Krzysiek Borek16.06.2015
Apple Watch – recenzja

Czasami można dostrzec, że Apple jest cudotwórcą – producentem z dotykiem Midasa. Nie ma produktu, którego nie zamieniliby w złoto. Sytuacja z Apple Watch wygląda nieco inaczej, to ich pierwsze urządzenie naręczne, po wydaniu Pebble i inteligentnej galanterii z Android Wear na pokładzie. Obecnie to ich najcięższe wyzwanie.

Apple zredefiniowało urządzenie naręczne, czego zrobić nie mogło Google, Pebble i Samsung. Jednakże pojawiły się te same problemy, na myśli mam rozmiar wyświetlacza,pojemność baterii i ogólne odczucia z użytkowania nowego sprzętu. Czy pomimo tych problemów Tim Cook i spółka są skazani na ostateczny sukces?

Wygląd i jakość wykonania

AW10

Widzicie w nim modny gadżet połączony z tehnologią lub kolejny kwadratowy zegarek? Bez wątpienia wygląd Apple Watcha jest dyskusyjny i pozostaje kwestią gustu użytkownika. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę jego cenę, to najładniejsze urządzenie naręczne, które obecnie można kupić.

AW6

Nie mam zastrzeżeń do jakości wykonania modelu z 38mm kopertą, a większy (42mm) nie wygląda na przesadnie większą konstrukcję. Obecnie posiadam model z 38mm kopertą i niebieską silikonową opaską, w końcu to najtańsza konfiguracja (1700 zł). To dość wysoka cena, gdy porównamy ją z cenami Moto360, LG G Watch R lub Samsunga Gear S – ciężko stwierdzić, co dostajemy za wyższą od konkurnecji cenę.

AW1

Najbardziej rzucającą się w oczy częścią jest wyświetlacz Retina o rozdzielczości 340×272 pikseli (290ppi). Na pewno nie jest tak ostry, jak wyświetlacz Gear S, ale to jeden z najlepszych wyświetlaczy, jakie widziałem. Odwzorowanie kolorów stoi na wysokim poziomie, co pokazuje żywy interfejs WatchOS.

AW15

Opaska to kolejna część pokazująca siłę Apple. Silikon, z którego jest wykonana nie jest przesadnie ciężki i unikalny „system” trzymający opaskę pozwala na bezproblemowe użytkowanie zegarka na codzień. Opaski są wymienne i jest to bardzo prosta operacja, oznacza to, że każda opaska o długości 22mm będzie odpowiednia – warto wziąć to pod uwagę, opaski Apple są bardzo drogie.

AW8

Na spodzie znajdziemy optyczny pulsometr, który ciężko zauważyć. Urządzenie posiada certyfikację IPX7 i jest odporne na zachlapania (nie jest wodoszczelny). Pozwala to na przemycie zegarka, o ile będzie taka potrzeba.

Funkcjonalność

AW4

Apple Watch bez wątpienia można porównać z iPhone’em. Tak, Apple Watch to smartwatch, ale dzięki dedykowanemu sklepowi z aplikacjami, może zrobić dosłownie wszystko.

Wszystko, co wymyślą deweloperzy, piszący aplikacje mu dedykowane.
Po sparowaniu ze smartfonem Apple, zegarek może robić wszystko, niestety bez niego nie jest w stanie wykonać podstawowych operacji. Po sparowaniu wyświetlane są powiadomienia o przychodzących wiadomościach,tego samego z WhatsApp, mailach z GMail, przypomnienach z kalendarza i wielu innych.

AW6

Używając dedykowanej aplikacji możemy dostosować wyświetlanie powiadomień, w końcu nie musi on wyświetlać wszystkich, tylko te wybrane przez użytkownika. Dodatkowo można prowadzić rozmowy bezpośrednio z zegarka i odpowiadać na wiadomości głosowo.
Ciekawym rozwiązaniem jest monitrowanie aktywności fizycznej, przerw i mierzenia ilości kroków. Zegarek sam przypomni wam, abyście zaczęli się ruszać.

W skrócie, Apple wyposażyło zegarek we wszystko, co potrzeba i pozwala deweloperom tworzyć unikalne aplikacje, które pozwolą Apple Watch na zmianę podejścia producentów do urządzeń naręcznych. Jak na razie wszystko wygląda w porządku, jesteście ciekawi, jak działają aplikacje i czy to najlepszy obecnie smartwatch?
Właśnie na tym się teraz skupię.

Interfejs systemu operacyjnego

AW3

Obecnie iPhone i inne urządzenia mobilne Apple są łatwe w użyciu,rodzice bez problemu używają iPhone’ea, a sisotrzeniec dość dobrze radzi sobie z iPadem. Co to oznacza w przypadku zegarka? Nie jest tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać.

Zegarek w momencie, gdy nie jest używany, wygasza wyświetlacz, aby oszczędzić nieco energii, znajdującej się w baterii. Większość zegarków ma tę funkcję, niestety Apple nie wymyśliło odpowiedniego gestu, który go wybudzi. Obecny dobrze działa, gdy stoimy, gorzej gdy leżymy lub siedzimy. Wyświetlacz w ogóle się nie podświetla, co może być frustrujące.

Do kontroli zegarka trzeba się przyzwyczaić. Koperta, to główny ekran zegarka, na którym widnieją aplikacje. Przy użyciu pokrętła przybliżamy je i oddalamy.

iW2

Podczas używania aplikacji możemy je kontrolować przy pomocy dotykowego wyświetlacza i pokrętła. Jednym stuknięciem wybieramy, to co nas w danym czasie interesuje. Dłuższe przytrzymanie palca na wyświetlaczu (Force Touch) wywołuje menu kontekstowe – interesująca funkcja, ale od dawna istnieje w Androidzie.

Nie radzę instalować zbyt wielu aplikacji na zegarku, w ich gąszczu ciężko będzie znaleźć tą, z której chcemy skorzystać. Palec nigdy nie wyda wam się duży w momencie wybierania aplikacji. Niektóre z nich mają wsparcie dla Force Touch, a inne nie.

Powiadomienia

AW11

Gdy znajdą się już na zegarku są wyświetlane tak samo, jak na iPhonie. Przesuwając palcem z góry na dół zyskujemy do nich dostęp, a po stunięciu w którąkolwiek otwieramy zawartość.

Ogólnie wszystko działa bez problemów, jednakże aplikacje takie, jak GMail, Facebook i WhatsApp nie posiadają dedykowanych aplikacji.

Przychodzące powiadomienia w tym przypadku informują nas tylko i wyłącznie o tym, co w danym momencie stało się przy udziale wyżej wymienionych aplikacji. Niestety nie pozwala to na pełną interakcję i nie będziemy w stanie odpowiedzieć na wiadomości z nich przychodzące.

Apple idealnie wykonało system powiadomień, ale zdecydowanie brakuje mi tutaj kart z Google Now, które przypomną nam o spotkaniach, czy korkach w drodze do pracy. Oczywiście możemy to sprawdzić ręczne, ale zajmuje to zbyt dużo czasu.

Taptic Engine (siła wibracji)

AW10

Zdecydowanie konfiguracja wibracji w Apple Watch to interesująca funkcja. Możemy je dostosować wedle własnych upodobań. W praktyce oznacza to, że podczas pojawienia się powiadomienia pojawi się pojedyncza wibracja lub więcej.

W zależności od konfiguracji doznania są różne, możemy poczuć, jakby ktoś dotykał naszej ręki, a nie tylko „martwą” wibrację. Dotyczy to również powiadomień związanych z aktywnością fizyczną użytkownika.

Dzięki zastosowaniu Taptic Engine mam wrażenie, że urządzenie jest jeszcze bardziej spersonalizowane pod użytkownika. Bez wątpienia to lepsze rozwiązania, niż zwykła wibracja, do której jesteśmy przyzwyczajeni od lat. Jest to dowód na to, że Apple potrafi wymyślić coś więcej, niż konkurencja.

Monitorowanie aktywności fizycznej

AW7

Apple Watch poniekąd jest róznież pozycjonowany, jako urządzenie do monitorowania aktywności fizycznej. Ogólne funkcje takie, jak pomiar kroków i zliczanie codziennych celów działają idealnie. Aplikacja Akttywność to najlepiej wykonana aplikacja, jaką kiedykolwiek widziałem, dzięki niej mamy podląd danych nie tylko na zegarku, ale również iPhonie. Dane są prezentowane w formie okrągłego grafu, zawierającego liczbę wykonanych kroków, czas , w którym pozostajemy w bez ruchu i wybrany rodzaj uprawianego przez użytkownika sportu.

Cel ruchu nie jest zapisywany w postaci wykonanych kroków, a spalonych kalorii. To dobre posunięcie producenta, ponieważ zostajemy „nagradzani” nie tylko za bieg, ale również za marsz, więc niekoniecznie musimy wszystko konfigurować. W każdym momencie możemy zwiększyć dzienny cel bezpośrednio na Apple Watch.

AW9

Zapomnijcie o monitorowaniu jakości snu, obecnie zegarek Apple nie posiada tej funkcji, ponieważ czasem należy naładować jego baterię wieczorem. Nie ma się czym martwić w App Store dedykowanym dla urządzenia noszonego pojawiają się pierwsze aplikacje, dodające tę funkcję.

Aplikacje

AW8

Obecnie nie mamy dostępu do natywnych aplikacji dla urządzenia naręcznego Apple, wszystkie z nich to jedynie rozszerzenia dla iPhone’ea (przynajmniej podczas pisania recenzji).

Niestety widać różnicę w działaniu aplikacji, te wykonane przez Apple nie mają żadnych problemów i niedociągnięć, a aplikacje firm trzecich to obecnie największa jego bolączka. Przynajmniej w kwestii dostępnych aplikacji, mam nadzieję, że wraz z upływającym czasem sytuacja ulegnie zmianie.

Siri i wykonywanie połączeń

AW2

Komendy głosowe to jedna z możliwości kontroli nad zegarkiem tak samo, jak w sprzęcie naręcznym z Android Wear. Tak, tutaj również mamy do czynienia z Siri, wystarczy nacisnąc i przytrzymać pokrętło zegarka i od razu możemy rozpocząć użytkowanie bez używania rąk. Możemy nie tylko zadawać pytania, ale również zapisać ważne spotkania i wiele innych. Działa to bardzo dobrze, rozpoznawanie mowy stoi na najwyższym, możliwym poziomie – jednakże ruch wykonywany podczas umieszczenia zegarka blisko ust, może automatycznie wyłączyć Siri.

Wykonywanie połączeń wychodzących zrobiło na mnie wrażenie, rozmówcy z trudem rozpoznali, że rozmawiałem przy użyciu Apple Watcha, a nie iPhone’ea. W tym przypadku mogę przyczepić się jedynie do głośnika, który do najgłośniejszych nie należy i czasem ciężko zrozumieć, co mówi osoba po drugiej stronie. Jednakże, wykonywanie połączeń wychodzących jest dziecinnie proste, jednym ruchem możemy wywołać listę kontaktów, by w wybranych sytuacjach zadzwonić do znajomych, co od czasu do czasu okaże się przydatne.

Żywotność bateriiAW1

Ten temat pojawiał się od samego początku (nie tylko zapowiedzi, ale i rozpoczęcia sprzedaży). Wszystko zależy od waszych oczekiwań, nie będę owijał w bawełnę, bateria wystarczy na pełny dzień użytkowania. Kładąc się spać pozostawało jeszcze 20% baterii, co nie jest złym wynikiem.

Szkoda tylko, że Apple daje dodatkową ładowarkę, stawiając na znane już rozwiązanie na pewno zaoszczędziłbym nieco miejsca na biurku.

Powinniście go nabyć?

Zamierzacie kupić pierwszą generację, kolejnego produktu Apple? Musicie być entuzjastami i mieć sporo gotówki – w tym przypadku Apple Watch nie jest wyjątkiem. Jeżeli szukacie urządzenia noszonego dla siebie, to będzie to dobry zakup obok Sony Smartwatch 3. Zegarek japończyków stawia głównie na sport i w tym aspekcie jest idelanie wykonany, ale brakuje mu efektu wow.

Wszyscy fani sportu powinni omijać Apple Watch szerokim łukiem, w innym wypadku tylko się zawiedziecie. Z drugiej strony, jeżeli kochacie swojego iPhone’ea to zegarek będzie zdecydowanie dla was.

Podsumowanie

Podczas, gdy Apple Watch w większości aspektów jest wykonany w należyty sposób, o tyle jego żywotnośc baterii i problemy z użytkowaniem pokazują, że Apple nie do końca wykonało swoją pracę. Cudu na rynku urządzeń naręcznych nie ma. Nie będę specjalnie usprawiedliwiał braku GPS i niskiej jakości aplikacji firm trzecich, obydwa problemy powinny pokazać Apple co należy zmienić w przyszlości i kolejnej edycji Apple Watcha. Obecnie gigant z Cupertino sprawił, że pomimo początkowych problemów Apple Watch to jeden z inteligentnych zegarków, które będziemy nosili z dumą.

Za:

  •  ładne opaski
  • szeroki wybór aplikacji
  • Force Touch to rewelacja
  • przyjemność noszenia

Przeciw:

  • funkcje sportowe są bezużyteczne
  • niska jakość aplikacji firm trzecich
  • wygórowana cena
  • żywotność baterii
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek