Wacław Niezgoda20.06.2015
Inteligentne smartphone’y codziennością

Smartphone miał być, jak sama nazwa wskazuje, mądrzejszą wersją telefonu. Z początku pozwalały po prostu na więcej operacji, wykonywanie ich szybciej i dokładniej. Z czasem przyszło również dbanie o wygląd aplikacji jak i samych systemów.

Dzisiaj smartphone to już norma. Gdzie się nie obejrzeć, na ulicy, w restauracji a szczególnie w komunikacji miejskiej. Codziennie mijamy setki osób, które korzystają ze smartphone’a. Jednak dzisiaj szybkie i bezawaryjne działanie, niezawodność oraz wygląd urządzenia jest normą. Nie jest to nic specjalnego, że możemy wykonywać skomplikowane edycje zdjęć lub filmów na rzeczy mieszczącej się w kieszeni.

Tak więc przyszedł czas, w którym aby zdobyć klienta znów trzeba się wykazać. Jeśli nie szybkością i precyzją to czym? Inteligencją systemu a tym samym telefonu. Wraz z premierą Androida M i jego Now On Tap, oraz iOS 9 z Proactive, nasze systemy będą uczyć się naszych zachowań, przyzwyczajeń i nawyków.

ios91

Zielony robot będzie wiedział co jest wyświetlane aktualnie na ekranie i dopasuje swoją odpowiedź do treści. Z kolei iPhone, podpowie, kiedy powinniśmy wyjść z domu, aby zdążyć na spotkanie, zasugeruje odpowiednie aplikacje i kontakty według pory dnia. Jeśli rano sprawdzamy twittera, facebooka i maila, to te trzy aplikacje znajdziemy na ekranie Proactive.

Czy jest to ułatwienie? Z pewnością bardzo duże. Po wyszukaniu na przykład aktora, nie będzie potrzebne wymówienia jego imienia i nazwiska w sposób zrozumiały dla asystenta głosowego. Dane zostaną pobrane z wymaganego miejsca i gotowe. Inna sytuacja, wymieniamy informacje poprzez e-maile na temat spotkania w gronie znajomych, w wiadomościach SMS do tychże znajomych, będą mogły pojawić się sugestie, które nie miałyby szans wiedzieć co chcemy napisać bez przejrzenia skrzynki mailowej.

Jednak nauka nawyków i przyzwyczajeń użytkownika to poniekąd sprzedaż naszej prywatności. Oczywiście według zapewnień Apple dane nie zostaną wysłane poza iPhone’a. Jeśli nie w tym to w kolejnej wersji oprogramowania. Takie dane są łakomym kąskiem dla reklamodawców, głównie dla Google, które jest liderem w reklamowaniu w Sieci.

Inteligencja w systemach? Dobry pomysł, do czasu aż nasze informacje nie będą sprzedawane, a same systemy nie będą uczyć się o nas za dużo. Jestem zwolennikiem ułatwiania życia, jednak kiedy moje życie zostaje ułatwione przez korporację, moje dane, czyli moja osoba jest zapłatą za wszystkie funkcje.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS