WW 14/2016 ? wybuhh69owy week 14/2016! polecane, ciekawostki WWDC, white house, Tesla, Swift, Siri, Sharp, magic mouse, iphone se, iPhone 7, iPhone 6s, iPad, Foxconn, fbi, Cupertino, Blackberry, barack obama, Apple, Android, amoled  Zapraszam wszystkich do przeczytania mojego pierwszego na łamach onetech.pl, podsumownia tygodnia. Kolejne już w następny poniedziałek! eksplozja1

WW 14/2016 ? wybuhh69owy week 14/2016!

Zapraszam wszystkich do przeczytania mojego pierwszego na łamach onetech.pl, podsumownia tygodnia. Kolejne już w następny poniedziałek!

Biały Dom i ich sprzęt

Urzędnicy mają zamiar wymienić telefony w Białym Domu na najnowsze iPhone 6S. Argumentują to tym, że muszą iść z duchem czasu i, jak sami przyznają, że trochę zatrzymali się w latach świetności komputerów PC i telefonów poprzedniej generacji. Jednak sam prezydent Barack Obama nadal pozostanie przy specjalnie zmodyfikowanym Blackberry (ciekawe czy na pokładzie ma wgranego Androida :) ). Jedynym sprzętem od Apple z jakiego korzysta prezydent to iPad w wersji Wi-Fi only.

No cóż, może Blackberry jest bardziej bezpieczniejsze dla prezydenta niż Apple. Ciekawe czy FBI kiedyś potrzebowało pomocy od Blackberry w odblokowaniu ich urządzeń, gdy z nich wcześniej korzystali terroryści?

Podkupianie pracowników?

Tesla zatrudni u siebie specjalistę od szyfrowania, który stoi za kilkoma patentami w Apple odnośnie bezpieczeństwa systemu. Ma to najprawdopodobniej związek z dużymi zamówieniami na ostatnio zaprezentowany Tesla Model 3. Auto ma być skierowane w kieszeń normalnego ?Kowalskiego? a to sprawia, że sytuacja, w której auto sterowane jest w dużym stopniu z pomocą komputera, powinno mieć zapewnione najlepsze szyfrowanie danych, jakie jest tylko możliwe. Oby soft w Tesli był naprawdę nie do złamania, bo nie wyobrażam sobie auta pod kontrolą nieodpowiednich ludzi?

Crash testy

Pojawiły się już chyba wszelkie możliwe testy wytrzymałościowe słuchawek z Cupertino. Najnowsze dziecko, iPhone SE, nie wypadł w żadnej kategorii lepiej niż iPhone 6/6s i 6/6s Plus. Zastanawiam się tylko jak można wygiąć taki mały telefon jakim jest iPhone SE, normalnie go użytkując?! Więcej sensu według mnie mają już testy na wodoodporność. iPhone SE poddał się prawie natychmiastowo i wyzionął ducha. 6s wytrzymał kilka minut więcej w zanurzeniu, po czym stracił audio i odszedł na tamten świat.

Aspekty środowiskowe

Aż dziw bierze, że dopiero teraz, ale Apple rezygnuje w swoich salonach z plastikowych toreb na rzecz toreb papierowych, wykonanych w 80% z materiałów pochodzących z recyklingu. Jest to kolejny krok Apple w kwestii ochrony środowiska. Na ostatniej konferencji przedstawili dane, na których można było zobaczyć, że fabryki w USA i Chinach pracują korzystając w 100% z odnawialnych źródeł energii.

Następne generacje słuchawek

Plotki o podwójnej kamerze w nadchodzących iPhone 7 mówią, że kamera będzie zarezerwowana tylko dla większego wariantu tych słuchawek. To już kolejny przykład tego, że iPhone w większej wersji ma mieć jakiś dodatkowy ficzer związany z kamerą. Ciekawe, co takiego w sobie będzie miała mniejsza wersja urządzenia?

Jak można było przewidzieć, Sharp, który został ostatnio przejęty przez Foxconn, ogłosił, że uruchomi dwie nowe linie produkcji ekranów AMOLED. Ekrany najprawdopodobniej zostaną wykorzystane w kolejnych odsłonach słuchawek z Cupertino w 2017/2018 roku. Cały czas przychodzi mi na myśl to, że Samsung Galaxy S (bezpośredni konkurent iPhone 3G) z 2010, już miał AMOLED na pokładzie a Apple zajmie to 7/8 lat?

FBI vs. Apple. Ciąg dalszy?

FBI, które odblokowało iPhone 5C zamachowca z San Bernardino przy pomocy usług firmy Cellebrite, ogłosiło, że pomoże innym agencjom w odblokowaniu urządzeń firmy z Cupertino. Co ciekawe, FBI ogłosiło również, że jeszcze nie wie czy dane znalezione w telefonie zamachowca będą przydatne. Powiedzieli, że jeszcze za mało czasu spędzili z tymi danymi. Ciekawe, bo jak ja przeglądam jakiekolwiek dane to widzę od razu czy będą przydatne czy nie? FBI przedstawi najważniejszym senatorom sposób w jaki odblokowali telefon. Ogłosili także, że metoda użyta do odblokowania iPhone 5c nie zadziała z iPhone 5s i nowszymi. Może jest to związane z Touch ID, bo podobno system jaki był zainstalowanym na urządzeniu terrorysty, to iOS 9. Podczas debiutu Touch ID pojawiło się tzw. Secure Enclave. To miejsce na płycie głównej, gdzie są przechowywane dane dostępowe do naszego urządzenia i rejestrowane są tam też próby nieautoryzowanego dostania się do niego. Podobno w najnowszych wersjach urządzeń, to miejsce jest nie do złamania.

Nie jest to koniec walki Apple i FBI. Sąd chce, aby Apple i tak pomogło FBI przy odblokowaniu iPhone 5s, ale w sprawie w Nowym Jorku związanej z handlem narkotykami. Apple ogłosiło także, że nie zna sposobu jakim FBI odblokowało telefon, ale nie będzie nalegało, aby takie informacje otrzymać.

Drugie życie mojego telefonu?

Apple chce wprowadzić na indyjski rynek używane telefony. Chcą w ten sposób wejść w świat, gdzie średnia cena telefonu wynosi 150 zielonych. Apple, nawet ze swoim najtańszym telefonem, którego cena wynosi 399$ ma ciężko przebić się na takim rynku. Jest to już druga próba Apple wejścia w ten rejon. Już wcześniej prosili rząd o pozwolenie na sprzedaż telefonów po regeneracji, ale otrzymali negatywną odpowiedź. Argumentowana była ona tym, że urzędnicy mieli obawy co do tego, że produkty są już w ostatniej fazie swojego życia, co rodziło pytania o późniejsze ich złomowanie i recycling. Apple już teraz oferuje zniżki podczas zakupu nowego urządzenia, gdy zdecydujemy się zostawić u nich starszy sprzęt. Apple mówi także, że używane urządzenia wprowadzane byłyby z nowymi numerami IMEI i numerami seryjnymi, więc byłyby prawie takie same jak te nowe.

Aktualizacje

Apple wydało publiczne bety swoich systemów. Najbardziej oczekiwanym z nich chyba był iOS w wersji 9.3.2 beta 1, który załatał dziurę dzięki której możliwe było dostanie się do galerii zdjęć i do listy kontaktów z pomocą Siri bez konieczności znania kodu odblokowującego. Jeśli ktoś nie planuje update do wersji beta, to jedynym rozwiązaniem, aby uniknąć powyższej sytuacji, będzie wyłączenie dostępu do Siri na ekranie blokady.

Android na Swift?

Przedstawiony w 2014 roku język programowania Swift może stać się głównym językiem programowania dla Androida. Aktualnie pierwszym językiem programowania w firmie Google jest Java. W ostatnim czasie zapotrzebowanie na osoby programujące w Swift znacznie wzrosło.

Patenty, patenty?

Czyżby Apple zamierzało odświeżyć ponownie Magic Mouse? Patent, jaki otrzymali, mówi o Force Touch w trzeciej odsłonie magicznej myszy z Cupertino. Mysz posiadałaby punkt/panel w swojej obudowie, który rozpoznawałby siłę nacisku.

Kolejny patent związany jest najprawdopodobniej z nową generacją Macbook. Fizyczna klawiatura miałaby zostać zastąpiona panelem dotykowym, rozpoznającym siłę nacisku. Doprowadziłoby to do sytuacji, w której nie znaleźlibyśmy żadnego przycisku fizycznego na dolnej powierzchni pod ekranem a jej zawartość byłaby dostosowana do aktualnych potrzeb użytkownika i od rodzaju aplikacji znajdujących się na pierwszym planie.

Ale, jak to bywa z patentami – nie zawsze się je wykorzystuje, ale patentuje po to, by konkurencja z nich nie skorzystała?

Zrzucamy skórę po zimie?!

iPhone SE jako iPhone 6 SE? Nasi niemieccy sąsiedzi pokazali, że możliwe jest stworzenie unikatowego telefonu – mieszanki podzespołów z SE i obudowy z 6s. Zestaw obudowy zakupili za 20 baksów i przekładka zajęła im około 3?4 godzin. Musieli przenieść każdą jedną śrubkę i element do nowej obudowy. Efekt – powiem krótko – szkoda, że Apple nie wypuściło telefonu o takim kształcie. Sprzedaliby ich wtedy duuużo więcej?

Apple Watch ver.2

Czyżbyśmy ujrzeli nowego Apple Watch podczas WWDC? Plotki mówią, że miałby być o około 20?40% cieńszy niż obecna wersja. A może ujrzymy paski do Apple Watch, które pozwalałyby rozbudować jego możliwości? Już pojawiło się kilka patentów, które mówią o wykorzystaniu urządzenia naręcznego do monitorowania naszego stanu organizmu przy wykorzystaniu specjalnych pasków i wbudowanych w nie czujników. Paski komunikowałyby się za pomocą portu serwisowego, ukrytego w szczelinie do mocowania pasków. Ja osobiście nie nastawiałbym się na prezentacje sprzętowe. Konferencja WWDC jest bardziej pozycjonowana jako software?owa, niż hardware?owa.

Zapraszam do komentowania!

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Przewiń do góry