Krzysiek Borek24.07.2015
Dlaczego nadal korzystam z Jailbreak?

We wrześniu bieżącego roku Apple wyda 9 odsłonę iOS, zaraz po wydaniu oprogramowania zapewne pojawią się pierwsze artykuły mówiące o bezużyteczności Jailbreak na iOS 9. Wszystko z powodu wprowadzenia wielu rozwiązań z Jailbreak, jako natywnych funkcji systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych giganta z Cupertino. Bez wątpienia Jailbreak nie jest tak popularny, jak za czasów iOS 4, ale nadal jest sporo interesujących rozszerzeń i aplikacji, które warto wypróbować, a co za tym idzie, wykonać Jailbreak.

Przedwczoraj zdecydowałem się na powrót z iOS 9 beta 4 na iOS 8.4, niestety mój wiekowy iPad 3 nie dostaje zbyt wielu nowości, a ostatnie zmiany tylko mnie zdenerwowały, po co mi zmieniony kolor ikony Powiadomień w Ustawieniach, skoro to samo mogę osiągnąć dzięki Winterboard, a nawet więcej. Poniżej przedstawię wam używane przeze mnie aplikacje i rozszerzenia, które być może otworzą wam oczy i tak, jak ja zdecydujecie się na powrót do poprzedniej wersji iOS, zamiast używać wstępnej wersji iOS 9.

BatteryLife

IMG_0141

Jakiś czas temu wspominałem o tej świetnej aplikacji na łamach portalu, w moim przypadku nic się nie zmieniło,nadal z niej korzystam. Dzięki niej sprawdzę faktyczną pojemność baterii, liczbę cykli ładowania i wiele innych informacji na temat baterii iPada. Polecam ją każdemu, można również uruchomić odpowiednie wyświetlanie naładowania baterii, bez BatteryLife nie jest to możliwe.

iCleaner Pro

IMG_0142

To aplikacja, bez której nie jestem w stanie w 100% używać iPada, który ma zaledwie 16GB pamięci wewnętrznej. iCleaner pozwala na usuwanie zbędnych plików z iUrządzenia, co przekłada się na więcej pamięci dostępnej dla użytkownika. Za jego pośrednictwem możemy usuwać słowniki, zdjęcia, grafiki niekompatybilne z rozdzielczością wyświetlacza i pamięć podręczną aplikacji, która z dnia na dzień zajmuje sporo miejsca. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż podpinanie iPada do PC i ręczne usuwanie wszystkiego przez iFunbox.

MusicMod

IMG_0139

Nazwa mówi sama za siebie. Rozszerzenie pozwala na modyfikację nowej aplikacji Muzyka według preferencji użytkownika. Zmiany, dotyczą wyłączenia niektórych części interfejsu (np. Ostatnio dodane, Dla Ciebie, Connect itp.). Aplikacja po takich modyfikacjach nadal działa normalnie i możemy wyszukiwać utwory tak, jak wcześniej. Możemy również wyłączyć wyświetlane belki statusu w aplikacji i wyłączyć rozmazane tło.

IMG_0147

Obecnie jedna funkcja jest w fazie testów, pozwala ona na uruchomienie aplikacji Muzyka w trybie poziomym.

TypeStatus

1

Rozmowy w iMessage mają znacznik, pokazujący pisanie wiadomości przez użytkownika, z którym rozmawiamy, ale widzimy to będąc tylko i wyłącznie wewnątrz aplikacji. TypeStatus pozwala na wyświetlanie ikony na belce statusu, więc nie musimy cały czas korzystać z dedykowanej aplikacji.

2

Są dwie możliwości wyświetlania informacji, jedną z nich jest malutka ikona iMessage, a druga to wyświetlanie całej informacji przez powiedzmy 5 sekund (w zależności od konfiguracji). Dodatkowo mamy dostęp do wyświetlania ikony, odpowiedzialnej za odczytanie wiadomości przez osobę, z którą rozmawiamy.

Flex 2

o platforma do tworzenia, dzielenia się i pobierania wtyczek, tworzonych przez deweloperów. To nie Cydia, gdzie mamy dostęp do pojedynczych rozszerzeń, a wtyczki dla posiadanych przez użytkownika aplikacji. Flex pozwala na edycję działania niektórych z nich lub na dodanie nowych funkcji.

IMG_0153

Przykładowo możemy dodać zdjęcia kontaktów do iMessage na każdym iUrządzeniu, choć oficjalnie można zrobić to tylko i wyłącznie na iPhonie 6 Plus. Możemy się również pozbyć bezużytecznej belki wyszukiwania z tej samej aplikacji. Dla Facebooka też jest sporo wtyczek, możemy usunąć niepotrzebne części interfejsu, wyłączyć automatyczne odtwarzanie wideo, używać aplikacji w trybie poziomym i wiele innych.

Flex pokazuje, na czym polega Jailbreak, dzięki ingerencji w każdą aplikację, jaką posiada użytkownik. Te poprawki zazwyczaj nie dodają nowych funkcji, ale pomagają pozbyć się niepotrzebnych części interfejsu w aplikacjach, a w niektórych przypadkach dodają coś nowego.

ShowCase

IMG_0145

To rozszerzenie od lat dostępne jest w Cydii, a iOS zyskał tę funkcję dopiero w swojej 9 odsłonie. Wyświetla ono małe litery po wyłączeniu Shiftu lub wprowadzeniu pierwszej, dużej litery. To przydatne rozszerzenie, ponieważ denerwuje mnie w iOS to, że bez względu na wł./wył Shift nadal mamy duże znaki.

IMG_0146

Nie uważam, żeby był to główny powód do powrotu na iOS 8.4 i wykonania Jailbreak, ale to idealne dopełnienie dla reszty.

AppLocker

image4

Jeżeli nie tylko wy używacie swojego iUrządzenia warto zaopatrzyć się w to rozszerzenie. Dzięki niemu możemy zablokować dostęp do wybranych przez nas aplikacji, a przed ich uruchomieniem potrzebne będzie hasło. Pozwoli to na ochronę waszych zdjęć,SMS-ów i innych, ważnych danych przed wścibskimi znajomymi lub rodziną.

BrowserChanger

0

Nie mam nic przeciwko Safari, ale jestem przyzwyczajony do używania Chrome, z którym na co dzień mam do czynienia na Moto G i Chromebooku. Rozszerzenie pozwoli wam zmienić domyślną przeglądarkę na jedną z dostępnych na liście, pod warunkiem, że obecnie jest zainstalowana.

FullForce

image3

Wiele osób pyta mnie, czy można uruchomić aplikacje z iPhone’a na iPadzie. Tak jest to możliwe, ale aplikacje wyświetlane są na środku wyświetlacza w akompaniamencie czarnych pasów dookoła. FullForce zmusza takie aplikacje do wyświetlania w trybie pełnoekranowym, co ułatwia ich użytkowanie i poprawia walory estetyczne.

Winterboard

IMG_0158

Zazwyczaj zostawiam domyślny wygląd interfejsu iOS, choć czasem zdarza się, że dostępne są naprawdę dobre motywy. Wtedy je pobieram i podmieniam wygląd interfejsu, choć to zazwyczaj zmienione ikony, logo uruchamiania, wygląd Centrum Sterowania i jego ikon. Niby nic wielkiego, ale to zawsze odskocznia od wyglądu zaproponowanego przez Apple.

To tylko wierzchołek góry lodowej, obecnie mamy dostęp do większej ilości rozszerzeń dla iOS 8.4, które pojawiają się w każdym tygodniu, nawet wcześniej.Podczas gdy Apple dodaje „nowe funkcje” do iOS, deweloperzy rozpoczynają prace, aby dodać je do poprzednich wersji oprogramowania układowego.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek