bateria 1

Wszystko o baterii iPhone’a. Kondycja, wymiana, jak ładować

Jak sprawdzić stan baterii iPhone’a? Kiedy należy wymienić baterię? Czy szybkie lub bezprzewodowe ładowanie jest szkodliwe? Odpowiadamy!

Czas pogodzić się z tym, że bateria wewnątrz iPhone’a jest elementem eksploatacyjnym, który trzeba będzie okresowo wymieniać. Przy plus minus aktywnym użytkowaniu wytrzyma 2, góra 3 lata. Dotyczy to nie tylko iPhone’a czy innych urządzeń mobilnych Apple, ale także gadżetów innych firm. Znajdujące się w nich baterie podlegają starzeniu chemicznemu, którego intensywność zależy od liczby cykli ładowania i sposobu postępowania użytkownika. Nie da się zatrzymać procesu starzenia chemicznego, ale można go spowolnić. Jak? Wyjaśniamy!

Jaka jest pojemność baterii w najnowszych modelach iPhone’a

Wszystko o baterii iPhone'a. Kondycja, wymiana, jak ładować ciekawostki wszystko o baterii iPhone, kondycja baterii poniżej 80%, jak ładować iPhone, iPhone, bateria Jak sprawdzić stan baterii iPhone'a? Kiedy należy wymienić baterię? Czy szybkie lub bezprzewodowe ładowanie jest szkodliwe? Odpowiadamy! bateria 2

Apple nie podaje oficjalnych danych na temat pojemności baterii swoich smartfonów. Nie przeszkadza to jednak pasjonatom w ich rozbieraniu i testowaniu „na wytrzymałość”. Niektóre (nie wszystkie modele) baterii w iPhonie zazwyczaj mają pojemność w Wh.

Aby przeliczyć ją na zwykłe mAh używane przez innych producentów, wartość należy podzielić przez 3,7 (nominalne średnie napięcie w woltach) i pomnożyć przez 1000, aby przeliczyć z Ah. Ta zasada obliczania jest warunkowa, więc wartości nie są dokładne. Jednak do orientacji wystarczą.

Pojemność baterii nowoczesnych modeli iPhone’a:

 • iPhone X: 2716 mAh (10,05 Wh)
 • iPhone XR: 2942 mAh (10,89 Wh)
 • iPhone XS: 2659 mAh (9,84 Wh)
 • iPhone XS Max: 3179 mAh (11,76 Wh)
 • iPhone 11: 3110 mAh (11,51 Wh)
 • iPhone 11 Pro: 3046 mAh (11,27 Wh)
 • iPhone 11 Pro Max: 3969 mAh (14,69 Wh)
 • iPhone 12: 2775 mAh (10,27 Wh)
 • iPhone 12 mini: 2227 mAh (8,24 Wh)
 • iPhone 12 Pro: 2775 mAh (10,27 Wh)
 • iPhone 12 Pro Max: 3687 mAh (13,64 Wh)
 • iPhone SE (2020): 1821 mAh (6,74 Wh)
 • iPhone 13: 3227 mAh (11,94 Wh)
 • iPhone 13 mini: 2406 mAh (8,9 Wh)
 • iPhone 13 Pro: 3095 mAh (11,45 Wh)
 • iPhone 13 Pro Max: 4352 mAh (16,1 Wh)
 • iPhone SE (2022): 2018 mAh (7,47 Wh)
 • iPhone 14: 3279 mAh (12,13 Wh)
 • iPhone 14 Plus: 4325 mAh (16 Wh)
 • iPhone 14 Pro: 3200 mAh (11,84 Wh)
 • iPhone 14 Pro Max: 4323 mAh (16 Wh)

iPhone używa starzejących się baterii litowych

Wszystko o baterii iPhone'a. Kondycja, wymiana, jak ładować ciekawostki wszystko o baterii iPhone, kondycja baterii poniżej 80%, jak ładować iPhone, iPhone, bateria Jak sprawdzić stan baterii iPhone'a? Kiedy należy wymienić baterię? Czy szybkie lub bezprzewodowe ładowanie jest szkodliwe? Odpowiadamy! bateria6s 1 1

Nie wdając się w szczegóły, bateria litowa w każdym telefonie iPhone składa się z dodatnio naładowanej anody i ujemnie naładowanej katody, które są oddzielone elektrolitem. Podczas pracy smartfona naładowane jony litu przemieszczają się z anody do katody przez elektrolit. Uwalnia to elektrony, które zasilają urządzenie mobilne. Następnie wracają one do katody, zamykając obwód.

Gdy iPhone jest naładowany, zachodzi proces odwrotny: elektrony z warunkowego zasilania wchodzą do anody i poruszają się w kierunku katody. Te reakcje chemiczne trudno nazwać doskonałymi, ponieważ wytwarzają one ciepło i zużywają komórki. Lit traci swoje właściwości, a płytki po obu stronach elektrolitu stopniowo utleniają się, zmniejszając tym samym swoją efektywną powierzchnię. W ten sposób akumulatory starzeją się chemicznie, degenerują się i w końcu ulegają awarii.

Jaki jest okres trwałości baterii iPhone

Wszystko o baterii iPhone'a. Kondycja, wymiana, jak ładować ciekawostki wszystko o baterii iPhone, kondycja baterii poniżej 80%, jak ładować iPhone, iPhone, bateria Jak sprawdzić stan baterii iPhone'a? Kiedy należy wymienić baterię? Czy szybkie lub bezprzewodowe ładowanie jest szkodliwe? Odpowiadamy! bateria

Oceniając stan baterii, Apple sugeruje kierować się częstotliwością, z jaką jest ona podłączana do źródła zasilania. W przypadku iPhone’a dotyczy to 500 pełnych cykli ładowania. Chodzi o to, że po osiągnięciu tej wartości maksymalna pojemność baterii spadnie poniżej 80% i akumulator nie będzie już dostarczał napięcia niezbędnego do prawidłowego działania smartfona. To ostatnie będzie szczególnie odczuwalne zimą.

Stan kondycji baterii można sprawdzić w  (“Ustawienia” – “Bateria” – “Stan baterii”), jak i za pomocą popularnej aplikacj na Maca – coconutBattery.

Co jeszcze wpływa na żywotność baterii iPhone

Wszystko o baterii iPhone'a. Kondycja, wymiana, jak ładować ciekawostki wszystko o baterii iPhone, kondycja baterii poniżej 80%, jak ładować iPhone, iPhone, bateria Jak sprawdzić stan baterii iPhone'a? Kiedy należy wymienić baterię? Czy szybkie lub bezprzewodowe ładowanie jest szkodliwe? Odpowiadamy! bateria 1

Optymalizacja ładowania. Gdy poziom baterii mieści się w przedziale 80-100%, zużywa się ona bardziej. Dlatego Apple wymyśliło sprytną technologię optymalnego ładowania, która nie zwiększa poziomu mocy powyżej 80%, dopóki urządzenie nie jest potrzebne użytkownikowi. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli zostawiasz iPhone’a podłączonego do prądu na noc.

Ładowanie zoptymalizowane jest domyślnie stosowane w smartfonach Apple. Można ją wyłączyć w menu Ustawienia – Bateria. Gdy urządzenie nie jest używane, jego bateria powinna być na poziomie 20-80%. Od czasu do czasu włączaj iPhone’a i ładuj go.

Temperatura znamionowa. iPhone’a najlepiej używać w temperaturach od 0 do 35℃. Pozwoli to na zwiększenie żywotności znajdującej się w nim baterii litowej. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie tylko warunki otoczenia wpływają na temperaturę akumulatora, ale również jego działanie.

Aby uniknąć przegrzania baterii:

 • nie zostawiaj iPhone’a w bezpośrednim świetle słonecznym;
 • nie uruchamiaj gier podczas ładowania gadżetu;
 • nie nadużywaj bezprzewodowego ładowania;
 • nie ładuj iPhone’a w bardzo grubych futerałach;
 • nie używaj nawigacji podczas ładowania iPhone’a.

Jaką ładowarkę wybrać do ładowania iPhone

Wszystko o baterii iPhone'a. Kondycja, wymiana, jak ładować ciekawostki wszystko o baterii iPhone, kondycja baterii poniżej 80%, jak ładować iPhone, iPhone, bateria Jak sprawdzić stan baterii iPhone'a? Kiedy należy wymienić baterię? Czy szybkie lub bezprzewodowe ładowanie jest szkodliwe? Odpowiadamy! ladowarka 1

Krótko mówiąc, najbardziej prymitywny zasilacz 5W jest uważany za najbezpieczniejszy. Jest najmniej prawdopodobne, że nagrzeje się bateria iPhone’a.

Oto szybki podział:

 • Podczas ładowania blokiem 5W smartfon nagrzewa się do 32℃.
 • Podczas ładowania blokami 12W, 20W i wyższymi temperatura osiąga 35℃ lub więcej.
 • Dzięki ładowaniu MagSafe temperatura osiąga te same 35℃ lub więcej, ale utrzymuje temperaturę smartfona przez pełną godzinę dłużej.
 • Niecertyfikowane stacje bezprzewodowe Qi mogą ładować smartfon nawet przez 6 godzin i przez cały czas utrzymywać jego temperaturę. Jest to najbardziej destrukcyjny sposób zasilania.

Jednak korzystanie z szybkich ładowarek kompatybilnych z Power Delivery nie jest tak złe, jak można by przypuszczać. Korzystając z tej technologii, iPhone i zasilacz dosłownie “dozuje” moc ładowania, gdy tylko się ono rozpocznie. Zatem nawet zasilacz o mocy 100W nie da smartfonowi więcej niż potrzebne mu ∼20W.

Ładowarki bezprzewodowe jest bardziej szkodliwe dla baterii. Ale jeśli już się na nie zdecydujemy, to najlepiej jest używać wysokiej jakości ładowarki z obsługą MagSafe i unikać tanich chińskich stacji Qi-.

Niebezpieczeństwa związane z korzystania z iPhone przy kondycji poniżej 80%

Wszystko o baterii iPhone'a. Kondycja, wymiana, jak ładować ciekawostki wszystko o baterii iPhone, kondycja baterii poniżej 80%, jak ładować iPhone, iPhone, bateria Jak sprawdzić stan baterii iPhone'a? Kiedy należy wymienić baterię? Czy szybkie lub bezprzewodowe ładowanie jest szkodliwe? Odpowiadamy! bateria 2

Oprócz czasu pracy na baterii iPhone’a, jest on również obarczony możliwymi wyłączeniami. Bateria przestaje dostarczać wymagane napięcie pod obciążeniem, więc urządzenie może się wyłączyć, aby uniknąć uszkodzenia komponentów. Problem z wyłączaniem dotyczy zazwyczaj iPhone’a SE i starych urządzeń.

Co trzeba wiedzieć o bateriach do iPhone’a w największym skrócie:

 • Który iPhone ma najpojemniejsza baterię. Największą pojemności mają dziś iPhone 13 Pro Max (4352 mAh lub 16,1Wh) i iPhone 14 Pro Max (4323 mAh lub 16Wh). Najmniejszą ma iPhone SE (2018 mAh lub 7,47Wh dla modelu 2022).
 • Dlaczego stan baterii ulega pogorszeniu. Winne jest starzenie chemiczne. Im więcej korzystasz ze swojego smartfona, tym szybciej będziesz musiał wymienić baterię.
 • Jak długo będzie działać bateria? Oficjalnie może wytrzymać 500 cykli ładowania. W praktyce jednak wytrzymuje od 2 do 3 lat i może być używany nawet przez 1000 cykli.
 • Jak przedłużyć żywotność baterii. Regulacja temperatury i nie ładowanie do 100% cały czas.
 • Jaki jest najlepszy sposób ładowania iPhone’a. Najbezpieczniejszą metodą jest użycie najprostszego zasilacza o mocy 5W. Ale adapter zgodny z Power Delivery i MagSafe jest w porządku. Lepiej nie używać chińskich ładowarek Qi.
 • Jeśli kondycja baterii jest niższa niż 80%. Autonomia iPhone’a będzie coraz niższa. Do tego zacznie się wyłączać przy ujemnych temperaturach. Dotyczy to jednak tylko gadżetów z małą baterią.

Ostatecznie należy pamiętać, że zużywanie się baterii w smartonach to nic złego. Jeśli jednak poziom kondycji spadnie poniżej 80% lepiej jest wymienić baterię na nową.. Najbliższy serwis zrobi to bardzo szybko i nie tak drogo.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top