Krystian13.01.2014
Czy Jailbreak jest bezpieczny?

Jeżeli od dłuższego czasu macie na swoim urządzeniu zrobiony JailBreak, to pewnie wiecie, że jego zastosowanie usuwa różne liczne zabezpieczenia stosowane przez Apple w iOS. Aby uzyskać pełny dostęp administratora do plików, konieczne jest właśnie ich usunięcie. Przez takie posunięcie cały system operacyjny staje się podatny na ataki. Używanie narzędzia evasi0n7 może „przez przypadek” wprowadzać do oprogramowania tylne wejście, które może zostać wykorzystane do zdalnego uruchomienia dowolnego polecenia czy aplikacji.

Cydia.1

Niestety takie rzeczy mogą zdarzyć się w przyszłości i niekoniecznie będą miały tylko takie skutki. Kilka miesięcy temu pewien deweloper żądał pieniędzy od użytkowników, którym wyświetlał reklamę na całym oknie urządzenia. Nie było możliwe w żaden sposób pozbycie się jej poza ewentualnym przywróceniem do ustawień fabrycznych. Aplikacje z Cydii mogą spokojnie implementować różne nieoczekiwane zmiany, jak np umieszczenie reklamy w aplikacji Ustawień.

Generalnie na urządzeniu po JailBrak można wykonać wszytko co tylko możliwe bez wiedzy użytkownika. Czy będzie to przesyłanie danych na jakieś chińskie serwery, czy uruchamianie aplikacji, nawigacji, naszej pozycji, kontaktów czy wiadomości. Jednym z podstawowych zabezpieczeń jest zmiana hasła SSH dla administratora, o której pisaliśmy Wam tutaj. Jeżeli tego nie zrobiliście, to nie ma na co czekać.

Cydia.2

Podsumowując, robiąc JailBreak mamy do dyspozycji tysiące różnych dodatków i ulepszaczy, co jest oczywiście fajne. Z z drugiej jednak ryzykujemy utratą naszych wszystkich danych. Mogą za tym nawet pójść straty finansowe, gdy np jakiś dodatek postanowi bez naszej wiedzy wysyłać wysoko płatne smsy. Wiemy, że takie przypadki zdarzały się nie raz w obozie androida. Taka niestety jest cena wolności.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Stay Hungry. Stay Foolish. 
@narkoman_