Krzysiek Borek09.03.2016
Android N (dev preview) już dostępny

Jeżeli zamieszczone dzisiaj informacje na portalu Ars Technica są prawdą, to dziś lub jutro powinna pojawić się pierwsza wersja rozwojowa Android N.

Wygląda na to, że na Google I/O nie zobaczymy nowszej wersji zielonego robota. Aktualizacja ma wnieść działania na dwóch aplikacjach naraz (dzielony ekran), nowy panel z powiadomieniami, ulepszony tryb Doze i wiele innych.

Google zazwyczaj pokazuje nowe wersje systemu operacyjnego podczas I/O, jednak w tym roku to nie nastąpi. Od teraz wersje testowe nowego oprogramowania będą udostępniane przed imprezą dla deweloperów (dziś może pojawić się pierwsza wersja). Podobno grupa pracowników giganta z Mountain View pracuje nad czymś nowym, czego wcześniej nie widzieliśmy.

wnsez64

Tryb dzielonego ekranu działa na telefonach i tabletach, a na jednym ze zrzutów ekranowych widać nawet przycisk, który go wywołuje. Wreszcie użytkownicy czystego Androida będą mogli cieszyć się pracą z wieloma aplikacjami naraz, więc przełączanie między różnymi odejdzie w zapomnienie. Pojawi się również „obraz w obrazie”, który ma działać na tej samej zasadzie, co funkcja wprowadzona do iOS 9 (tylko dla iPada).

snypnre-1

Podczas korzystania z Androida N powiadomienia będą wyświetlane na pełnej szerokości wyświetlacza urządzenia mobilnego, a przełączniki szybkich ustawień pozostaną bez zmian. Pojawi się również możliwość tej części bez konieczności korzystania z UI Tuner, które wprowadzono w Marshmallow. Warto wspomnieć, że prawdopodobnie będzie można odpowiadać na powiadomienia bez konieczności uruchamiania aplikacji, więc wszystko wykonamy bezpośrednio na wysuwanym pasku.

c9d5nlg

Doze również doczekało się poprawek i teraz uruchamia się automatycznie podczas każdego wyłączenia ekranu sprzętu mobilnego. Niestety, nie ma szczegółowych informacji o poprawkach tej funkcji, więc tylko testerzy będą mogli się przekonać, na co pozwala. Nowością bez wątpienia będzie „Project Svelte”, który ma pozwolić i ułatwić działanie najnowszej dystrybucji Androida na mniej wydajnych urządzeniach mobilnych.

vjwpdnl

Wersja rozwojowa Androida N będzie dostępna dla użytkowników Nexusa 6P, Nexusa 5X, Nexusa 6, tabletu Pixel C, Nexusa 9 i Nexus Playera. Wraz z udostępnieniem wersji testowej oprogramowania, wszystko pojawi się na g.co/androidbeta, a zdjęcia przedstawiające system będą dostępne na developer.android.com/preview. Google jak zwykle mówi, że to oprogramowanie dla deweloperów i użytkownik końcowy nie powinien z niego korzystać.

Obraz systemu operacyjnego pobierzecie – stąd

 

Źródło: 9to5google.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek
 • Bart

  PHE – widzialem ostatnio statystyki na ilu % urzadzen na swiecie obecny Android M 6.0 jest zainstalowany – jakos 1% !!! PHA!

  • masi0

   to prawda, ale też i powód do wydania Samsunga Galaxy S8 w październiku z Androidem N :D

   • Bart

    A potem tydzien pozniej S9

  • Adrian Misiak

   M’ka jest bodaj na coś ponad 2% :P I prawdopodobnie duża większość tych 2% to Nexusy. Reszta nie ma M’ki bo korzysta ze stocków/ma budżetowce/korzysta z urządzenia gównofiremki :)

   • krzysiekb92

    W tych % jest również HTC One A9, to jedyny nie Nexus z 6.0 na pokładzie.

    • TheTamamario

     Haloooo, LG G4 i G3?

 • sokol363

  2,6% lol

 • Marcin Wojciechowski

  Czekam na wrsję ostateczną. Wreszcie będzie współdzielony ekran.