Krzysiek Borek05.06.2018
Zobacz jak działa “czas przed ekranem”, czyli jedna z nowości w iOS 12

Wczoraj wieczorem udało mi się zaktualizować iPhone’a 6 Plus do iOS 12. Od razu przystąpiłem do sprawdzenia nowych funkcji i jedna z nich wygląda całkiem interesująco. Jest nią Czas przed ekranem, za chwilę pokaże Wam jak działa.

Konfigurację funkcji znajdziemy w Ustawienia → Czas przed ekranem, a po wejściu znajdziemy dodatkowe opcje konfiguracji i skrócony wykres. Można go również otworzyć stukając na nazwę naszego urządzenia, wtedy mamy wgląd w czas przed ekranem z danego dnia lub tygodnia. Poza tym wykres jest podzielony na Media społecznościowe, w moim przypadku Tweetbota, oglądanie wideo i inne. Nie zabrakło również informacji o aktywacji ekranu i ilości przychodzących powiadomień z podziałem na aplikacje.

Dodatkowe zakładki (nazwy wg bety – Downtime, Limity aplikacji, Zawsze dozwolone, Content&Privacy Restrictions) możemy skonfigurować wg własnych upodobań. Pierwsza z nich pozwala na automatyczne włączenie blokady dla aplikacji, możemy tutaj ustawić czas początku i końca.

Limity aplikacji dotyczą ustawienia czasu użytkowania. Musimy w nim wybrać jedną z dostępnych kategorii (Media Społecznościowe, Gry i wiele innych) i ustawić czas użytkowania. Przed upłynięciem czasu pojawi się powiadomienie, że zostało nam np 5 minut, a po upłynięciu reszty aplikacje z danej kategorii zostaną zablokowane i obok ich nazwy pojawi się klepsydra. Aplikację można włączyć, ale pojawi się informacja o przekroczeniu czasu użytkowania. Wtedy można stuknąć na Ignoruj i wybrać przypomnij za 15 minut lub całkowicie wyłączyć ignorowanie czasu limitu użytkowania (na resztę dnia).

Zawsze dozwolone dotyczy działania wybranych aplikacji niezależnie od ustawionego limitu czasu, więc wtedy można ich używać cały czas. Aplikacje wybieramy z listy, która pojawi się dopiero po stuknięciu w zakładkę, a aplikacje można również usunąć.

Ostatnia z zakładek pozwala na blokadę zakupów w App Store, udostępnianie położenia, włączenie ograniczeń wiekowych i wielu innych.

Czas przed ekranem przyda się szczególnie osobom, które spędzają zbyt dużo czasu przed ekranem swojego smartfona, ale świetnie sprawdzi się, gdy dzieci korzystają ze smartfona rodziców.

Źródło: Opracowanie własne
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek