Krzysiek Borek08.02.2018
Wyciekł kod źródłowy iBoot i SecureROM

Nie sądziłem, że Apple znowu się potknie. Wszystko zaczęło się od chwilowej możliwości powrotu na starsze wersje iOS dla każdego urządzenia.

Wtedy nie udało mi się zapisać plików shsh, ani powrócić do iOS 10.3. Dziś w sieci pojawił się kod źródłowy iBoot i SecureROM.

iBoot i SecureROM są odpowiedzialne za rozruch systemu ze wszystkimi, potrzebnymi zabezpieczeniami. Teoretycznie można nazwać to “bootloaderem”. Ponadto każda część ma rozdzielone zadania i tak iBoot odpowiada za start systemu operacyjnego, a SecureROM upewnia się, że iBoot, jądro systemu lub iOS nie zostały wcześniej zmodyfikowane.

W sumie dla nas i tak będzie to bezużyteczne znalezisko, ponieważ obie części należą do iOS 9. Przez to z pewnością nie uda się uzyskać Jailbreak dla nowszych wydań systemu operacyjnego Apple. Nie zmienia to jednak faktu, że kod źródłowy może pomóc w odkryciu niezałatanych błędów w systemie i być może pełny Jailbreak dla iPhone’a 6s i jego poprzedników.

iBoot i SecureROM były również obecnie w starszych iPhone’ach, tak się składa, że byłem użytkownikiem modelu 3GS ze starym bootloaderem, co oznaczało automatyczną możliwość Jailbreak po aktualizacji do nowszej wersji iOS. Problem w tym, że później pojawił się model z nowym bootloaderem i on przez dłuższy czas był wykluczony z pełnego Jailbreaka.

Podejrzewam, że mało kto siedzi na iOS 9, ale nie zmienia to faktu, że wyciek tak ważnych danych może przysłużyć się kolejnym aplikacjom do odblokowywania iOS.

Źródło: modmy.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek