Krzysiek Borek13.01.2018
Wydajność iPhone’a spadnie po aktualizacji do iOS 11.2.2

Pewnie wiecie, co mogą zrobić nowo odkryte luki w zabezpieczeniach znane pod nazwami Meltdown i Spectre. Apple pierwszą udało się załatać przy okazji wydania iOS 11.2, drugą załatano dopiero w wersji 11.2.2 i wygląda na to, że wydajność iPhone’a 6 drastycznie spada w porównaniu do używania go z iOS 11.1.2.

Obniżenie wydajności działania jest naturalną koleją rzeczy w przypadku aktualizacji, tym bardziej, że iPhone 6 ma lata świetności za sobą. Jednak Melvin Mughai był zainteresowany na tyle, żeby wykonać testy wydajności tego samego modelu na dwóch, różnych wersjach oprogramowania układowego. Sytuacja nie wygląda za różowo, ale to było do przewidzenia w przypadku poczciwej już szóstki.

Testy wydajnościowe przeprowadziłem na dwóch iPhone’each 6. Testy były przeprowadzone zaraz po lub przed aktualizacją oprogramowania, z wyłączonymi aplikacjami poza tymi, działającymi w tle. Dzięki temu aplikacja miała dostęp do pełnej mocy procesora i reszty wymaganych zasobów.

Ponad 40% różnica w wynikach operacji jednowątkowych to spora różnica, to samo dotyczy prawie 40% różnicy w operacjach wielowątkowych. Mam wrażenie, że obydwie różnice będą widoczne podczas codziennego użytkowania, co wielu użytkownikom może przysporzyć nie lada problemów. Biorąc to pod uwagę, lepiej zaktualizować sprzęt i mieć spokój z lukami w zabezpieczeniach.

Weźcie pod uwagę, że takie różnice mogą mieć związek z obniżeniem wydajności spowodowanym przez zużytą baterię. Właśnie niedawno dowiedzieliśmy się, że Apple obniża moc procesora, gdy pojemność baterii iPhone’a spada poniżej 80% w porównaniu do fabrycznej. Melvin zdaje sobie z tego sprawę i wspomniał o tym podczas swojego testu.

Różnice w wynikach mogą tak wyglądać, ponieważ wydajność układu scalonego jest w głównej mierze związaną z kondycją baterii. To może być prawda, więc ciężko odnieść się wtedy do wyników przeprowadzonego przeze mnie testu. Z drugiej strony znajomi również wykonali podobny test tak samo, jak redaktorzy portali. W wielu przypadkach różnice były podobne, a w innych w ogóle nie występowały.

Jak widać ciężko stwierdzić, czy różnice w wydajności są zauważalne. My jednak zalecamy aktualizację urządzeń do iOS 11.2.2, ewentualnie możecie zainstalować łatkę SpectrePatch, jeżeli zależy wam na Jailbreak.

Źródło: redmondpie.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek