Krystian09.09.2014
iPhone 6 i iPhone 6 Plus – dwa nowe iPhone’y od Apple

Stało się. Nadeszła oczekiwana przez wiele miesięcy chwila największego dorocznego wydarzenia w Apple – konferencja na której zaprezentowano nowego iPhone, a nawet dwa nowe iPhone!

2

Oczekiwania były znaczne, nie zapominajmy jednak, że technologia idzie do przodu. To nie są już czasy ekranów o PPI równym 200 i mniej i procesorów, które ledwo są w stanie przetworzyć małą stronę www. Ja, jako naczelny fanboj Apple jestem zawiedziony, szczególnie mniejszym iPhone 6 w rozmiarze 4,7”. Co w nim takiego znajdziemy?

Spójrzmy:

  • ekran 4,7” o rozdzielczości 1334/750 o PPI równym 328
  • bateria 20% większa od tej z iPhone 5S
  • aparat 8Mpx

Co z tego wynika? Większy ekran oczywiście jest na plus – niestety jego rozdzielczość już nie. Ja widzę znaczną różnicę między PPI 328 a 430, na które ostatnio patrzę w HTC One m8. Zawiodłem się. Kolejna jest bateria, 20% większa, co rekompensuje wielkość ekranu. Czas działania pozostał taki sam jak w modelu 5S, czyli fatalny. Bardzo im daleko do czasu jaki uzyskuję na wspomnianym wyżej HTC. Naprawdę znudziło mnie wielokrotne ładowanie iPhone w ciągu dnia.

5

Cieńsza obudowa z której wystaje identyczny aparat jak w modelu poprzednim. Zawiodłem się – Samsung Galaxy S5 robi znacznie lepsze zdjęcia i filmy od iPhone 5S. Ciężko było zrobić telefon grubszy, nawet taki sam jak 5S ale o porządnym wyposażeniu, mocnej baterii, mocnym aparacie, lepszym ekranem? Apple, daliście ciała i postąpiliście jak Samsung, mniejszy telefon = słabszy telefon.

1

Sytuację nam tu trochę ratuje model iPhone 6 o wielkości 5,5” – co swoją drogą uważam za przesadzoną, 5” było by idealne. Poniżej znajdziecie krótką specyfikację tego urządzenia, a moje dwa słowa komentarza niżej.

Więc, ekran, za duży o 0,5” ale ok, lepsze to niż 4”. Rozdzielczość FullHD, bardzo dobrze – czemu nie zrobili takiej w 4,7”?! daje nam to 401PPI. Brakuje trochę wprawdzie do moich ulubionych 430 ale sądzę, że nie będę widział rażącej różnicy, a tekst będzie wystarczająco czysty i miły dla oka. Bateria ma podobno mieć prawie 3000mAh. Według moich „obliczeń” powinno to realnie starczyć na te 6-8 godzin włączonego ekranu, przeglądania internetu i innych takich. To jest plus, którego bardzo zabraknie w mniejszym modelu.

4

Reszta specyfikacji już nie robi wrażenia, procesor słaby, ale nie ujmuję mu bo iOS to najlepiej zoptymalizowany system mobilny na naszym świecie. Chodzi płynnie i stabilnie, więc nie trzeba pakować po osiem rdzeni o mocy 2,4GHz. Ram – ta kwestia jeszcze nie jest do końca jasna, ale prawdopodobnie będzie to tylko 1GB. Mamy rok 2014, w telefonie z androidem jest nawet już po 3GB. Ok, to dużo, iOS jest zoptymalizowany i 2GB były by adekwatne. Przeładowują się Wam karty w Safari? Tak, to właśnie jest brak ramu, więc niech mi nikt nie pisz, że 1GB jest ok i spoko.

Ogólny rozrachunek po konferencji jest taki, że jestem zawiedziony tym co pokazali. Liczyłem, że kupię model z ekranem 4,7”, o dobrym PPI, dobrą baterią i dobrym aparatem. Okazuje się niestety, że model 4,7” to telefon ze średniej półki o gorszej specyfikacji niż większy brat, który dla mnie jest trochę za duży. Co zrobię? Nie mam ochoty używać dalej androida, lubię wysyłanie smsów z Mac dzięki nowym funkcjom iOS 8 i Yosemite, kupię więc model iPhone 6 w rozmiarze 5,5” i jakoś go będę wpychał do kieszeni.

Mam nadzieję, że ludzie nie będą się za mną odwracali na ulicy podczas rozmowy. Czekamy więc do 19 i od razu Wam opiszemy pierwsze wrażenia z używania nowego iPhone!

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Stay Hungry. Stay Foolish. 
@narkoman_