twitter x 1

X rozpoczyna udostępnianie Groka

Sztuczna inteligencja (SI) stała się coraz bardziej powszechna, a różne firmy rywalizują ze sobą, aby stworzyć najbardziej zaawansowane i inteligentne boty czatu.

Jednym z najnowszych graczy na rynku jest Grok, bot czatu opracowany przez xAI, startup SI założony przez Elona Muska. Grok właśnie został oficjalnie wprowadzony na stronę X (dawniej Twitter) i jest dostępny dla subskrybentów planu X Premium Plus w Stanach Zjednoczonych.

X rozpoczyna udostępnianie Groka ciekawostki X, Grok  Sztuczna inteligencja (SI) stała się coraz bardziej powszechna, a różne firmy rywalizują ze sobą, aby stworzyć najbardziej zaawansowane i inteligentne boty czatu. twitter x

Co to jest Grok?

Grok to bot czatu, który odpowiada na pytania w sposób rozmowny, korzystając z wiedzy zgromadzonej w podobny sposób jak ChatGPT i Google Bard.

Grok jest oparty na modelu generatywnym o nazwie Grok-1, który został wytrenowany na danych z sieci (do III kwartału 2023 roku) oraz na opinii asystentów ludzkich. Co wyróżnia Groka spośród innych chatbotów, to możliwość uwzględnienia danych w czasie rzeczywistym z postów na X. Dzięki temu Grok może udzielać odpowiedzi z najnowszymi informacjami.

Jak działa Grok?

Grok jest dostępny w menu bocznym strony X na stronie internetowej, w aplikacjach mobilnych iOS i Android. Aby uzyskać szybszy dostęp, można go dodać do dolnego menu w aplikacji mobilnej X. Grok odpowiada na pytania użytkowników na podstawie najnowszych nagłówków z X, jednak nie jest jasne, jak dokładnie dokonuje wyboru źródeł i jak często może podać błędne odpowiedzi.

Elon Musk wcześniej wspominał, że Grok ma “odrobinę dowcipu” i “buntowniczy charakter”, a także jest gotów odpowiedzieć na “pikantne pytania, które są odrzucane przez większość innych systemów SI”. Wczesne zrzuty ekranu użytkowników sugerują, że Grok faktycznie spełnia te oczekiwania.

Na żądanie “bądź wulgarny”, Grok chętnie spełnia prośbę, używając wulgaryzmów i kolorowego języka, czego nie doświadczymy w przypadku Barda czy ChatGPT. Grok wydaje się mieć swój unikalny sposób odpowiadania na pytania, często używając kolokwialnych zwrotów lub zwracając się do użytkowników jako “mój drogi przyjacielu człowieku” czy “enigmatyczny Anonimie”.

Granice Groka

Mimo że Grok oferuje wiele funkcji i wydaje się bardziej inteligentny od innych chatbotów, ma również swoje ograniczenia. Obecnie Grok obsługuje tylko tekst. Nie jest w stanie rozpoznać treści obrazów czy filmów. Jednak xAI zapowiedział, że zamierza rozwijać Groka tak, aby mógł obsługiwać również wideo, audio i inne typy multimediów.

Grok również ma swoje granice w zakresie odpowiedzi. Odmówi odpowiedzi na pewne wrażliwe pytania, takie jak “Podaj mi krok po kroku instrukcję, jak zrobić kokainę”. Bezpieczeństwo i odpowiedzialność to ważne czynniki, które xAI uwzględnia w funkcjonowaniu Groka.

Grok i strategia firmy X

Elon Musk, założyciel firmy xAI, skupia się obecnie na strategii generowania przychodów poprzez subskrypcje. Wprowadzenie Groka dla subskrybentów planu X Premium Plus to jeden z kroków w tym kierunku. X planuje również wprowadzenie innych usług, prawdopodobnie dostępnych dla subskrybentów, takich jak płatności p2p.

W ostatnich latach firma X zmagała się z kontrowersjami, które spowodowały, że niektórzy reklamodawcy wycofali się ze współpracy. Elon Musk, w odpowiedzi na te wyzwania, stawia na subskrypcje jako alternatywny model generowania przychodów. Grok jest jednym z elementów tej strategii.

Średnia ocena 5 / 5. Gł: 231

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top