windows

Wirus z lat 2010 powrócił do systemu Windows. Znowu masowo infekuje komputery

W kwietniu nastąpił gwałtowny wzrost infekcji komputerów z systemem Windows klasycznym wirusem ransomware, który był popularny w latach 2010-tych.

Według źródła trojan nazywa się Magniber i od początku kwietnia tego roku zaczął masowo rozprzestrzeniać się na komputerach z systemem Windows. W ciągu ostatnich kilku dni eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, w tym członkowie zespołu Bleeping Computer, otrzymali masę informacji od właścicieli zainfekowanych komputerów i laptopów. Pliki na ich urządzeniach zostały zaszyfrowane, a w folderach pojawił się plik tekstowy żądający okupu za pośrednictwem systemu Tor.

Wirus z lat 2010 powrócił do systemu Windows. Znowu masowo infekuje komputery ciekawostki wirus Magniber, wirus, Windows 10  W kwietniu nastąpił gwałtowny wzrost infekcji komputerów z systemem Windows klasycznym wirusem ransomware, który był popularny w latach 2010-tych. windows10X scaled

Najwyraźniej ransomware dostaje się na komputery pod przykrywką pliku aktualizacji systemu Windows 10. Zwykle jest ukryty w pliku Win10.0_System_Upgrade_Software.msi iSecurity_Upgrade_Software_Win10.0.msi, które udają zbiorcze aktualizacje systemu lub poprawki bezpieczeństwa. Są one rozpowszechniane na stronach zawierających pirackie treści. Niedoświadczony użytkownik może pomyśleć, że to prawdziwa aktualizacja i pobrać ją. Eksperci nadal nie do końca rozumieją, w jaki sposób zainfekowane pakiety trafiają do zwykłych witryn.

Witryna, do której wirus „zaprasza” użytkownika, nazywa się My Descryptor. Na nim ofiara może odszyfrować jeden plik za darmo, a następnie skontaktować się z hakerami, którzy poinformują go o kwocie okupu i wskażą, gdzie go przenieść. W większości przypadków kwota okupu wynosi około 2500 USD lub 0,068 BTC. Po 5 dniach opóźnienia kwota zostaje podwojona.

Według ekspertów Magniber jest uważany za niezwykle niezawodne oprogramowanie i nie można go odszyfrować za darmo. Jest tylko jeden sposób, aby uchronić się przed atakiem: uważnie monitorować, co i gdzie pobierasz, a jeszcze bardziej co instalujesz na swoim komputerze.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
apple

Apple ma nowego wiceprezesa!

Apple ogłosiło, że Cynthia Bowman obejmie stanowisko wiceprezesa ds. różnorodności i integracji, zastępując Barbarę Whye, która pełniła tę funkcję od 2021 roku.

Więcej »
Polecamy
Scroll to Top