączenie dwóch dysków w jedną dużą przestrzeń, co podwaja odczyt oraz zapis do 420 MB/s w trybie UASP (320 MB/s bez UASP). Instalacja ta jest idealna dla przenoszenia plików o dużych rozmiarach lub odtwarzaniu wielu materiałów multimedialnych w wysokiej jakości.
  • RAID 1 – to rozwiązanie przede wszystkim dla profesjonalistów, ale nie tylko. Dzięki jego zastosowaniu nie trzeba martwić się o utratę danych – wystarczy usunąć zepsuty dysk i zastąpić go sprawnym, po czym dane zostaną na niego przeniesione.
  • BIG – pozwala połączyć dwa dyski o różnej pojemności w jeden duży nośnik.
  • JBOD – z angielskiego Just Bunch Of Disks, to konfiguracja, dzięki której komputer widzi 2 osobne dyski.

W obudowie zastosowano interfejs USB 3.0 z obsługą UASP, który jest wstecznie kompatybilny z USB 2.0, dzięki czemu można ją podłączyć także do starszych komputerów.

Wrażenia

Produkt jest starannie zapakowany w kartonowe pudełko. Po otworzeniu go czeka nas sympatyczne powitanie słowami Thank you for choosing Icy Dock.

W środku, prócz samego urządzenia, znajdziemy niezbędne do pracy akcesoria – zasilacz oraz kabel USB 3.0 potrzebny do podłączenia obudowy do komputera.

Na pierwszy rzut oka MB662U3-2S R1 zprezentuje się solidnie, całość została wykonana z aluminium, które ma za zadanie rozpraszać ciepło wydzielane przez dyski. Umieszczony z tyłu wentylatorek dodatkowo dba o ich schładzanie. Producent zapewnia, że umieszczone wewnątrz klatki redukują wibracje, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia nośnika zostaje zminimalizowane.

Z przodu umieszczono drzwiczki, które możemy otworzyć za pomocą przycisku, a następnie włożyć dyski oraz diody LED sygnalizujące pracę. Z tyłu natomiast dzieje się o wiele więcej. Znajdziemy tu wspomniany wcześniej wentylator, diodę LED wskazującą status przebudowy macierzy RAID, przełącznik trybu pracy (JBOD, RAID 0, BIG i RAID 1), port do podłączenia przez USB, włącznik/wyłącznik diod LED, przycisk Reset, port zasilania, włącznik/wyłącznik całego urządzenia oraz otwór na kabel zabezpieczający. U podstawy dodano gumowe nóżki, które gwarantują stabilność urządzenia.

Podsumowanie

Icy Dock twierdzi, że jest to obudowa stworzona przez profesjonalistów dla profesjonalistów, z czym nie można się nie zgodzić. Jednak MB662U3-2S R1 z całą pewnością znajdzie zastosowanie w różnego rodzaju rozwiązaniach. Może się sprawdzić również w zaciszu domowym jako dodatkowe miejsce do przechowywania np. muzyki czy filmów lub pomoc w tworzeniu kopii zapasowej.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.
@michal_rz