Żadne AirPodsy nie obsługują bezstratnej jakości dźwięku w Apple Music polecane, ciekawostki urzadzenia, HomePod, bezstratna jakość dzwięku, Apple Music Lossless, Apple music, AirPods Max, AirPods  Apple ogłosiło wczoraj nowość bezstratną jakość dźwięku w Apple Music. Utwory w wysokiej jakości nieskompresowane pojawią się na platformie w czerwcu, wraz z premierą iOS 14.6. AirPodsMax 1 1

Żadne AirPodsy nie obsługują bezstratnej jakości dźwięku w Apple Music

Apple ogłosiło wczoraj nowość bezstratną jakość dźwięku w Apple Music. Utwory w wysokiej jakości nieskompresowane pojawią się na platformie w czerwcu, wraz z premierą iOS 14.6.

Gigant z Cupertino planuje przenieść wszystkie utwory, które są w Apple Music do nowego formatu, nie zwiększając przy tym abonamentu, jak robią to konkurenci. Bezstratna jakość dźwięku w Apple Music dostępna jest w normalnej cenie 19,99 zł miesięcznie, a dla studentów 9,99 zł. Jest jednak jeden mały problem, którym jest kompatybilność.

Żadne słuchawki AirPods nie obsługują bezstratnej jakości dźwięku Apple Music Lossless. Dotyczy to klasycznych modeli pierwszej i drugiej generacji oraz AirPods Pro, a nawet topowych AirPods Max.

Bezstratna jakość dźwięku w Apple Music

Żadne AirPodsy nie obsługują bezstratnej jakości dźwięku w Apple Music polecane, ciekawostki urzadzenia, HomePod, bezstratna jakość dzwięku, Apple Music Lossless, Apple music, AirPods Max, AirPods  Apple ogłosiło wczoraj nowość bezstratną jakość dźwięku w Apple Music. Utwory w wysokiej jakości nieskompresowane pojawią się na platformie w czerwcu, wraz z premierą iOS 14.6. music1

Chodzi o to, że bezstratny dźwięk jest nadawany w bezstratnej jakości od 16 bitów 44,1 kHz do 24 bitów 48 kHz i 24 bitów 192 kHz. AirPods po prostu nie obsługują transmisji audio na tej częstotliwości ze względu na ograniczenia używanego przez nich kodeka Bluetooth AAC. Ten kodek po prostu nie rozszerzy zakresu dynamiki zawartego w ścieżkach w formacie Hi-Res.

Aby odtwarzać dźwięk Hi-Res, będziesz potrzebować konwertera cyfrowo-analogowego (DAC) lub podobnego sprzętu, aby zapewnić prawidłowe przesyłanie bezstratnego utworu. Dlatego, aby odtwarzać wysokiej jakości utwory z Apple Music, będziesz potrzebować słuchawek przewodowych. Jednak sam przewód bez przetwornika cyfrowo-analogowego nic nie da. Dlatego podłączanie AirPods Max do iPhone’a za pomocą kabla Lightning będzie bezcelowe.

Chociaż AirPods, AirPods Pro i AirPods Max nie są kompatybilne z Apple Music Lossless, obsługują dźwięk przestrzenny Dolby Atmos. Oznacza to, że dźwięk będzie się zmieniał w zależności od tego, w jakim kierunku obrócisz głowę. Technologia ta stwarza efekt koncertu na żywo i pozwala na nadanie reprodukcji nieco bardziej naturalnego i mniej studyjnego.

Jak na ironię, nawet HomePod – pierwsza i druga generacja – nie będzie w stanie odtwarzać bezstratnej muzyki z Apple Music. Podobnie jak AirPods obsługują dźwięk przestrzenny, ale Hi-Res już nie. Powód jest wciąż ten sam – w ograniczeniach kodeków i technologii Bluetooth, których używają do przekazywania sygnału audio.

Dlaczego AirPods nie obsługują bezstratnej jakości dźwięku

Żadne AirPodsy nie obsługują bezstratnej jakości dźwięku w Apple Music polecane, ciekawostki urzadzenia, HomePod, bezstratna jakość dzwięku, Apple Music Lossless, Apple music, AirPods Max, AirPods  Apple ogłosiło wczoraj nowość bezstratną jakość dźwięku w Apple Music. Utwory w wysokiej jakości nieskompresowane pojawią się na platformie w czerwcu, wraz z premierą iOS 14.6. music2

A więc co się stało, czy Apple po prostu oszukał swoich użytkowników, pozbawiając ich możliwości słuchania utworów wysokiej rozdzielczości w Apple Music? To bardzo dziwne, że ktokolwiek w ogóle liczył na to, że Bluetooth będzie umożliwiało na bezstratne odtwarzanie muzyki. Jedynie firma mogła coś zrobić z AirPods Max, które można podłączyć do źródła odtwarzania za pomocą kabla.

Jednak firma wyjaśniła, że nawet przy połączeniu przewodowym AirPods Max najpierw konwertuje dźwięk na analogowy, a następnie koduje go z powrotem na cyfrowy. W rezultacie nie można powiedzieć, że usłyszysz czysty bezstratny dźwięk. Oznacza to, że zgodność nie jest oparta ani na oprogramowaniu, ani na sprzęcie. Dlaczego? Naprawdę trudno to zrozumieć. Apple być może nie planowało jeszcze dodania utworów ALAC do Apple Music, kiedy pracowało nad AirPods Max.

Tak czy inaczej, musisz zrozumieć i zaakceptować, że bezstratna jakość utworów nie są dla każdego. Lepiej będzie po prostu cieszyć się dźwiękiem przestrzennym, gdy się pojawi.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Przewiń do góry