Krzysiek Borek09.11.2019
Wydanie checkra1n opóźnione

checkra1n miał zadebiutować 7 lub 8 listopada, ale problemy z aplikacją i samym procesem Jailbreak sprawiły, że narzędzie pojawi się później.

Początkowo Luca Todesco zapewniał, że narzędzie pojawi się zaraz po jego przemowie na POC w Szanghaju. Sam sprawdzałem stronę projektu i link do pobrania się nie pojawił.

Okazało się, że checkra1n potrzebuje więcej poprawek do szybszego i sprawnego wprowadzania urządzeń w tryb Jailbreak. Po tych poprawkach aplikacja miała zostać wydana.

Takie “problemy” są łatwe do pokonania, jednak po czasie okazało się, że problem jest większy. Wszystko z powodu złego przywracania czystej kopii rootfs (przed Jailbreak). Po jej odtworzeniu sprzęt za każdym razem wchodził w bootloop.

Odtworzenie czystego rootfs to bardzo przydatna funkcja, ponieważ pozwala przywrócić normalną wersję iOS bez konieczności aktualizacji urządzenia. Dzięki temu nadal jesteśmy na odpowiedniej wersji systemu, aby wykonać Jailbreak ponownie.

Na razie nie ma daty wydania checkra1n, ale wiemy, że początkowo aplikacja będzie dostępna wyłącznie na macOS. Poźniej pojawi się na Windowsa i Linuksa.

Obecnie checkra1n nie ma GUI, więc wszystko będzie trzeba wykonać z poziomu terminala programu, aby odblokować iOS.

Wielu ludzi twierdzi, że Jailbreak może pojawić się dziś, jednak lepiej, żeby osoby odpowiedzialne za projekt poprawiły wszystkie błędy i dopiero wydały aplikację.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS