Krzysiek Borek16.09.2014
Android One żyje! Tanie urządzenia podobne do Nexusów

Długo czekaliśmy na start zaprezentowanego na Google I/O programu Android One. Gigant z Mountain View pokazał wczoraj urządzenia z nowej serii, która w jakimś stopniu powinna odnieść sukces, w szczególności na wschodzących rynkach.

Producenci z Indii, współpracujący z Google zaprezentowali na konferencji dosyć tanie urządzenia z najnowszą wersją Androida. Te urządzenia to Spice Android One UNO Mi-498, Karbonn Sparkle i Micromax Canvas A1. Ten ostatni jest najdroższy, kosztuje 106$, podczas gdy model Karbona to wydatek rzędu 104$, a Spice kosztuje 103$.

Google postanowiło pomóc lokalnym producentom przy sprzedaży urządzeń mobilnych z Androidem. Każde z zaprezentowanych wczoraj urządzeń można kupić za pośrednictwem sklepów internetowych Amazon, Snapdeal i Flipkart. Jednakże Google i lokalni producenci mają poważną konkurencję, są nią urządzenia mobilne z Firefox OS, które kosztują 40$. Biorąc pod uwagę, że 10% całej populacji Indii korzysta z urządzeń mobilnych, pojawia się wiele możliwości promocji.

Zrzut ekranu 2014-09-16 o 09.08.25

Każde z urządzeń ma tę samą specyfikację techniczną. Urządzenia wyposażone są w wyświetlacz o przekątnej 4,5″ o rozdzielczości 480×864 px. Napędza je 4 rdzeniowy procesor MediaTek taktowany 1,3GHz,a wspomaga go 1GB pamięci operacyjnej RAM. Producenci na dane użytkownika przeznaczyli 4GB, ale tak na prawdę dostępne jest 2,3GB dla użytkownika. Zdjęcia zrobimy aparatem głównym z 5MPx matrycą, a do wideorozmów posłuży 2MPx kamerka z przodu smartfonu. Każde z nich posiada baterię o pojemności 1,700mAh i Androida 4.4.4, które będzie stale aktualizowany przez Google.

Spice i Karbonn do swoich smartfonów dodają kartę pamięci micro SD o pojemności 8GB. Oczywiście w urządzeniach nie zabraknie Bluetooth, 3G i Wi-Fi.

Google obiecuje częste aktualizacje oprogramowania urządzeń z serii Android One. Niedługo bardziej znani producenci urządzeń mobilnych rozpoczną produkcję urządzeń z nowej (tańszej) serii przygotowanej przez Google. Dzięki temu większość konsumentów będzie korzystało z urządzeń z systemem operacyjnym Google.

Źródło: phonearena.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek