Krzysiek Borek12.03.2016
Apple wyposaży MacBooki w najnowsze dyski SSD Intela

Latem ubiegłego roku, Intel zapowiedział 3D Xpoint, nową klasę pamięci oznaczoną jako „znaczący przełom w technologii procesowej pamięci”.

Nowa technologia jest 1000 razy wydajniejsza i wytrzymalsza od NAND i ma dziesięciokrotnie większą gęstość od pamięci DRAM stosowanych w komputerach.

The innovative, transistor-less cross point architecture creates a three-dimensional checkerboard where memory cells sit at the intersection of word lines and bit lines, allowing the cells to be addressed individually. As a result, data can be written and read in small sizes, leading to faster and more efficient read/write processes.

Producent obiecał, że pierwszy produkt korzystający z technologii 3D crosspoint będzie dostępny na początku bieżącego roku w postaci dysków SSD z serii Optane, którymi podobno zainteresowane jest Apple. Według MacWorld, 3D Xpoint jest kompatybilny z protokołem NVMe, który oferuje wyższą wydajność w porównaniu do AHCI.

intel3dxpoint-800x441

Obecnie wszystkie MacBooki z ekranami Retina korzystają z nowszego i wydajniejszego protokołu, poza tym tegoroczne modele też powinny z niego korzystać. Jeśli w Cupertino rzeczywiście postawią na nowe pamięci SSD, to na pewno zobaczymy znaczny skok prędkości zapisu i odczytu względem standardowych SSD. Od dawna wiadomo, że Apple lubi wykorzystywać najnowsze technologie i przecierać dla nich szlak, czego niezbitym dowodem jest wczesne wprowadzenie portu Thunderbolt do swoich produktów.

Wątpię, żeby dyski Optane od razu trafiły do większości użytkowników, będą one koegzystować z obecnymi rozwiązaniami. Na początku na pewno będą drogie, więc szkoda pozbywać się tańszych rozwiązań, dzięki którym potencjalny właściciel będzie mógł wybrać. Wydaje mi się, że po spadku cen nowej technologii, możemy spodziewać się jej wdrożenia w większej ilości urządzeń. Warto wspomnieć, że Intel pracuje również nad pamięciami DIMM z tej samej serii.

Jeżeli Apple zdecyduje się na Optane SSD to na pewno jeszcze nie teraz, nowe modele MacBooków na pewno będą korzystać ze standardowych dysków SSD, choć wyższa prędkość odczytu i zapisu przyjdzie dopiero podczas szerszego zastosowania magistrali NVMe.

Większość procesorów Skylake dla sprzętu z Cupertino jest już dostępna lub będzie w niedługim czasie. Mam wrażenie, że nowe modele ujrzymy jeszcze w tym roku, podczas WWDC prowadzonego przez Apple.

Źródło: macrumors.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek