Krzysiek Borek09.02.2015
iOS 9 – mniej funkcji, lepsze działanie

Podążając śladami OS X Snow Leopard wydanego w 2009 roku, iOS 9 w głównej mierze skupi się na stabilności i optymalizacji. Stabilność działania systemu to od dawna główna zaleta iOS, która jest ważniejsza od dodawania nowych funkcji. Obecnie iOS nie może pochwalić się stabilnym i zoptyamlizowanym działaniem, szczególnie na starszych urządzeniach.

Od 2007 roku, Apple co rok wydaje nową wersję systemu operacyjnego przeznaczonego dla urządzeń mobilnych, a nowe funkcje dostępne dla nowszych modeli sprawiają, że konsumenci kupują najnowsze urządzenia giganta z Cupertino. Podczas wydania iOS 7, Tim Cook i spółka postanowili zmienić walory estetyczne interfejsu użytkownika, a dopiero w kolejnej dodać wiele nowych funkcji. Nie można zapomnieć o dodaniu w tamtym czasie Touch ID i Centrum Sterowania, wielu brakowało szczególnie tego drugiego.

W ubiegłym roku w iOS 8 nie zmieniono interfejsu, ale zamiast tego dostaliśmy aplikację Zdrowie i Apple Pay.

iOS8

Co zobaczymy w bieżącym roku, jeżeli chodzi o kolejną odsłonę iOS?

W iOS 9 zapewne pojawią się jakieś nowe funkcje, ale zdaniem 9to5mac.com, główną zmianą w kolejnej wersji iOS będzie poprawa stabilności, poprawki błędów i przede wszystkim lepsza optymalizacja i poprawa wydajności systemu. Co najważniejsze przy wydaniu 9 – ej odsłony iOS iżynierzy zmniejszą wagę plików aktualizacyjnych, okaże się to niezwykle przydatne dla użytkowników iUrządzeń z 16GB pamięci wbudowanej na dane.

Na ten moment nie wiadomo jak potoczy się sytuacja ze wsparciem dla starszych urządzeń Apple. Jeżeli iPhone 5c, iPad mini i iPod Touch 5 – ej generacji przestaną być wspierane, to jedynie urządzenia z 64 – bitowymi układami otrzymają najnowszą wersję oprogramowania układowego. Ułatwi to Apple i deweloperom firm trzecich pisanie aplikacji i gier na mniejszą ilość urządzeń, a fragmentacja nie będzie postępować.

Tak, jak w przypadku Snow Leopard, iOS 9 skupi się nad poprawą działania systemu na urządzeniach mobilnych, a nie dodawaniu kolejnych funkcji. Pewnie niektóre z nich się pojawią, ale na to przyjdzie nam czekać do WWDC 2015.

Źródło: 9to5mac.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek
  • Wielosmakowy

    5 i 5C dostaną na pewno. 4S zostanie porzucona.