Krzysiek Borek08.02.2015
Lenovo Yoga Tablet 2 – recenzja urządzenia

Yoga Tablet 2 to obecnie najnowszy, 10 – calowy tablet Lenovo, który wyposażony jest w unikalną dla producenta stopkę. Pozwala ona na użytkowanie tabletu na wiele sposobów. Przydomek „Yoga” pasuje jak ulał, z powodu ustawień tabletu w paru pozycjach.

Wygląd tabletu Lenovo jest odmienny w stosunku do konkurencji, czy to pomoże producentowi w walce zresztą producentów?

Wygląd i jakość wykonania

2

Tak, jak w przypadku poprzednika, Yoga 2 wyposażony jest w stopkę, która pozwala na stawianie tabletu bez konieczności kupna podstawki. Yoga 2 wykonany jest z aluminium i plastiku, stopka jest wykonana właśnie z aluminium, a reszta konstrukcji jest plastikowa. Bateria znajduje się w miejscu, gdzie jest stopka. Wybulwienie jest przydatne w szczególności, gdy trzymamy tablet w pionie.

Bez wątpienia jest to urządzenie klasy premium, choć miejsce, gdzie leży stopka jest grubsze i przez to tablet jest cięższy od większości obecnych na rynku. Użytkowanie tabletu w orientacji pionowej przez dłuższy czas powoduje zmęczenie rąk, najlepiej używać go w orientacji poziomej. Dodając do tego klawiaturę Bluetooth mamy sprzęt, który może zastąpić laptop. To najlepsze rozwiązanie na użytkowanie produktu Lenovo.

3

Rozmieszczenie przycisków jest odpowiednie i zostało dostosowane do pracy w poziomie. Z lewej strony znajdziemy przycisk zasilania i regulacji głośności, ten pierwszy podczas ładowania mryga. Umieszczenie przycisków jest intuicyjnie i łatwo je znaleźć, czego nie mogę powiedzieć o aparacie głównym i przedniej kamerce. Aparat główny umieszczony jest w tym samym miejscu, co podstawka, a przednia kamera znajduje się z lewej strony z przodu. Jeżeli chcemu użyć tej ostatniej musimy trzymać sprzęt w orientacji pionowej.

Gniazdo słuchawkowe znajduje się w najgrubszej części tabletu, możemy do niego podłączyć niae tylko słuchawki, ale także głośniki. Choć te drugie raczej nie będą potrzebne, skoro Lenovo wyposażyło tablet w głośniki stereofoniczne z Dolby Digital Plus.

Wyświetlacz

5

2 – ga generacja tabletu z serii Yoga posiada wyświetlacz o rozdzielczości Full HD. Niestety, nie jest on tak ostry , jak rozwiązania konkurencji. Widać to szczególnie, gdy porównamy go do iPada Air i Galaxy Tab S.

Widać piksele na wyświetlanych obrazach i tekstach, odwzorowanie kolorów również nie jest odpowiednie. Przekłada się to na gorsze doznania podczas oglądania filmów, czy uruchamiania gier. Kąty widzenia są niemal idealne, a wyświetlacz odbija promienie słoneczne, przez co nie jest odpowiednio czytelny.

Interfejs i funkcjonalność

Int

Jak to zwykle bywa w świecie Androida, każdy producent stosuje własną nakładkę na system operacyjny Google. Nie, inaczej jest w przypadku Lenovo, ich nakładka bazuje na iOS 7. Na pierwszy rzut oka ciężko stwierdzić, czy to rzeczywiście Android, czy iOS. Nie znajdziemy tutaj siatki aplikacji, a gesty odpowiadające za Centrum Powiadomień i Sterowania są takie same, jak w iOS. Na pewno będzie to nowość dla osób znających system Google niemal na wylot.

Int1

Rozmiar ikon jest zdecydowanie większy, niż zwykle, a powiadomienia wyświetlane są podobnie jak w systemie operacyjnym Apple. Aby dodać widget musimy przytrzymać dłużej palec na wyświetlaczu. Ciekawą funkcją jest ustawienie automatycznego wyłączenia tabletu, działa ona idealnie.

Wydajność

Yoga 2 wyposażono w 4 – rdzeniowy procesor Intel Atom. Wyniki testów syntetycznych są zadowalające. Procesor w połączeniu z 2GB pamięci operacyjnej (RAM) nie ma problemów z najbardziej wymagającymi grami i otwieraniem stron internetowych z wieloma obrazami.

G

G1

A

A1

C

G3

Działanie interfejsu jest dalekie od ideału, da się zauważyć pojedyncze zwolnienia animacji podczas przełączania pomiędzy aplikacjami. Auto rotacja nie działa we wszystkich aplikacjach, najwieksze problemy ma z tym systemowa aplikacja aparatu. Pisanie na klawiaturze ekranowej to udręka przy tak dużej przekątnej wyświetlacza, powinna być podzielona na dwie części.

Przeglądanie internetu odbywa się bez problemów poprzez WiFi. Inne metody łączności to wszystkim znane Bluetooth 4.0 i port micro USB do ładowania i wymiany danych.

Żywotność baterii

1

Bateria również została zmieniona na pojemniejszą (9600 mAh) względem poprzednika. Co pozwala na 10 i pół godziny nieprzerwanej pracy z Yoga 2.

Bat

Wliczam w to nie tylko przeglądanie internetu i sieci społecznościowej, ale także granie. Niestety, czas ładowania mógłby być krótszy, choć biorąc pod uwagę pojemność baterii, nie powinienem się temu dziwić.

Podsumowanie

Jako nowy, 10 – calowy tablet Lenovo Yoga 2 to dobra propozycja producenta. Oczywiście, są tablety z lepszą specyfikacją techniczną lub funkcjonalnością, jednakże ich cena jest zdecyowanie wyższa. W niektórych kwestiach tablet Lenovo jest lepszy od konkurencji.

Próżno szukać tu poważniejszych zmian, ale tablet Lenovo to udane urządzenie, a jego cena jest konkurencyjna względem reszty urządzeń.

Zalety:

  • przystępna cena
  • tryb wielozadaniowości
  • żywotność baterii
  • USB OTG
  • możliwość automatycznego wyłączenia urządzenia

Wady:

  • słaby wyświetlacz
  • nakładka systemowa
  • długi czas ładowania baterii

Podziękowania dla Lenovo Polska za udostępnienie sprzętu do testów.

Źródło: zdjęcia: frick.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek