Krzysiek Borek30.07.2017
Xiaomi Mi 5X, kolejny średniak Chińskiego producenta

Tanich i świetnie wyposażonych smartfonów nigdy za wiele, chyba to przyświeca Xiaomi przy okazji wprowadzenia na rynek pierwszego smartfona z MIUI 9, którym jest Mi 5X.

Konstrukcja jest w całości wykonana z aluminium (obudowa unibody),a specjalna powłoka sprawia, że nie uraczymy na niej naszych odcisków palców lub smug podczas użytkowania. Obudowa jest zaokrąglona w rogach, co z pewnością poprawia chwyt 5,5 – calowego Mi 5X. Większość miejsca z przodu zajmuje właśnie wyświetlacz, który może się pochwalić rozdzielczością Full HD, a pod nim znajdziemy charakterystyczne dla Xiaomi przyciski pojemnościowe (home, wstecz, wielozadaniowość).

Sprawne działanie smartfona zapewni 64-bitowy układ scalony Snapdragon 625 i układ graficzny Adreno 506. Może nie jest to najwydajniejszy układ dla średniopółkowca, ale rozumiem, dlaczego Xiaomi na niego postawiło. Wszystko z powodu energooszczędności, co w teorii powinno przełożyć się na długi czas pracy z dala od ładowarki, a szybkie ładowanie (o ile jest) pozwoli użytkownikowi szybciej naładować baterię do pełna.

Za wykonywanie zdjęć odpowiedzialny jest podwójny aparat, jeden obiektyw to 12MPix matryca z przysłoną f/2.0, podczas gdy druga to 12MPix teleobiektyw z przysłoną f/2.6. Obydwa obiektywy wspomaga podwójna dioda doświetlającą i system ostrzenia zdjęć oparty o detekcję fazy (PDAF). Z przodu postawiono na zaledwie 5MPix aparat, ale powinien być wystarczający do strzelenia paru selfie na Instagrama.

Snapdragona 625 wspierają również 4GB pamięci operacyjnej, a przyszły właściciel będzie miał do dyspozycji 64GB pamięci wewnętrznej (dla użytkownika pewnie 55,5GB), którą w każdej chwili można rozszerzyć za pomocą karty pamięci. Jak już wspominałem, Mi 5X to pierwszy smartfon Xiaomi z MIUI 9 i właśnie z takim oprogramowaniem wyjmiecie go z pudełka po zakupie. Warto nadmienić, że to pierwszy smartfon producenta z wgranym MIUI 9 fabrycznie, ale starsze od niego również otrzymają najnowszą wersję oprogramowania.

Nie zapomniano również o niewymiennej baterii o pojemności 3080 mAh, czujniku podczerwieni, porcie USB C, dedykowanym układzie dźwiękowym i czytniku linii papilarnych umieszczonym zaraz pod aparatem. Mi 5X trafi na półki sklepowe 1 sierpnia i będzie dostępny w trzech kolorach-czarnym, różowego złota i złotym. Jego cena wyniesie 222$ (kupując bezpośrednio od Xiaomi), ale najgorsze jest to, że nie wiemy, kiedy sprzęt opuści rynek Azjatycki.

Źródło: xda-developers.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek