Krzysiek Borek04.06.2018
watchOS 5 – co nowego

iOS 12 nie był jedynym nowym systemem operacyjnym zaprezentowanym podczas keynote poprzedzającego WWDC. Chwilę po nim przystąpiono do pokazu nowości w watchOS 5.

Właściciel zegarka będzie mógł wyzwać jednego ze swoich znajomych do tygodniowego wyzwania. Zwycięzca musi mieć więcej punktów od przegranego, a poza tym każdy z uczestników będzie miał wgląd w swoje wyniki, a ostatniego dnia wyzwania przyjdzie powiadomienie o jego nadchodzącym zakończeniu.

Dodano również nowe aktywności takie, jak yoga, nordic walking czy bieganie. Dodatkowo Apple Watch automatycznie rozpoznaje aktywność fizyczną i zaczyna zbierać o niej dane podczas wysiłku użytkownika. Nie zapomniano również o poszerzeniu wsparcia dla aplikacji sportowych firm trzecich.

Wywołanie Siri nie będzie zależne od komendy “Hey Siri”, bo po aktualizacji do watchOS wystarczy powiedzieć Zadzwoń do Johna i zegarek od razu rozpocznie połączenie wychodzące.

Ciekawą funkcją może być popularne Walkie – Talkie. Dzięki niej właściciele zegarków będą mogli ze sobą rozmawiać, ale muszą pamiętać o połączeniu z siecią, inaczej nowa funkcja może okazać się bezużyteczna, choć nie wiemy czy działa bez połączenia internetowego.

WebKit został zespolony z systemem operacyjnym, a to oznacza, że na inteligentnym zegarku będziemy mogli przeglądać strony internetowe. Podejrzewam, że najpierw muszą być przystosowane do rozdzielczości i rozmiaru wyświetlacza, ale na to jest akurat sporo czasu.

Podcasty wreszcie trafią na wasz zegarek i będziecie mogli ich słuchać bezpośrednio na nim. To dobre rozwiązanie dla użytkowników, którzy za nimi przepadają i słuchają ich często.

Pojawiła się również nowa tarcza zegara, choć nie jest związana z watchOS 5. Niestety nie wspomniano nic o wsparciu dla tarcz zegara firm trzecich.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek