ive

Wpływ Jony’ego Ive’a na projektowanie Apple powoli zanika

Jony Ive od prawie trzydziestu lat jest głównym projektantem produktów firmy Apple. Po odejściu wpływ jego twórczości był odczuwalny, ale obecnie stopniowo zanika.

Ive oficjalnie dołączył do Apple w 1992 r., po tym jak pracował jako zewnętrzny konsultant firmy, będąc członkiem londyńskiego studia projektowego Tangerine. Jego wczesne projekty w firmie Apple nie były godne zapamiętania – widzimy Newtona MessagePada przed przejściem do serii 2000.

Jednak gdy Steve Jobs powrócił do Apple w 1997 roku, Ive został awansowany na stanowisko starszego wiceprezesa ds. wzornictwa przemysłowego. To właśnie wtedy Ive zaczął wywierać znaczący wpływ na produkty firmy Apple, ponieważ Jobs postanowił dać mu wolną rękę w realizacji nowych pomysłów.

Wpływ Jony'ego Ive'a na projektowanie Apple powoli zanika ciekawostki Jony Ive, jon ive, Ive  Jony Ive od prawie trzydziestu lat jest głównym projektantem produktów firmy Apple. Po odejściu wpływ jego twórczości był odczuwalny, ale obecnie stopniowo zanika. m1 imac jony ive

Ręka Ive’a jest obecna we wszystkich najbardziej kultowych urządzeniach Apple, w tym w różnych komputerach iMac, iPadach, iPhone’ach i iPodach. Mimo wielkiego talentu, nie wszystkie jego pomysły były udane, ponieważ często przedkładał estetykę nad praktyczność. Do najbardziej krytykowanych urządzeń należą iPod Shuffle pozbawiony przycisków oraz Magic Mouse 2 z dziwnym umieszczeniem portu ładowania na dole, co uniemożliwiało korzystanie z urządzenia podczas ładowania.

Od czasu, gdy Tim Cook został dyrektorem generalnym firmy Apple, doświadczenie Ive’a zmieniło się diametralnie, ponieważ Apple zaczęło stosować podejście związane bardziej z praktycznością niż wzornictwem. Ive nie podzielał tej samej filozofii, co Steve Jobs, do tego stopnia, że później zdecydował się odejść z firmy, choć nadal współpracował przy kilku projektach, takich jak wizjer AR/MR firmy Apple.

Po odejściu Ive’a, w 2019 roku zespół projektantów Apple przeszedł w ręce Evansa Hankeya i Alana Dye’a, którzy już dawno przejęli stery kilku projektów. Na przykład, w dużej mierze to oni byli odpowiedzialni za projekt zegarka Apple Watch, nie zapominając, że wpływ Ive’a był nadal silny, ponieważ cała trójka ściśle współpracowała ze sobą przez kilka lat.

Wpływ Jony'ego Ive'a na projektowanie Apple powoli zanika ciekawostki Jony Ive, jon ive, Ive  Jony Ive od prawie trzydziestu lat jest głównym projektantem produktów firmy Apple. Po odejściu wpływ jego twórczości był odczuwalny, ale obecnie stopniowo zanika. macbookpro 5

Od tego czasu wzornictwo Apple nie zostało zrewolucjonizowane, ale można mówić o prawdziwej ewolucji, która powoli odchodzi od pomysłów Jony’ego Ive’a. Na przykład jedną z decyzji podjętych przez nowe Apple jest współpraca zespołu projektowego z zespołem inżynierów, co praktycznie nie miało miejsca za czasów kierownictwa Ive’a (co wiązało się z problemami projektowymi, gdy wybory projektowe były trudne do wprowadzenia w życie).

Pierwsze poważne zmiany zaobserwowano w nowej serii MacBooków. Na przykład zniknęła klawiatura motylkowa, której Ive bardzo pragnął, aby laptop był cieńszy (i pełen problemów), na rzecz znacznie praktyczniejszego mechanizmu nożycowego. W MacBOoku Pro zniknął także pasek TOuch Bar, który zadebiutował w 2016 roku na życzenie Ive’a.

Z praktycznego punktu widzenia można też wymienić inne wybory sprzeczne z filozofią Ive’a, takie jak pożegnanie się z portami Thunderbolt tylko w MacBookach Pros, dzięki czemu można w nich umieścić także gniazda kart SD, USB i HDMI. Dodatki te były szeroko chwalone przez profesjonalistów, którzy nie znosili używania wielu adapterów do wykonywania swojej pracy.

Pilot zdalnego sterowania Apple TV również został przeprojektowany tak, aby był mniej urodziwy, ale bardziej praktyczny i intuicyjny w obsłudze. W iPhone 12 zrezygnowano z zaokrąglonych krawędzi na rzecz grubszej i bardziej odpornej na upadki obudowy.

Następnie mamy Mac Studio, które w zasadzie można uznać za produkt, na który Jony Ive nie miał żadnego wpływu. Nie skupiamy się już (tylko) na wzornictwie i wielkości, ale na osiągach i praktyczności.

Nie ulega wątpliwości, że wpływ Jony’ego Ive’a, który przez 27 lat pracował w firmie Apple, jest nadal odczuwalny, ale prawdą jest też, że Apple odchodzi od pewnych zasad, które projektant narzucił swoim zespołom. Ta ewolucja postępuje z dnia na dzień, a firma Apple coraz bardziej stara się zachować równowagę między wzornictwem a praktycznością. Co więcej, Apple wydaje się teraz bardziej skłonne do słuchania opinii użytkowników, zwłaszcza tych kreatywnych.

Co o tym sądzisz?

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Przewiń do góry