Michał20.05.2014
Bayan Audio Soundbook X3 – recenzja

Po ponad dwóch tygodniach intensywnego testowania flagowca firmy Bayan Audio Soundbook X3, chciałbym się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami na temat tego głośnika.

Soundbook X3, to bezprzewodowy głośnik bluetooth zasilany przez wbudowany akumulator. Jest to najwyższy model dostępny w ofercie Bayan Audio. Sugerowana cena detaliczna testowanego przeze mnie głośnika to 1299 zł.

Pudełko

Na początku chciałbym napisać kilka słów o zawartości pudełka. Wewnątrz znajdziemy oczywiście sam głośnik, instrukcję obsługi, kabel usb, zestaw przejściówek do ładowania urządzenia, a także kabel służący do podłączenia innego urządzenia.

gl.8

Wygląd

Jak przystało na głośniki z najwyższej półki Soundbook X3 pod tym względem nie odbiega od innych, a moim zdaniem wręcz przewyższa inne dostępne na rynku urządzenia. Soundbook X3 wykonany jest perfekcyjnie. Samo urządzenie jest aluminiowe. Otwierana przednia klapka, która pełni rownież funkcję włącznika, a także stojaka, wykonana jest z tworzywa sztucznego. Na tejże klatce znajduje sie rownież moduł NFC.

gl.5

Z przodu urządzenia na jego centralnym miejscu znajduje się 3” głośnik basowy. Po jego bokach umieszczone są 4 mniejsze głośniki o średnicy 1,5”. W prawym dolnym rogu pod maskownicą umieszczony został wyświetlacz, który informuje nas o tym z jakiego trybu aktualnie korzystamy, a także o częstotliwości fal radiowych, czy o konieczności ładowania głośnika. Komunikaty te wyświetlane są przez kilka sekund, po czym wyświetlacz gaśnie.

Na górze aluminiowej obudowy jak widać na zdjęciu poniżej mamy pięć przycisków.

gl.3

Środkowy przycisk służy do przełączania źródeł, czyli Bluetooth 4.0, radio FM lub, po prostu do wyłączenia głośnika. Te małe trójkąciki umieszczone po lewej stronę, to nic innego jak przyciski odpowiadające za przełączanie utworów lub wyszukiwanie stacji radiowych. Prawa strona, to oczywiście regulacja głośności.

Z tyłu Soundbook X3 znajduje się: wejście USB, do którego możemy podpiąć pendrive’a, czy dysk przenośny i słuchać muzyki bezpośrednio z tego urządzania.

gl.6

Kolejne to gniazdo ładowania, z bardzo fajną diodą, która informuje nas świecąc na czerwono, gdy głośnik nie jest w pełni naładowany i na zielono, gdy urządzenie jest w pełni gotowe do użycia. Kolejne gniazdo to wejście liniowe. Za pomocą tego wejścia i dołączonego w komplecie kabelka możemy podłączyć dowolne urządzenie zewnętrzne nie posiadające bluetooth. Ostatnie gniazdo to wyjście słuchawkowe.

Wydajność i jakość dźwięku

Czas pracy urządzania bez podłączania do zasilania przy głośności na poziomie 50% to około 8 godzin – wynik całkiem dobry. Jeśli chodzi o jakość dźwięku, to moim zdaniem jest dobrze, chociaż przy głośności 40-50% mogłoby być troszkę więcej basów. Jak wygląda sprawa głośności urządzenia? Jestem naprawdę pod ogromnym wrażeniem! Siła głosu jak na tak mały głośnik stoi na naprawdę wysokim poziomie. Ten głośniczek potrafi zrobić naprawdę spory hałas.

Dane techniczne i podsumowanie

 • Moc: 20W Stereo
 • Praca do 10 godzin na jednym cyklu ładowania
 • Przetworniki: 4 wysokotonowe 2” i basowy 3”
 • Pasmo przenoszenia: 60Hz-20kHz
 • Bluetooth: standard A2DP z aptX, możliwość używania jako zestawu głośnomówiącego i streamowania muzyki w najwyższej rozdzielczości
 • Wbudowany tuner FM
 • Wbudowany system TDMA skutecznie tłumieniący szum zapewnia nieskazitelnie czysty dźwięk
 • Zasilanie: 100V-240V50 /60Hz
 • Wejścia audio: 3.5mm jack
 • Wyjścia audio: 3.5mm jack do podłączenia innych głośników lub słuchawek
 • Szybkie parowanie z telefonem dzięki technologii NFC i Smart Bluetooth v4.0
 • Możliwość podłączenia i ładowania telefonu przez złącze USB
 • Aluminiowa obudowa
 • Współpraca z urządzeniami z Apple iOS, Android oraz Windows
 • Wymiary produktu: 230 x 120 x 40 mm

Urządzenie na pewno bardzo solidne i perfekcyjnie wykonane. Wbudowany akumulator w moim przypadku umożliwiał do 8h ciągłego słuchania muzyki, co jest wynikiem naprawdę bardzo dobrym. Kolejny plus to wbudowane radio FM, a także możliwość używania głośnika jako zestawu głośnomówiącego. Nie wspomniałem o tym wcześniej, ale Soundbook X3 posiada wbudowany mikrofon dzięki któremu jest to możliwe.

Jedynym minusem może być tutaj cena. 1299 zł to jakby nie patrzeć dość sporo, ale z drugiej strony wydaje mi się, że w chwili obecnej za te pieniądze chyba ciężko byłoby poszukać coś równie pięknego i tak solidnie wykonanego. Urządzenie dostępne jest w dwóch kolorach czarnym i białym. Gorąco polecamy.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.

@michal_rz