Dominika Stanisławska13.03.2015
Opaska Xiaomi MI Band – pierwsze wrażenia

Po dwóch tygodniach oczekiwania dotarła do mnie opaska MI Band, której producentem jest chińska firma Xiaomi. Rynek opasek fitness i smart watch’y jest jednym z najszybciej rozwijających się, każdy duży producent ma w ofercie przynajmniej jedno urządzenie, które zamierza monitorować nasz sen i aktywność fizyczną. Co zatem wyróżnia MI Band na tle konkurencji?

Z pewnością cena – 65 zł tyle łącznie z kosztem dostawy przyszło mi zapłacić za mój egzemplarz. Na opaski fitbit, jawbone, nike fuel wydamy od 200 do 500 zł. Zatem nie mało.

Mi Band zapakowana jest w małe kwadratowe pudełeczko, które ani nie urzeka, ani nie powoduje, że chcemy je wrzucić w najczarniejszy kąt.

mib

W środku znajdziemy silikonową opaskę, instrukcję obsługi, kabel do ładowania oraz czujnik, który odpowiedzialny jest za pomiary. Instrukcja obsługi będzie przydatna jedynie na osób, które komunikują się w języku chińskim. Opaska wykonana jest, zgodnie z zapewnieniami producenta, z hipoalergicznego silikonu, stosunkowo grubego i sprawiającego wrażenie wytrzymałego.

Opaski dostępne są w kilku kolorach. Czarnym, niebieskim, żółtym, oliwkowym, pomarańczowym oraz blado różowym. Kolory wskazane są na stronie producenta, nie mniej jednak spotkałam się już z opiniami osób, które pisały, że w rzeczywistości pomarańczowemu w jest bliżej do różowego, a różowemu do czerwonego.

2

Do mnie opaska dotarła w kolorze czarnym. Wyposażona jest w miejsce na czujnik, a silikonowy pasek wypełniają dziurki pozwalające na regulację szerokości opaski stosowanie do rozmiaru nadgarstka. Regulacja pozwala na dopasowanie opaski zarówno na kobiecą jak i męską dłoń. MI Band jest lekka, świetnie wykonana, wygodna na ręku, wraz z czarną opaską dobrze komponuje się do eleganckiej koszuli.
Czujnik, który umieszczamy w silikonowej opasce, waży 5g. Wykonany jest z aluminium, metalu i poliwęglanu. Wnętrze czujnika stanowi 8mm bateria, o pojemności 41 mAh, która powinna pozwolić na korzystanie z MI Band przez 30 dni bez konieczności ładowania, moduł Bluetooth w standardzie 4.0 oraz akcelerometr. Na czujniku umieszczone są trzy diody, które w zależności od naszego wyboru świecą się w 4 kolorach – niebieskim, pomarańczowym, zielonym oraz czerwonym.

IMG_0234.JPG

Przed użyciem zaleca się pełne naładowanie MI Band, za pomocą dołączonego w tym celu kabla. Ładowanie może odbywać się za pośrednictwem portu usb komputera bądź poprzez podłączenie do gniazdka, jeśli dysponujemy wtyczką z innego urządzenia mobilnego. Moja opaska przyszła naładowana w 60 procentach, co sygnalizowały dwie zielony diody. Trzy diody w tym kolorze wskazują, że urządzenie jest w pełni naładowane. Rozładowanie baterii zasygnalizują 3 diody w kolorze czerwonym. Kabel do ładowania jest dość nietypowy jak chodzi o tę jego część, do której wsuwamy czujnik, zatem ewentualna utrata będzie wiązała się z koniecznością zamówienia nowego. MI Band nie straszny ani mróz (do -20 stopni) ani upał (maks. 70 stopni). Opaska jest odporna na kurz i wodę (norma IP 67).

Opaska komunikuje się poprzez Bluetooth z urządzeniami mobilnym działającymi na Androidzie w wersji 4.4 i wyższej oraz na iOS od wersji 7. W pierwszej kolejności konieczne jest utworzenie konta MI za pośrednictwem aplikacji MI Fit (dostępnej w Google Play i AppStore). Rejestracji można dokonać telefonicznie i za pośrednictwem poczty email. Jeżeli nie chcecie dzwonić do Chin do polecam skorzystać z drogi mailowej. Podajmy email i hasło o po chwili otrzymujemy wiadomość z koniecznością potwierdzenia aktywacji konta. Po wykonaniu tych czynności i uruchomieniu aplikacji na telefonie, krok po kroku przeprowadzani jesteśmy przez proces parowania, który to na iPhone 6 Plus, był całkowicie bezproblemowy. Po chwili moja opaska wraz z informacją o wersji oprogramowania była widoczna na ekranie iPhone’a. Niestety aplikacja Mi FIT na Androida nie jest w pełni po angielsku, od czasu do czasu pojawiają się chińskie znaki co może nieco utrudnić proces parowania urządzenia.

1

Po udanym parowaniu otrzymałam informację o konieczności zaktualizowania wersji oprogramowania. Trwało to chwilę MI Band wyłączyła się i ponownie uruchomiła, maksymalnie około 30 sekund. Pierwsza konfiguracja obejmuje ustawienie naszego profilu poprzez podanie płci wagi, wzrostu oraz wieku. Następnie wskazujemy, na której ręce będziemy nosić opaskę. Możemy również wybrać kolor diod, przy użyciu których opaska będzie się z nami komunikować. W dalszej kolejności możemy określić liczbę kroków stanowiąca nasz dzienny cel do osiągnięcia.

Aplikacja MI Fit na iOS nie prezentuje się ani źle, ani rewelacyjnie, ot po prostu kilka stonowanych kolorów, kilka opcji, diagramy kołowe pokazujące naszą aktywność w ciągu dnia i informujące o długości i fazach snu oraz dostęp do danych historycznych. Na szczęście jest w całości po angielsku. Dodatkowo współpracuje z applowską aplikacją Zdrowie, MI Fit widoczna jest jako jedno ze źródeł dla tej aplikacji. Ogromną wadą MI Fit jest obsługa jedynie chińskich mediów społecznościowych, stąd też na dzielenie się swoimi wynikami na Facebooku czy Twitterze, nie ma co liczyć. Odpada zatem motywujący dla wielu osób czynnik rywalizacji.

1

MI Band mierzy ilość kroków, dystans który pokonujemy podczas biegu i spalone podczas tych aktywności kalorie. O stopniu realizacji celu wyznaczonego na dany dzień informuję nas aplikacja MI Fit, z chwilą jej uruchomienia następuje synchronizacją z opaską i przekazanie danych. Nieco mniej szczegółową informację otrzymamy kiedy wykonamy taki gest jakbyśmy sprawdzali na MI Band godzinę, wówczas w zależności od poczynionych w ciągu dnia postępów pojawią się na chwilę jedna, dwie bądź trzy diody. Innymi słowy zobaczymy czy wykonaliśmy już 1/3, czy 2/3 zakładanego planu. Jako cel dzienny możemy ustawić jednie liczbę kroków, nie zaś dystans, który chcielibyśmy pokonać biegnąc. Opaska bez problemu wyłapuje kiedy idziemy, a kiedy biegniemy i po synchronizacji widzimy kalorie spalone odpowiednio dla każdej z tych aktywności. Nie zauważyłam, aby przekłamywała liczbę kroków, czy tez sztucznie je zawyżała bądź obniżała.

2

Oprócz aktywności ruchowej MI Band monitoruje także nasz sen. Opaska automatycznie przełącza się w tryb monitorowania snu, bez potrzeby jakiejkolwiek aktywności z naszej strony. Po dwóch nocach mogę przyznać, że idealnie załapała moment, w którym usnęłam oraz wszelkie przebudzenia podczas nocy. Jeśli o pobudkę chodzi mamy możliwość ustawienia trzech alarmów, dla weekendów, dni roboczych, bądź pojedynczego alarmu. Możemy również ustawić aby opaska obudziła nas w najlepszym dla nas momencie, maksymalnie w ciągu 30 minut przed ustawioną porą pobudki. I tak, jeśli wstajemy codziennie o 7.00 rano MI Band obudzi nas np. o 6.45 jeśli uzna, że jesteśmy wówczas w fazie lekkiego snu i pobudka będzie dla nas przyjemna. Budzenie następuje poprzez delikatne, aczkolwiek wyczuwalne wibrowanie opaski. Co ciekawe, jeśli mimo wszystko nie zwleczemy się z łóżka, opaska ponowi po kilku minutach próbę zmotywowania nas do wstania.
Ciekawą funkcją dla osób przebywających w hałaśliwym otoczeniu, bądź dla tych, którzy ze względu na charakter wykonywanej pracy muszą mieć często wyciszony telefon, jest możliwość sygnalizowania przez MI Band, że ktoś do nas dzwoni.

mib

W zależności od wybranych przez nas ustawień, w ciągu od 3 do 30 sekund, po tym jak nasz telefon zaczyna dzwonić, MI Band zaczyna wibrować i świecić jedną diodą informując nas o połączeniu przychodzącym. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się , jeśli ktoś tak jak ja podróżuje komunikacją miejską i często nie słyszy dzwonka. Wibrującą opaskę naprawdę trudno przegapić. Xiaomi chwali się także, że MI Band pozwala na odblokowanie telefonu z systemem Android w wersji 5.0 lub nowszej. Niestety obecnie posiadam jedynie Xperie Z3 z Androidem w wersji 4.4 na pokładzie, zatem niestety nie mogę Wam potwierdzić, czy funkcja ta istotnie działa.

3
Mi Band to opaska oferująca zaskakująco dużo za małe, w porównaniu do konkurencji, pieniądze. Z całą pewnością warto dać jej szansę bowiem może okazać się, że to co oferuje spełni Wasze oczekiwania, a zaoszczędzone środki z pewnością szybko znajdą inne przeznaczenie.

P.S W odpowiedzi na pytania pojawiające się na Twitterze donoszę, że zamawiałam na gearbest.com, przesyłka do Polski jest za darmo, a czas oczekiwania to w moim przypadku około 2 tygodni.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS
 • Adam

  Czy opaska rozpoznaje jazdę na rowerze?

 • Big

  Wszystko to prócz monitoringu snu mam w standardzie w Galaxy Note 3. Widget liczy ilość kroków, bieganie itp. pokazuje dzienny cel i np. dzisiaj otrzymałem brązowy medal za 50000 kroków. Podaje spalone kcal.

  Nie trzeba nic włączać. To działa cały czas stale. Wystarczy nosić ze sobą telefon jak gdzieś wychodzimy.

  • Big

   Ps. żeby widzieć kroki trzeba jedynie dodać na pulpit widget S Health.

  • Dominika S.

   To samo mam w iPhone 6 Plus ale nie mam potrzeby chodzenia z telefonem po domu, stąd wole lekką opaskę na ręku,

  • Fokerluft

   Będzie działać na 4s ?

   • Dominika S.

    Tak będzie.4s ma bt 4.0 i z pewnością masz na nim minimum ios 7

 • kopek

  Kupiłem zobaczymy co jest warte i jak będzie działać z iphonem 6. Długo trzeba czekać na maila aktywacyjnego? Jakoś nic nie dostaje od nich..

  • Dominika S.

   Sprawdź spam. Na gmaila dostałam w ciagu kilku sekund. Działa na 6.

 • Mecenas Maciek Jasiński

  czy dane snu przenoszone sa do ihealth?

  • Dominika S.

   Tak

   • Mecenas Maciek Jasiński

    Dziekuje – to super wiadomosc.

 • bartekopa

  Przez ten tekst kupilem MiBand…
  Chyba to dla niego dobra rekomendacja ;)

 • Natalia

  ja niestety na tej stronie nie widzę

 • Natalia

  a powiedz mi, czy mocno odczuwasz spadek baterii przez ciągłe połaczenie przez BT?

  • Dominika S.

   Nie. Użycie jest w moim odczuciu minimalne

   • Natalia

    dzięki, czekam na przysyłkę, we wtorek pewnie będzie :]

   • Moja opaska dziś przyszła. Ale zużycie % w moim iP 6+ jest dramatyczne.. procenty aż idą w oczach.

    Może dlatego, że często otwieram appkę? wtedy jest podgląd kroków live, prawda? Dominiko, pomocy :)

    • Dominika S.

     Podgląd kroków live jest tylko przy aktywnej aplikacji. Wykonanie gestu patrzenia na zegarek pokazuje jedynie odpowiednio 1/3 2/3 i 3/3 realizacji celu. Nie wiem jak często masz włączona aplikacje ale nadal uważam że zużycie baterii jest minimalne w mojej 6 Plus

     • Dziękuję za wiadomość. A napisz proszę – czyli masz bt cały czas włączony? I czy masz włączone – incoming calls.

      PS. Gest patrzenia – jak dla mnie bomba i działa pewnie i przewidywalnie. Nie wiem dlaczego tyle ludzi ma z tym problem.

     • Dominika S.

      Tak cały czas właczony właśnie ze względu na incoming calls.

 • Natalia

  ja też spadku baterii nie odczuwam, mam cały czas sparowane przez BT, natomiast apkę mam wyłączoną, włączam tylko maks 3 razy dziennie.

 • 1Adam85

  Czy jest na ios jakaś inna aplikacja niż MI Fit? W sieci widziałem, że osoby na androidzie mają poszerzone możliwości o np. powiadomienia sms lub z innych aplikacji. Chciałbym też to mieć. PS. Mi Band jest suuuuper :)

  • avish

   Ale chyba nie na ios. To o czym piszesz jest na dedykowanej dla telefonów xiaomi apce.

  • krzysiekb92

   Mi Band Utility z Cydii na iOS, a na Androida Mi Band Tool lub Mi Band Notify v2.

 • Kopek

  Mi apka nie wykrywa opaski :(

  • SER$

   Najpierw trzeba ją kupić. ;)

 • 1Adam85

  Mam problem z moją opaską, gdzie mogę ją naprawić? Czy jest w ogóle gwarancja na mój zakup w Chinach?

  • Archi04

   Napisz do producenta/sprzedawcy od którego kupiłeś. Jeśli chcesz oddać na gwarancję to nie ma problemu, ale musisz wysłać na własny koszt do Chin. Za to inaczej rozwiązali problem, sprzedali nową opaskę za 10$

   • Pazdzioch

    Witam, mozesz mi podac sklep lub sprzedawce od którego kupiłes opaske, bo chce zamówic.

    • krzysiekb92

     Gearbest.com lub Geekbuying, tam można kupić.

   • Kmaj

    Trzeba odesłać razem z opakowaniem. W chinach opaski te są podrabiane dlatego muszą sprawdzic nr seryjny na opakowaniu że było to kupione u nich

 • Karol

  Posiadam tę opaskę, ale zastanawia mnie kilka rzeczy. Po pierwsze zmieniłem kolor wyświetlania powiadomień na opasce na niebieską, a mimo tego nadal jest kolor zielony. Po drugie nie zawsze ona wibruję na zbliżające się połączenie lub sms. Proszę o pomoc.

  • krzysiekb92

   musisz mieć Mi Band Utility, żeby były powiadomienia wibracyjne. To o czym wspominam, pobierzesz tylko i wyłącznie z Cydii.

 • wlc

  Witam. Chciałbym wiedzieć na jaką odległość mogę się odsunąć od telefonu, żeby wciąż monitorowała mój postęp, ponieważ chciałem ją używać podczas grania w piłkę nożną, a telefon leżałby np. przy linii środkowej. Czy jest szansa, że połączenie będzie utrzymane na odległość 32 metry? Pozdrawiam

  • hohlik

   Powinno dać radę jeżeli połączenie będzie na Bluetooth 4.0.

  • Barti

   opaska zapamiętuje aktywność z kilku dni, więc nie musisz być połączony z telefonem ciągle :-)

 • cukinia

  Cześć czy wiesz może dlaczego w opasce działa wszystko idealnie poza inteligentnym budzeniem? Budzik budzi mnie tylko o ustalonej godzinie. Ani razu nie obudził mnie wcześniej mimo, że wykresy wskazują na to, że jestem w stanie lekkiego snu. Jak mogę to naprawić? Strony internetowe milczą. Pozdrawiam.

  • krzysiekb92

   wybrałeś może Early Bird Alarm? Opaska automatycznie wykrywa moment, w którym jesteś w lekkim śnie i Cię budzi, zazwyczaj 30 minut przed ustaloną przez Ciebie godziną pobudki.

   • cukinia

    Tak, wybrałam tę opcję w ustawieniach alarmów. :(

   • cukinia

    Ok, już się udało. :) Odparowałam bransoletkę i sparowalam po raz drugi. Dziękuję za odpowiedź!

  • ola

   Witam, a co z ładowaniem? Podłączyłąm normalnie do komputera i niestety nic się nie zmienia…….. Proszę o jakąś radę.

 • Naits

  Chcę kupić tego mibanda za 40zł w banggood promocje mają, najbardziej interesują mnie powiadomienia wibracjami. Piszecie że jak ktoś dzwoni to są, a czy można ustawić na SMS takie powiadomienie też wibracją ?

  • Winiu89

   Można.

 • Spisałam sobie liczbę kroków z opaski i przeanalizowałam dane. Fajna zabawa dla statystyka. Mozna poczytać u mnie na blogu.

 • Piotrek

  Nie wiem, czy wiecie, ale można skorzystać z 12% cashback robiąc zakupy na GearBest.

  Dostajesz dodatkowo na początku 5$, ale wypłacana jest kwota
  powyzej 5$, więc pojedyncze zakupy już się opłaca, natomiast wielokrotne
  dają każdorazowy cashback 12 % od GearBest.

  Wystarczy wejść na stronę GivingAssisntant
  i się zarejestrować. Trzeba pamiętać, by rejestracja i zakupy były
  wykonywane bez dodatków blokujących(ghostery, adblock etc- najlepiej na
  czystej przeglądarce)

  1] Wchodzisz na stronę GivingAssistant . Instrukcja

  2]Rejestrujesz się tam i wiążesz ze swoim kontem PayPal-pamiętaj, by mail był taki sam na GivingAssistant i PP Instrukcja.

  3]Następnie poprzez stronę GivingAssistant wyszukujesz GearBest i klikasz Shop Now Instrukcja

  4]Robisz zakupy[ważne, by koszyk był pusty] pamiętając o płatności PayPal i o fakcie, by wszystkie dodatki blokujące były wyłączone, a najlepiej operacje wykonać na świeżo zainstalowanej przeglądarce, np Opera, Internet Explorer itp.

  5]Otrzymujesz zwrot za każde zakupy na GB 12% oraz jednorazowo 5$.

  6]Polecenie innym użytkownikom daje dodatkowo profit w postaci kolejnych 5$.

  Tak więc same profity.

  Najlepiej operację wykonywać na nowo zainstalowanej przeglądarce. Wchodzisz w link podany niżej i za jego pomocą się rejestrujesz.

  Ważne, by zakupy również robić na czystej przeglądarce, bez dodatków blokujących.

  Jeżeli uznasz, że jest to pomocne zarejestruj się z linku GivingAssistant

  Na maila otrzymujesz informację o kwocie, jaką Ci przyznano za Cashback, każdorazowo od zakupu 12%.

 • zabka102 .

  Poproszę o podpowiedź gdzie w Mi Fit znajdować ma się ustawienie tego inteligentnego budzenia? Mam Mi Band Pulse i niestety nie mogę tej opcji znaleźć, a z tego co tu czytam nie jest ona ustawiona automatycznie…? Z góry dziękuję :)

  • Michał Powichrowski

   14 lub 15 marca Xiaomi wypuściło nową wersję aplikacji Mi Fit, w której niestety „zepsuło” sporo rzeczy – wystarczy spojrzeć na najnowsze opinie w App Store i Google Play. Mi od tej pory inteligentne budzenie przestało działać – szczerze to w ogóle przestało działać jakiekolwiek budzenie. Nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na update aplikacji, który naprawi te rzeczy.

   Bo co jak co, ale to wybudzanie działało rewelacyjnie :)

   • zabka102 .

    Bardzo dziękuję za rozjaśnienie sprawy! :)

   • Marco

    w żadnym wypadku nie używać aplikacji z skepu play. niezawodnie jesli chodzi o budzik dziala 1.8.511 PL do tego „mi band notify” jesli chodzi o powiadomienia. ponadto mi band notify ma mozliwosc ustawienia budzika i zapamietania przez opaske nawet jak bluetooth sie rozłączy. mi fit musi byc połączone.

  • Marco

   w budziku jest suwak od inteligentnego budzenia jesli nie ma być moze jest to wina wersji aplikacji. zainstaluj inna wersje np polską 1.8.511

 • Daria

  Mam problem z platnoscia. Czy byłby ktoś tak miły i pomógł mi rozwiazac problem?

  • Marco

   płatnością czego?? tzn za co??

 • Acha

  Od trzech dni jestem posiadaczką opaski Mi Band 1s z pulsometrem. Zanim sparowałam opaskę z aplikacją MiFit, naładowałam ją do oporu. Na początku miałam problem z wykryciem opaski przez telefon. Restartowałam zarówno bluetooth, jak i sam telefon, jednak bezskutecznie. Dopiero po uruchomieniu dodatkowo GPS w telefonie, opaska została wykryta. Kolejny problem to bateria. Już po 24 h od zainstalowania opaski, jej bateria rozładowała się. Zaznaczę, że opaski używałam tylko do zliczania kroków i czasami mierzyłam puls. Nie używałam natomiast opcji powiadamiania o połączeniach/wiadomościach, ani też nie monitorowałam snu pierwszego dnia użytkowania. Naładowałam więc opaskę ponownie, poza krokomierzem i pulsometrem skorzystałam tym razem jeszcze z opcji monitorowania snu i dzisiaj po upływie 24 h od drugiego pełnego ładowania, opaska rozładowała się kompletnie, a po jej podłączeniu do ładowarki nie zdradza żadnych oznak działania (nie świecą diody, aplikacja na smartfonie jej nie widzi). Dodam jeszcze, ze równocześnie kupiliśmy 2 jednakowe opaski i ta druga działa poprawnie, po 5 dniach użytkowania bateria ma jeszcze 74% mocy.
  Jakieś sugestie miłych użytkowników?

 • wojtassss

  uwielbiam bieganie i jazdę na rowerze , świetna sprawa z tymi bransoletkami świetnie nadają się do monitorowania funkcji życiowych : wykonany dystans , godzinna aktywność fizyczną i spalone kalorie. Możesz odbierać połączenia i sprawdzać godzinę datę itd polecam http://www.dilmarket.pl/pl/p/…Czarny/117

 • Beniel

  Wie może ktoś z Was w jaki sposób można sprawić aby zaświeciły diody informujące o przebytych krokach, w zależności od postawionego sobie celu? Na filmikach widać, że należy wykonać ruch tak jak by się chciało sprawdzić godzinę, u mnie jednak to nie działa :( Może coś trzeba ustawić w aplikacji żeby to działało poprawnie? Wielkie dzięki za pomoc z góry.

 • Mirosław Skórka

  to może ja polecę bardzo fajną metodę, która pozwala na stałe monitorowanie tętna z poziomu iPhone’a download.net.pl/mi-band-integracja-z-aplikacjami/n/9120/ . Mi band nie posiada out of box takiej funkcji, a tutaj proszę działa !

 • KrisstoP

  A ja mam problem w dwóch kwestiach. Po pierwsze zlicza kroki z kosmosu. Będąc cały dzień w domu potrafię zrobić 7,5 km!! A druga sprawa, że ni cholery nie moge zmierzyć sobie pulsu… Czy to problem z konfiguracją czy jednak opaska jest uszkodzona?? Nadmienie, że łącze się z moim S7 bez problemu i bateriał trzyuma naprawdę długo…

 • Judyta Tobiasz

  A spotkał się ktoś z czymś takim http://www.iwown.eu/ ? Też zamyka się w stówie i podobno działa bez zarzutu, ale nie widziałam tego w żadnych zestawieniach. Miał ktoś z tym doczynienia?

 • kamil zięba

  witam mam pytanie czy opaska działała by na huawei Y5 II ?